Alkomaty stosowane są w wielu instytucjach oraz sytuacjach, nie służą tylko do kontroli przez policjantów podczas zatrzymania pojazdu, z czym zazwyczaj się kojarzą. Pomiar można przeprowadzić samodzielnie, jeżeli nie jesteśmy pewni czy możemy wsiąść za kółko, bądź udać się do pracy. Alkomaty również cieszą się swoją popularnością w dużych zakładach pracowniczych, jak również w firmach transportowych, gdzie szczególną uwagę trzeba zwracać na stan, w jakim prowadzimy auto. Sam fakt tego, ile mamy promili w momencie badania, pozwala nam przerwać spożywanie napojów alkoholowych. Pamiętajmy jednak, że każde badanie może być wykonane najwcześniej 20 minut po spożyciu alkoholu.

Alkomaty możemy podzielić na trzy rodzaje ze względu na to jaki sensor został w nich wykorzystany.

Najprostsze i często najtańsze zastosowanie ma sensor elektroniczny. Nie jest on jednak zbyt dokładny, ponieważ posiada wrażliwość sensorów nie tylko na alkohol, ale także na np. na nikotynę. Jeżeli spalimy papierosa przed pomiarem, wynik może różnić się od stanu rzeczywistego.

Sensory elektrochemiczne są o wiele bardziej dokładne. Swoje zastosowanie znajdują często w alkomatach policyjnych bądź w dużych zakładach pracy. Sensor ten wprowadza dmuchany alkohol w reakcje z innym związkiem chemicznym na kontrolowanym potencjale elektrody. Nie jest on wrażliwy na inne substancje takie jak np. nikotyna, więc wynik jest o wiele bardziej dokładny.

Trzeci typ alkomatów to alkomaty spektrofotometryczne, które mają postać stacjonarną.

Bardzo ważne jest to, aby przy zakupie zwrócić uwagę w jakich jednostkach alkomat pokazuje wynik pomiaru, często jest to promil, aczkolwiek można spotkać się także z prezentowaniem wyników w miligramach alkoholu na litr powietrza. Ważnym parametrem każdego alkomatu jest też ilość możliwych do przeprowadzenia badań zakończonych wiarygodnym wynikiem pomiędzy kalibracjami, bądź wymianą sensora. Trzeba pamiętać, że urządzenia po pewnym czasie rozregulowują się i podawane przez nie wyniki nie są już wiarygodne. Wtedy trzeba ponownie skalibrować urządzenie. Dobre alkomaty posiadają do 300, gorsze do 50 badań pomiędzy kalibracjami.

A oto nasz ranking najpopularniejszych alkomatów na polskim rynku:

Miejsce pierwsze - AlcoFind PRO-X-5

Na pierwszym miejscu znalazł się alkomat firmy AlcoFind. Ten tester trzeźwości wyposażony w elektrochemiczny sensor swoje zastosowanie znajduje jednakowo podczas imprez masowych, w policji, a także u osób prywatnych. Jego czułość pomiarowa to 0,05 promila, a skala 0-5 promila. Wymagana kalibracja odbywa się raz do roku, albo raz na aż 500 pomiarów. Dodatkowym atutem jest jego wygląd, alkomat wyposażony został w duży jak na swój rozmiar wyświetlacz LCD. Sprawdź cenę!

Miejsce drugie - SENTECH DA-3000

Na drugim miejscu znalazł się alkomat firmy Sentech. Jest to alkomat przeznaczony do zastosowania indywidualnego. Posiada sensor półprzewodnikowy, a jego zakres pomiarów jest do jednej liczby po przecinku w zakresie pomiarowym od 0-4 promila. Alkomat ma smukły i elegancki kształt oraz prostotę w obsłudze. Wyświetlacz LCD pozwala na dokładne odczytanie wyników. Sprawdź cenę!

Miejsce trzecie - CLATRONIC AT 3605

Alkomat firmy CLATRONIC to bezustnikowe urządzenie polecane dla klientów indywidualnych. Bardzo mały alkomat pozwala na zrobienie pomiaru bez dmuchania w ustnik - wystarczy kilka sekund dmuchać w jego kierunku z bliska, a na ekranie LCD zostanie wyświetlony wynik. Jego dokładność do około 0,1%, a zakres od 0 do 1,9 promila. Sprawdź cenę!

Miejsce czwarte - OVERMAX AD-02

Model AD-02 firmy OVERMAX to alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny, swoje zastosowanie znajdzie u kierowców, w domach, a także w firmach. Jego zakres pomiarowy posiada dokładność do 0,01 promila, a szerokość zakresu to 0-4 promila. Jest łatwy i wygodny w obsłudze. Czas pomiarowy to około 5 sekund. Sprawdź cenę!

Miejsce piąte - Alcofind AF-35

Nasze zestawienie kończy alkomat wyprodukowany przez firmę DaTech w Korei. Model AF-35 to wysokiej klasy alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny, posiada on dożywotnią gwarancję, co bardzo cieszy klientów. Kalibruje się go raz na rok, a podczas pierwszych 12 miesięcy kalibracja wykonywana jest za darmo. Jego zakres pomiarowy to 0-5 promila, a czułość to 0,005%. Wyniki wyświetlane są na podświetlanym wyświetlaczu LCD. Sprawdź cenę!

Miejsce szóste - Certen Personal. Sprawdź cenę!

Miejsce siódme - Sencor SCA BA01. Sprawdź cenę!

Miejsce ósme - SENTECH AL-7000. Sprawdź cenę!

Miejsce dziewiąte - PROMILER Promiler iBlow. Sprawdź cenę!

Miejsce dziesiąte - Da Tech DaTech DA-5000. Sprawdź cenę!