Auto Świat Porady Prawo Samochodem na wakacje

Samochodem na wakacje

Wyjazd na urlop własnym samochodem ma niewątpliwie wiele zalet. Największą z nich jest przede wszystkim niezależność – to my decydujemy o tym kiedy, gdzie i jaką trasą wyruszamy

Rodzinne auto na wakacje
Auto Świat
Rodzinne auto na wakacje

Nie musimy przejmować się także limitami bagażu czy restrykcjami dotyczącymi przewozu sprzętu sportowego. Samodzielny dojazd stał się tak popularny, że znalazł swoje odzwierciedlenie również w ofertach biur podróży. Wiele z nich, m.in. TUI, przygotowało specjalną ofertę dla wszystkich spragnionych wypoczynku kierowców. O czym należy więc pamiętać przed wyjazdem na wymarzony urlop?

Dokumenty

Jedną z najważniejszych czynności, jaką musimy dokonać przed wyjazdem, jest sprawdzenie ważności naszego prawa jazdy i ubezpieczenia komunikacyjnego. Przy tej okazji warto zapoznać się z dokładną ofertą naszego ubezpieczyciela – sprawdźmy, co obejmuje nasz pakiet oraz na jaką pomoc możemy liczyć za granicą.

Równocześnie musimy pamiętać, że czasem kupione w kraju OC jest niewystarczające. W przypadku niektórych krajów (m.in. Turcji, Izraela, Tunezji, Maroko czy krajów bałkańskich) kierowcy powinni posiadać również Zieloną Kartę – międzynarodowy certyfikat potwierdzający posiadanie umowy OC.

Przepisy

Choć Unia Europejska jest w dużej mierze zunifikowana względem przepisów drogowych, warto zwrócić uwagę na szczególne różnice w kodeksie między poszczególnymi krajami. Największe z nich dotyczą dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym i niezabudowanym, a także obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Przykładowo, we Francji kierowcy zobowiązani są do posiadania zapasowego kompletu żarówek i bezpieczników. We wszystkich krajach natomiast obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Mówiąc o obligatoryjnym wyposażeniu, warto jest także sprawdzić zawartość naszej apteczki i pamiętać o posiadaniu odblaskowej kamizelki dla kierowcy. W całej Unii Europejskiej występuje również zakaz rozmów przez telefon komórkowy trzymany w ręku podczas jazdy.

Stan techniczny pojazdu

Podstawą przygotowania do wyjazdu jest sprawdzenie stanu naszego pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem elementów stanowiących o naszym bezpieczeństwie. Należą do nich przede wszystkim: układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz zawieszenie. To dobra okazja także, aby uzupełnić wszystkie płyny eksploatacyjne.

Pamiętajmy, że kontrole w niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Francja dotyczą także stanu technicznego samochodu. Właścicielom tych pojazdów, które nie spełniają wymogów, grożą dotkliwe kary finansowe, a także wycofanie pojazdu z ruchu.

Układ chłodzenia

Częstym problemem, z jakim muszą borykać się kierowcy w czasie wakacji, jest przegrzanie silnika pojazdu. Dlatego warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić układ chłodzenia, który przy wysokich temperaturach powietrza jest znacznie obciążony (zwłaszcza przy długich trasach).

W tym celu sprawdzamy, czy kanały układu są drożne, płyn w chłodnicy nie starszy niż 3 lata a wentylator pod maską w pełni sprawny. Wysokie temperatury to obciążenie również dla pasażerów. Dlatego przed wyjazdem warto odświeżyć układ klimatyzacji, natomiast podczas postojów należy pamiętać o antysłonecznych osłonach na szybę.

Niezbędne akcesoria potrzebne w podróży znajdziecie taniej w Agito na Newsweek.pl/kupony-rabatowe oraz Motardinn na Kupon.pl.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków