Gdywysoka akcyza na auta sprowadzane z krajów UE okazała się nielegalna, właściciele aut, którzy zapłacili krzywdzący podatek, masowo wystąpili o zwrot. Ale nie wszyscy. Wiele osób nie zdecydowało się na ten krok - po pierwsze dlatego, że Ministerstwo Finansów zaczęło rozpowszechniać informację, że sprawa nie jest jeszcze zamknięta, a po drugie, z obaw przed "zadzieraniem" z fiskusem. Urzędnicy straszyli, że będziemy musieli nawet dopłacać. Prawda jest jednak taka, że urzędy zaczęły już wydawać pozytywne decyzje i zwracać pieniądze - m.in. dlatego, że cały czas narastają karne odsetki na korzyść podatników. Niektóre jednak wciąż zwlekają z wypłatą. Radzimy, co zrobić, aby odzyskać zabrane przez państwo pieniądze.

Odbierz akcyzę Foto: Auto Świat
Odbierz akcyzę

Pierwszy krok

Jeśli nie złożyłeś dotąd wniosku o zwrot, zrób to teraz. Masz na to 5 lat od zapłaty podatku. Do wniosku dołącz deklarację podatkową AKC-u, taką samą, jaką złożyłeś, zgłaszając auto w urzędzie celnym. Wzór znajdziesz na www.auto-swiat.pl. W rubryce "stawka podatku" wpisujemy 3,1 proc. (auta z silnikami do 2000 ccm) lub 13,6 proc. (poj. pow. 2000 ccm). W polu "kwota podatku" wpisujemy wartość wyliczoną od ceny nabycia auta według obniżonej stawki podatku (3,1 proc. lub 13,6 proc.).

strona 2

Dostałeś odmowę i nie odwołałeś się

Jeśli kiedyś złożyłeś wniosek o zwrot akcyzy, dostałeś odmowę i nie odwołałeś się, masz prawo złożyć wniosek do ponownego rozpatrzenia. Powołaj się na nowe okoliczności, jakie spowodował prawomocny i obowiązujący wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o sygnaturze C-313/05, który uznał akcyzę za niezgodną z prawem. Do wniosku dołącz uproszczoną deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-u.

Nie otrzymałeś żadnej decyzji

Wiele urzędów zwleka z wydawaniem decyzji, czekając na wprowadzenie ustawy o zwrocie nadpłaconej akcyzy. Jest to niezgodne z prawem, ponieważ wyrok ETS obowiązuje w Polsce i w całej Unii - nie ma zatem potrzeby dodatkowo wprowadzać go w życie. W takiej sytuacji możesz: czekać cierpliwie na wydanie decyzji. Może to potrwać nawet kilka miesięcy, ale cały czas naliczane są karne odsetki - nie ma lepszej lokaty! pisemnie wezwać urząd do wydania decyzji pod groźbą złożenia skargi do Komisji Europejskiej na niewykonanie wyroku ETS - urząd ma na rozpatrzenie wniosku miesiąc od jego złożenia lub dwa, w sprawach szczególnie skomplikowanych, a ta do takich nie należy. I złożyć skargę do Komisji Europejskiej (polski formularz znajdziesz w internecie).Otrzymałeś decyzję częściowo korzystną Jeżeli otrzymałeś decyzję przyznającą zwrot pewnej kwoty, ale uważasz, że nie jest ona satysfakcjonująca (np. urząd zawyżył wartość auta, które było kupione jako uszkodzone i warte odpowiednio mniej), masz prawo odebrać pieniądze,a mimo to złożyć odwołanie od decyzji - w części, jaką uznajesz za krzywdzącą.

Tyle zwracają dobrowolnie

Już w przypadku auta, za które zapłaciliśmy zaledwie 300 euro, a które w chwili nabycia miało całkiem dużą wartość w Polsce, zwrot akcyzy jest bardzo przyzwoitą kwotą. Urząd wyliczył, że w przypadku auta wartego w Polsce prawie 7 tys. zł, prawidłowo wyliczona akcyza to 171 zł reszta to nadpłata. Można się z tym wyliczeniem nie zgodzić, gdyż urząd celny nie wziął pod uwagę realnej wartości auta, tylko wynikającą z katalogu, ale i tak decyzja podlega wykonaniu,o czym zresztą urząd informuje w pouczeniu. Oznacza to, że prześlą nam pieniądze, które uznają za nadpłatę, ale to wcale nie ogranicza naszych praw do kolejnego odwołania i ubiegania się o resztę niesłusznie pobranych pieniędzy. To urząd ma udowodnić, że wartość auta była niższa niż wynikająca z umowy, nie my.Urzędnikom współczujemy - będą mieć teraz wiele pracy.