Mandat zazwyczaj stanowi dotkliwą karę dla kierowcy za popełnione wykroczenie, jest jednak sankcja, której zmotoryzowani boją się bardziej – punkty karne. Przekroczenie ustawowego limitu pociąga za sobą poważne kłopoty, łącznie z odebraniem uprawnień. Od kiedy naliczają punkty - Wskazanie momentu, kiedy punkty karne faktycznie trafiają na nasze konto, nie jest proste. W tym przypadku należy rozdzielić dwa terminy:datę przyznania punktów, od której liczony jest termin ich przedawnienia (rok), oraz chwilę, z którą faktycznie trafiają na konto kierowcy wraz z ich pełnymi konsekwencjami. W pierwszej sytuacji pod uwagę brany jest moment naruszenia przepisów, w drugiej data dokonania „wpisu ostatecznego” do ewidencji na podstawie karty informacyjnej przesłanej do komendanta wojewódzkiego policji. W praktyce oznacza to, że w sytuacji przyjęcia mandatu i punktów, które skutkują przekroczeniem ustawowego limitu policjant nie ma prawa zatrzymać prawa jazdy, bowiem nie są one w tym momencie jeszcze przypisane. Zresztą ostateczną decyzję o cofnięciu lub wstrzymaniu uprawnień wydaje starostwo na wniosek policji.Punkty tymczasowe - Odmowa przyjęcia mandatu nie odwlecze w czasie wpisania punktów do ewidencji. Prawo w tym przypadku dopuszcza dokonanie tzw. wpisu tymczasowego. Co to oznacza? Punkty do momentu rozstrzygnięcia o winie sprawcy wykroczenia przez sąd rejonowy przypisuje się na konto kierowcy, ale nie są aktywne. Przekroczenie limitu nie skutkuje w tym przypadku zatrzymaniem prawa jazdy kierowcy, ale tylko do chwili, kiedy naruszenie przepisów zostanie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Wtedy punkty tymczasowe stają się ostatecznymi. Pamiętajmy, że w sytuacji, kiedy punkty ostateczne i tymczasowe przekroczą ustawowy limit, nie zachodzi ich przedawnienie.

W przypadku kierowców mających prawo jazdy krócej niż rok limit wynosi 20 punktów, bardziej doświadczeni mogą uzbierać ich 24. Konsekwencją przekroczenia limitu dla pierwszych jest cofnięcie uprawnień do kierowania, z kolei starsi stażem kierowcy muszą się udać na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii praw jazdy.

Kiedy zapłacić mandat? Czyli, odwlekanie nie pomoże Foto: Auto Świat
Kiedy zapłacić mandat? Czyli, odwlekanie nie pomoże

ZDJĘCIE Z FOTORADARU NIE ZAWSZE OZNACZA PUNKTY KARNE

W przypadku zdjęć z fotoradarów, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych, punkty naliczane są w momencie ujawnienia wykroczenia. Oznacza to chwilę, w której dokonano odczytu zdjęć zapisanych przez urządzenie pomiarowe. W praktyce odbywa się to po jednym lub dwóch dniach od wystawienia fotoradaru przy drodze. Jednak w tym przypadku przyjęcie mandatu zaocznego nie zawsze musi oznaczać powiększenie konta z punktami. Może się bowiem zdarzyć, żewezwany właściciel auta nie będzie w stanie rozpoznać osoby prowadzącej, bo np. zdjęcie jest niewyraźne. Tym samym nie oznacza to, że zostanie obciążony punktami. W tym momencie są dwie drogi postępowania. Pierwsza, znacznie dłuższa, to skierowanie do sądu wniosku o dochodzenie wyjaśniające w tej sprawie lub druga, znacznie prostsza – ukaranie właściciela grzywną z tytułu niewskazania sprawcy wykroczenia. Za to przewinienie nieprzewidziane są punkty karne.

Kiedy się kasują?

Przepisy dokładnie określają, kiedy „ostateczne wpisy” punktów karnych mogą być usunięte z ewidencji kierowcy. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” dopuszcza ich kasację w dwóch przypadkach: - po upływie roku od dnia wykroczenia – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kierowca w tym okresie przekroczy dopuszczalny limit24 punktów lub 20 w przypadku osób z krótszym niż rok stażem;- można to zrobić na własny koszt, uczestnicząc w dobrowolnym szkoleniu, dzięki czemu stan konta zmniejszy się o 6 punktów (cena 350 zł). Do kursu można przystępować raz na pół roku. Kierowcy, którzy chcą skorzystać z tej furtki, muszą się pospieszyć, bowiem nadchodzące zmiany w przepisach mają zlikwidować taką możliwość.

Poznaj prawo - Przekroczenie ustawowego limitu punktówRozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.§ 7. 1. Komendant wojewódzki policji występuje do organu właściwego w sprawach wydawania prawa jazdy z wnioskiem o:1) cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi w stosunku do kierowcy, który w ciągu roku od dnia otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy przekroczył liczbę 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;2) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w zakresie wszystkich posiadanych przez niego kategorii praw jazdy w razie przekroczenia przez niego 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.Wpis tymczasowyRozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. (jw.)§ 4. 2.Dopuszcza się dokonanie wpisu tymczasowego do ewidencji przed wydaniem rozstrzygnięcia (...), jeżeli po ujawnieniu naruszenia wszczęto postępowanie przygotowawcze lub skierowano wniosek o ukaranie do sądu albo skierowano sprawę do organu właściwego do uchylenia immunitetu parlamentarnego, sędziowskiego lub prokuratorskiego. Wpis tymczasowy zawiera informację o liczbie punktów, które zostaną przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawomocnym orzeczeniem.

Piotr Karczmarczyk