Światła pozycyjne są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Funkcją tych świateł jest przede wszystkim określanie pozycji pojazdu. Chodzi o to, by inni kierowcy na drodze wiedzieli, gdzie znajduje się pojazd oraz, gdzie jest przód i tył samochodu. Lampy pozycyjne z przodu są w kolorze białym, a z tyłu w kolorze czerwonym.

Wiedza związana z oświetleniem montowanym w pojazdach jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Do świateł zewnętrznych w samochodzie osobowym należą: światła drogowe, mijania, kierunkowskazy, światła hamowania "stop", oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej, pozycyjne przednie, pozycyjne tylne, odblaskowe, awaryjne, przeciwmgielne tylne oraz lampy cofania.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu?

Oświetlenie pozycyjne używane jest zazwyczaj po zmierzchu, czyli w warunkach znacznie ograniczonej widoczności na drodze. Jeśli wasz samochód jest wyposażony w Światła do jazdy dziennej, to warto wiedzieć, że światła pozycyjne z tyłu nie będą świecić. Podobnie sprawa wygląda w samochodach wyposażonych w automatyczne światła. Funkcja auto uruchamia lampy pozycyjne tylko z przodu. Tylne uruchamiają się samoczynnie, gdy tylko czujnik zmierzchu przełączy przednie lampy na tryb mijania.

Przepisy prawa o ruchu drogowym regulują kilka sytuacji, w których światła pozycyjne muszą być włączone. W razie takich okoliczności, jak holowanie, postój spowodowany uszkodzeniem pojazdu silnikowego lub przyczepy na drodze ekspresowej tudzież autostradzie, a także na drogach poza obszarem zabudowanym.

Światła pozycyjne - kiedy włączyć?

Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy na drodze jest bardzo duża mgła albo ulewny deszcz, czujnik zmierzchu może nie zadziałać prawidłowo i wówczas jazda staje się bardzo niebezpieczna. By uniknąć wypadku, warto włączyć wtedy światła pozycyjne lub światła mijania.

Kierowcy często pytają - czym są Światła postojowe na tle lamp pozycyjnych? Odpowiadamy: postojowe oświetlenie jest wykorzystywane tylko w trakcie postoju. Tych lamp nie można używać podczas jazdy. Lampy postojowe jednak nie są obowiązkowym elementem wyposażenia i nasz samochód wcale ich nie musi posiadać. Co robić, gdy nie mamy oświetlenia postojowego, a chcemy się na chwilę zatrzymać?

W takiej sytuacji możemy używać świateł pozycyjnych. Spełniają one funkcję świateł postojowych, które nie są lampami włączanymi oddzielnie, czy automatycznie. Jeśli włączycie światła pozycyjne, wyjmiecie kluczyk ze stacyjki i zamkniecie pojazd, to światła pozycyjne będą świecić się tylko z lewej strony.

Ile jest świateł pozycyjnych?

Samochody od 2010 roku wyposażone są w dwie białe lampy przednie oraz dwie czerwone lampy z tyłu. W przypadku samochodów oraz przyczep, których długość przekracza 6 metrów - muszą mieć dodatkowe światło żółte pozycyjne boczne. Samochody, które mają mniej niż 6 metrów długości, nie muszą posiadać bocznych świateł. Ważne jest, aby światła pozycyjne były widoczne w nocy z odległości co najmniej 300 metrów.

W przypadku motocykli i rowerów jednoślady dysponują pojedynczymi światłami pozycyjnymi z przodu, jak i z tyłu. Motocykliści powinni być widoczni podobnie jak kierowcy samochodów na drodze, natomiast rowery z co najmniej 150 metrów odległości, przy założeniu, że na drodze jest bardzo dobra widoczność i sprzyjające warunki atmosferyczne.

Na forach internetowych wiele osób pyta, czy za jazdę z niesprawnym oświetleniem możemy zostać ukarani. Oczywiście, że tak. Policjant, który nas zatrzyma, za niesprawne lub niewłaściwe oświetlenie samochodu może wystawić mandat nawet do 200 zł. Wielu kierowców zapomina o tym, jak ważne dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jest sprawne oświetlenie. Kierowca, który jeździ z niesprawnym oświetleniem, powinien liczyć się z tym, że policja może zatrzymać mu dowód rejestracyjny.