Nie musimy przejmować się także limitami bagażu czy restrykcjami dotyczącymi przewozu sprzętu sportowego. Samodzielny dojazd stał się tak popularny, że znalazł swoje odzwierciedlenie również w ofertach biur podróży. Wiele z nich, m.in. TUI, przygotowało specjalną ofertę dla wszystkich spragnionych wypoczynku kierowców. O czym należy więc pamiętać przed wyjazdem na wymarzony urlop?

Dokumenty

Jedną z najważniejszych czynności, jaką musimy dokonać przed wyjazdem, jest sprawdzenie ważności naszego prawa jazdy i ubezpieczenia komunikacyjnego. Przy tej okazji warto zapoznać się z dokładną ofertą naszego ubezpieczyciela – sprawdźmy, co obejmuje nasz pakiet oraz na jaką pomoc możemy liczyć za granicą.

Równocześnie musimy pamiętać, że czasem kupione w kraju OC jest niewystarczające. W przypadku niektórych krajów (m.in. Turcji, Izraela, Tunezji, Maroko czy krajów bałkańskich) kierowcy powinni posiadać również Zieloną Kartę – międzynarodowy certyfikat potwierdzający posiadanie umowy OC.

Przepisy

Choć Unia Europejska jest w dużej mierze zunifikowana względem przepisów drogowych, warto zwrócić uwagę na szczególne różnice w kodeksie między poszczególnymi krajami. Największe z nich dotyczą dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym i niezabudowanym, a także obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Przykładowo, we Francji kierowcy zobowiązani są do posiadania zapasowego kompletu żarówek i bezpieczników. We wszystkich krajach natomiast obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Mówiąc o obligatoryjnym wyposażeniu, warto jest także sprawdzić zawartość naszej apteczki i pamiętać o posiadaniu odblaskowej kamizelki dla kierowcy. W całej Unii Europejskiej występuje również zakaz rozmów przez telefon komórkowy trzymany w ręku podczas jazdy.

Stan techniczny pojazdu

Podstawą przygotowania do wyjazdu jest sprawdzenie stanu naszego pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem elementów stanowiących o naszym bezpieczeństwie. Należą do nich przede wszystkim: układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz zawieszenie. To dobra okazja także, aby uzupełnić wszystkie płyny eksploatacyjne.

Pamiętajmy, że kontrole w niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Francja dotyczą także stanu technicznego samochodu. Właścicielom tych pojazdów, które nie spełniają wymogów, grożą dotkliwe kary finansowe, a także wycofanie pojazdu z ruchu.

Układ chłodzenia

Częstym problemem, z jakim muszą borykać się kierowcy w czasie wakacji, jest przegrzanie silnika pojazdu. Dlatego warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić układ chłodzenia, który przy wysokich temperaturach powietrza jest znacznie obciążony (zwłaszcza przy długich trasach).

W tym celu sprawdzamy, czy kanały układu są drożne, płyn w chłodnicy nie starszy niż 3 lata a wentylator pod maską w pełni sprawny. Wysokie temperatury to obciążenie również dla pasażerów. Dlatego przed wyjazdem warto odświeżyć układ klimatyzacji, natomiast podczas postojów należy pamiętać o antysłonecznych osłonach na szybę.

Niezbędne akcesoria potrzebne w podróży znajdziecie taniej w Agito na Newsweek.pl/kupony-rabatowe oraz Motardinn na Kupon.pl.