- Policjanci zatrzymali czarną Teslę kilka kilometrów za miejscem, gdzie rozpoczyna się jeden z czynnych drogowych odcinków lotniskowych (DOL)
- "Policjanci mogą kontrolować pojazdy z różnych powodów. Czasem dzieje się tak, nawet jeśli dany kierowca nie łamie żadnych przepisów" — przekazał w rozmowie z Onetem mł. asp. Kamil Wójcik
- Do przeprowadzenia kontroli drogowej — co do zasady — uprawnieni są wyłącznie policjanci. Mogą legitymować uczestników ruchu, oczekiwać od nich konkretnego sposobu korzystania z drogi i pojazdu, sprawdzać dokumenty i weryfikować je z danymi zawartymi w cyfrowych bazach
- Bardziej ograniczone uprawnienia względem kierowców mają: Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz straże gminne
- Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem
Do zatrzymania czarnej Tesli doszło pomiędzy Wieliczką a Tarnowem we wtorek 10 lipca, o czym poinformował Onet. Pojazd, który miał na dachu zamontowany specjalny aparat do robienia zdjęć panoramicznych 360 st., jechał ze stosunkowo niewielką prędkością jak na ten odcinek drogi (ok. 60 km na godz.).
Kilka kilometrów za miejscem, gdzie rozpoczyna się jeden z czynnych drogowych odcinków lotniskowych (DOL), policyjny radiowóz zatrzymał Teslę na poboczu, co było dość niecodzienną sytuacją, ponieważ zazwyczaj służby proszą zatrzymywanych kierowców o zjazd np. na najbliższy parking.
"Taka interwencja faktycznie miała miejsce. Policjanci mogą kontrolować pojazdy z różnych powodów. Czasem dzieje się tak, nawet jeśli dany kierowca nie łamie żadnych przepisów" — przekazał w rozmowie z Onetem mł. asp. Kamil Wójcik z biura prasowego tarnowskiej policji. Wyjaśniamy, kiedy i jakie służby mają prawo nas zatrzymać na drodze.
Zobacz: Zakaz jazdy samochodem w niedzielę. Eksperci ostro o radykalnym pomyśle
Kto może nas zatrzymać na drodze? Największe uprawnienia ma policja
Do przeprowadzenia kontroli drogowej — co do zasady — uprawnieni są wyłącznie policjanci. Mogą legitymować uczestników ruchu, oczekiwać od nich konkretnego sposobu korzystania z drogi i pojazdu, sprawdzać dokumenty i weryfikować je z danymi zawartymi w cyfrowych bazach.
Jeśli policjanci mają uzasadnione podejrzenia, mogą również zażądać od kierowcy poddania się badaniom trzeźwości lub zawartości substancji psychoaktywnych w organizmie, podania stanu licznika pojazdu lub udostępnienia samochodu do sprawdzenia jego sprawności.
Funkcjonariusze mogą też zatrzymać dokumenty, uniemożliwić dalszą jazdę osobom nietrzeźwym lub nieposiadającym uprawnień, mierzyć prędkość, skierować kierowców na badania kontrolne, czy też zatrzymać im prawo jazdy.
Przeczytaj: Ciemna strona stref ograniczenia prędkości do 30 km/h. Odwrotny skutek!
Czy Żandarmeria Wojskowa może nas zatrzymać?
Żandarmeria Wojskowa może zatrzymywać do kontroli wyłącznie kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, a także żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową kierujących innymi pojazdami (np. prywatnymi). W tych przypadkach uprawnienia żołnierzy ŻW pokrywają się z tymi, które mają policjanci.
A co, jeśli zobaczymy na drodze żołnierza z lizakiem, który nas zatrzymuje? Żołnierze – obok kilkudziesięciu innych "zawodów" – należą do grupy uprawnionej do kierowania ruchem (nie mylić z kontrolą ruchu drogowego). Ignorując lizak trzymany przez żołnierza, ryzykujemy tak samo, jak ignorując polecenia kierującego pielgrzymką – nigdy nie wiadomo, czy nie uzyskał on uprawnień do kierowania ruchem. Nie mamy jednak obowiązku legitymowania się przed żołnierzem.
Zatrzymanie przez Straż Graniczną
Szerokie uprawnienia względem kierowców mają też funkcjonariusze Straży Granicznej. Mogą legitymować prowadzącego pojazd, sprawdzać dokumenty samochodu, badać kierowców pod względem trzeźwości, wydawać wiążące polecenia itp. Nie mogą natomiast występować do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy na badania lekarskie.
Wejdź: Dróżnik, gdy to zobaczył, momentalnie powiadomił maszynistę i policję [WIDEO]
Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy?
Co do zasady inspektorzy ITD zajmują się kierowcami wykonującymi transport drogowy. W ostatnich latach ich uprawnienia jednak znacząco się zwiększyły. Mają prawo m.in. do:
- korzystania z urządzeń kontrolno-pomiarowych, przenośnych i stacjonarnych, w tym fotoradarów,
- sprawdzania trzeźwości kierowców,
- zatrzymywania i kontroli kierowców, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego,
- wysyłania wezwań nie tylko do kierowców, lecz także właścicieli pojazdów.
Oznacza to, że ryzyko, iż zostaniemy zatrzymani przez inspektora ITD – jeśli kierujemy autem osobowym – jest niewielkie, ale niewykluczone. Może się to zdarzyć, gdy np. w znacznym stopniu przekroczymy dozwoloną prędkość lub jeśli będzie podejrzenie, że prowadzimy w stanie nietrzeźwości. Z kolei, jeśli ciągniemy podejrzanie dużą przyczepę, to prawdopodobieństwo zatrzymania nas przez ITD jest bardzo wysokie.
Zerknij: Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych już pewny. Są data i konkrety
Uprawnienia straży gminnych
Mocno ograniczone są uprawnienia straży gminnych w zakresie kontroli ruchu drogowego. Nie mogą one m.in. korzystać z fotoradarów i podobnych urządzeń pomiarowych. Strażnicy mogą kontrolować dokumenty, wystawiać mandaty, wydawać polecenia.