Na początku lutego br. biuro prasowe Ministerstwa Finansów, a za nim – wszystkie poważne dzienniki ogłosiły rychły koniec tzw. pułapki podwójnego ubezpieczenia OC. Jednak minęło już blisko 10 miesięcy od tego momentu i słuch po projekcie nowelizacji ustawy ubezpieczeniowej zaginął. Postanowiliśmy sprawdzić, co się z nim dzieje i jakie są szanse wprowadzenia go w życie w przedłożonym kształcie. Komu na tym zależy? Nie wszyscy wiedzą, że już w 2007 roku Rzecznik Ubezpieczonych zwrócił się do Ministra Finansów o zmianę zapisów Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK w celu wyeliminowania problemu tzw. podwójnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Niestety, przez 2 lata najwyraźniej mało komu zależało na zlikwidowaniu bubla prawnego. Dlaczego? Można się tylko domyślać, że lobbyści stojący za ubezpieczycielami byli wyjątkowo skuteczni.

Dopiero w tym roku, po poparciu projektu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,ruszyła machina legislacyjna, o czym oznajmiło Ministerstwo Finansów, podając też, że nowelizacja jest już w końcowym etapie tzw. uzgodnień międzyresortowych. Większość kierowców potraktowała to jako zapowiedź szybkich zmian. Nic bardziej mylnego – musimy się jeszcze uzbroić w dużą cierpliwość. Długa droga legislacyjna. Droga legislacyjna każdej ustawy jest długa, a – jak dowiedział się „AŚ” – interesujący nas projekt dopiero w najbliższych dniach trafi pod obrady stałego Komitetu Rady Ministrów. Oznacza to, że zanim zostanie dopracowany, może jeszcze minąć sporo czasu. Pamiętajmy też, że następnie będzie poddany czytaniu i głosowaniu w Sejmie oraz Senacie i jeśli posłowie i senatorowie przyjmą go w tej postaci, będzie czekał na podpis prezydenta. Dopiero wtedy zostanie opublikowany w „Dzienniku Ustaw” i wejdzie w życie. Pułapka wciąż jest groźna! Można więc spodziewać się, że jeszcze wielu klientów firm ubezpieczeniowych wpadnie w pułapkę, nim zmienią się przepisy. Niestety, nie wiadomo, czy proponowane zapisy nie ulegną zmianom, co dodatkowo przesunęłoby w czasie wprowadzenie ich w życie. Niewiadomych jest wiele, nie sugerujmy się więc informacjami prasowymi i bacznie kontrolujmy polisy swoich samochodów, aby nie płacić dwa razy za to samo.

Najbardziej dziwi nas, że tak niewielu osobom zależy na szybkim zakończeniu całej sprawy. Zadziwiające – w końcu posłowie też muszą ubezpieczać swoje auta.

Aktualnie obowiązujące przepisyUstawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r.Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy (...).Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1zakład ubezpieczeń dokonuje ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. (...)

4. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu na rzecz właściciela (...).