Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że kupił Pan w kwietniu ubiegłego roku samochód z ubezpieczeniem OC zawartym na 12 miesięcy zgodnie z Art. 26 Ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003r.). Tak więc umowa ubezpieczenia OC nie była ważna – jak Pan napisał - do końca kwietnia lecz do tego terminu była opłacona przez poprzedniego właściciela pojazdu pierwsza rata za to ubezpieczenie.

Ponieważ w dniu 9 kwietnia ubiegłego roku przerejestrował Pan zakupiony samochód na siebie zawierając nową umowę ubezpieczenia OC w innej firmie i jednocześnie wypowiedział Pan starą umowę OC zawartą jeszcze przez poprzedniego właściciela pojazdu, zastosowanie ma tu Art.31.1 powyższej Ustawy. Zapisano w nim, że „w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego”.

Tak więc stara umowa ubezpieczenia OC rozwiązała się w okresie za który należało opłacić drugą ratę składki. Dlatego też poprzedni ubezpieczyciel – zgodnie z prawem - wystąpił do Pana o zapłatę części drugiej raty składki.

Tego problemu nie byłoby gdyby stara umowa ubezpieczenia OC była opłacona jednorazowo za cały okres trwania a nie w dwóch ratach.

Jerzy Bieda

Inter Partner Assistance Polska S.A.