A także pamiętać, że cudzoziemiec jest dla policji łatwym celem – pod tym względem wszędzie jest tak samo. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o przepisach obowiązujących w krajach, przez które będziesz przejeżdżał. Informacje znajdziesz m.in. w wakacyjnym wydaniu „AŚ Extra”, na stronach biur podróży (np. www.pzmtravel.pl) oraz witrynie MSZ. Spróbuj porozmawiać z osobą, która podróżowała po krajach, jakie zamierzasz odwiedzić. Zapytaj ją nie tylko o przepisy, lecz także o zwyczaje kierowców i policji. Taka wiedza bywa bardzo cenna!

Jeśli zdarzy ci się błąd wynikający z nieznajomości lokalnych przepisów, to przeproś i wyjaśnij sytuację, nie licz jednak na to, że zwolni cię to z odpowiedzialności. Pod żadnym pozorem nie krytykuj prawa innego kraju (nie tylko w rozmowie z policjantem, lecz także z każdym obywatelem). Możesz usłyszeć: jak ci się u nas nie podoba, to droga wolna! Powinnością gościa jest poznanie i szanowanie prawa oraz zwyczajów gospodarzy.

Pamiętaj, że mandaty egzekwuje się od cudzoziemców w trybie natychmiastowym (w Polsce jest tak samo). Trzeba więc zawsze mieć przy sobie gotówkę albo przynajmniej karty kredytowe. Problemy z wypłacalnością grożą konfiskatą mienia (także pojazdu), a nawet zatrzymaniem w areszcie do czasu dostarczenia gotówki.

W krajach, gdzie obywatele nie mają okupacyjnych skojarzeń, telefon do policji nie jest donosem! Nie zdziw się, kiedy w Szwajcarii, Austrii czy Skandynawii ktoś powiadomi stróżów prawa o tym, że np. jedziesz zbyt szybko. Uważane jest to (słusznie!) za troskę o wspólne dobro.

Pobierz Mapę z wakacyjnymi informacjami drogowymi