Samochodowy czujnik zmierzchu – co to jest i jak działa?

Czujnik zmierzchu w samochodzie jest elementem układu elektroniki, który ma za zadanie mierzyć natężenie światła słonecznego w otoczeniu auta. Jeśli na zewnątrz zapada wieczór, a słońce powoli chowa się za horyzontem, sensor wyłapuje zmniejszone natężenie światła i odpowiednio reguluje czujnik włączenia i wyłączenia świateł. Kiedy przekroczy ono minimalny próg, dane są przekazywane do mikrokontrolera, który steruje układem oświetlenia samochodowego.

W krótkim czasie, po przeanalizowaniu przez system informacji z zewnątrz, włączają się światła mijania, dzięki czemu zwiększa się widoczność na drodze. Zdarza się, że bardziej zaawansowane technologicznie układy wysyłają żądanie włączenia świateł także przy dużym zamgleniu lub intensywnych opadach deszczu. Czujniki mogą reagować także na jednostajną, dużą prędkość jazdy w danym zakresie czasu – gdy jedziemy autostradą z prędkością około 140 km/h przez kilka minut, światła ulegną automatycznemu włączeniu.

Choć w dużej mierze producenci decydują się na fabryczne montowanie czujnika zmierzchu w nowych modelach samochodów, nie każdy kierowca może cieszyć się komfortem jazdy. Jeszcze do niedawna układy odpowiedzialne za automatyzację sterowania światłami były montowane jako elementy wyposażenia premium, za które należało dodatkowo zapłacić. Jeśli w naszym samochodzie nie zamontowano wcześniej czujnika, nic straconego – można dokupić uniwersalny lub dedykowany do konkretnego modelu układ, który należy odpowiednio zamontować. Koszt takiego dodatku oscyluje w granicach 100 zł, jednak warto udać się do specjalisty, który zajmie się montażem modułu.

Czujnik zmierzchu – podłączanie i ustawianie

Jeśli nie chcemy zlecać podłączenia sensora innej osobie, możemy podjąć się samodzielnej próby montażu. Jak podłączyć czujnik zmierzchu? Zamontowanie uniwersalnego czujnika zmierzchu nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak dobrze jest znać się na elektronice. Aby sensor poprawnie działał, należy umieścić go na przedniej szybie. Instrukcja dokładnego podłączania układu zawsze jest dołączona do opakowania produktu – mogą się one różnić, jeśli wybierzemy czujniki dedykowane do konkretnych modeli samochodów. Gdy zależy nam na odpowiednim działaniu sprzętu, najlepiej będzie udać się do mechanika, który zajmie się elektroniką. Dzięki temu zyskamy na czasie i będziemy mieć pewność, że wszystko będzie funkcjonować poprawnie.

Ustawianie czujnika zmierzchu

Może się zdarzyć, że czujnik zmierzchu będzie rozregulowany lub niedopasowany do naszych potrzeb. Jak ustawić czujnik ruchu i zmierzchu w samochodzie? W nowszych modelach samochodów zadanie jest uproszczone: po włączeniu zapłonu należy przejść na ekranie do ustawień oświetlenia. Z reguły jest kilka opcji, które będą sugerowały czułość sensora zmierzchu. Jeśli wybierzemy polecenie „jasny”, światła będą włączały się zawsze po włączeniu zapłonu – niezależnie od pory dnia i warunków zewnętrznych. Dostępne opcje odpowiadają poszczególnym poziomom zacienienia na zewnątrz. Czujniki da się ustawić tak, by nie reagowały na światła latarni ulicznych – w przeciwnym wypadku cały układ byłby po prostu bezużyteczny.

Czujnik zmierzchu – funkcjonalny, ale czy bezpieczny?

Czujnik zmierzchu w samochodzie, który steruje oświetleniem w zależności od warunków zewnętrznych, jest całkiem pomocnym modułem. Dzięki niemu nie musimy pamiętać o włączaniu świateł mijania, kiedy wjeżdżamy w tunele, albo w sytuacji, gdy jedziemy przez mgłę. O ile podstawowe założenia funkcjonalności podzespołów gwarantują poprawę komfortu jazdy, o tyle samo działanie czujnika nie zawsze jest równoznaczne z bezpieczeństwem na drodze. Zawsze należy pamiętać o przepisach drogowychjeśli w danym regionie obowiązuje używanie świateł także w ciągu dnia, warto odpowiednio ustawić system, aby włączał światła za każdym razem, gdy uruchomimy samochód.

Jeśli przyzwyczaimy się do tego, że światła włączają się automatycznie o zmierzchu, może być tak, że będziemy zapominać o włączaniu ich w ciągu dnia – prawo w tym zakresie jest bezwzględne, zatem możemy zapłacić mandat za jazdę bez świateł. Czy warto zainwestować w czujnik, jeśli nasz samochód fabrycznie nie był w niego wyposażony? Niewątpliwie jest to element, który ułatwia jazdę, ale nie nazwalibyśmy jego posiadania koniecznością. W końcu każdy z nas uczył się, że o światłach należy po prostu pamiętać.