Auto Świat Porady Upominki dla kierowcy

Upominki dla kierowcy

Oto nasze propozycje prezentów, które ucieszą każdego miłośnika czterech kółek: od elektronicznych gadżetów, przez wkrętarki do kół, aż po zestawy profesjonalnych narzędzi

Mikołaje rozdają prezenty
Auto Świat / ACZ
Mikołaje rozdają prezenty

Kupić dobry, trafiony prezent to – wbrew pozorom – wcale nie takie łatwe zadanie. Żeby ułatwić wam obdarowanie waszego rodzinnego samochodziarza, przedstawiamy zestaw ciekawych propozycji.

Najprościej wybrać coś z elektroniki: nawigacja przyda się każdemu, kto sporo jeździ. W modzie są też wideorejestratory, warto jednak pamiętać o tym, że w niektórych krajach UE policja może na takie urządzenia krzywo patrzeć!

Dla lubiących własnoręczne majsterkowanie we własnym samochodzie polecamy porządny zestaw narzędzi, solidne latarki warsztatowe oraz elektryczny klucz udarowy, dzięki któremu każda wymiana kół okaże się bułką z masłem.

Wideorejestrator - idelany prezent dla tych co dużo jeżdżą

Gembird

Najtańsze wideorejestratory kosztują mniej niż duża paczka pieluch. Najdroższe są porównywalne cenowo z przyzwoitymi laptopami. Cena jest jednak odzwierciedleniem jakości wykonania, funkcji i nagrań. W przypadku najtańszych modeli w cenie ok. 100 zł (i tańszych) zarejestrowane filmy będą miały fatalną jakość. Stąd lepiej szukać sprzętu w nieco wyższej cenie – bliżej 200 zł. Tyle wystarczy, żeby mieć akceptowalną jakość przede wszystkim w ciągu dnia.

Absolutne minimum to rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Generalnie im wyższa cena, tym lepsza jakość nagrań. Różnice odczujemy szczególnie w przypadku nagrań po zmierzchu. Droższe produkty powinny także lepiej reagować na zmiany oświetlenia (np. silne słońce przy wyjeździe z tunelu lub zza wysokiego budynku). Jeśli chodzi o funkcje, to warto zwrócić uwagę na: maksymalną pojemność karty pamięci (im większa, tym lepiej), wbudowany kondensator zamiast akumulatora litowo-jonowego (większa żywotność), tryby WDR i HDR (wyższa jakość obrazu o zwiększonym kontraście) czy odbiornik GPS (możliwość zapisu śladu trasy).

Najdroższe modele to zestawy złożone z dwóch kamer (do zamocowania na przedniej i tylnej szybie). Dzięki temu można lepiej obserwować otoczenie samochodu i mieć dowód w spornej sytuacji (np. zmiany pasa ruchu i wymuszenia pierwszeństwa).

Polecane przez nas wideorejestratory:

- DOD RC500S Dual to zestaw dwóch kamer o bardzo wysokiej jakości. Rozdzielczość Full HD, GPS, wi-fi, WDR, kondensator, filtr polaryzacyjny. Sprawdź cenę!

- MIO MiVue 751 to model objęty akcją zwrotu gotówki (80 zł) za zakup. Rozdzielczość 2.5K, GPS, WDR, HDR i ostrzeganie przed fotoradarami. Sprawdź cenę!

- Xblitz Ghost to przystępna cenowo kamera z funkcją detekcji ruchu. Tryb WDR, rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli), wbudowana bateria. Sprawdź cenę!

- Navitel DVR R600 to tani wideorejestrator zapisujący obraz w rozdzielczości Full HD z automatyczym rozpoczęciem nagrywania w momencie uruchomienia silnika. Sprawdź cenę!

- Navitel R1000 to kamera mocowana na szybę za pomocą taśmy dwustronnie klejącej. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku tej kamery jest magnetyczny uchwyt umożliwiający obracanie kamery o 360 stopni, dzięki czemu można nagrywać wydarzenia zarówno z przodu jak i wnętrza samochodu. Sprawdź cenę!

Nawigacje GPS - dla tych co podróżują nieznanymi drogami

Żródło: Auto Świat Connected Car / Tomasz Okurowski

Urządzenia dostępne na rynku różnią się nie tylko mapami (Polska/Europa). Wiele zależy także od producenta programu nawigacyjnego oraz dostawcy danych mapowych. W najtańszych nawigacjach zwykle są bezpłatne mapy OSM, które niestety, mimo ogromnego postępu wciąż mają sporo braków w bazie adresowej.

Choć zwykle ich aktualizacja nic nie kosztuje, to jednak jest sporo do nadrobienia. Polecamy wyłącznie urządzenia objęte licencją na bezpłatną aktualizację map bez limitu czasowego. W przeciwnym wypadku koszt aktualizacji szybko przewyższy cenę, którą zapłacicie za urządzenie. Lepiej także inwestować w sprzęt z usługą informacji o korkach.

Zwykle dane są pobierane z internetu (połączenie przez smartfona) lub przez system TMC, korzystający z częstotliwości radia FM. Oba w zupełności wystarczą do jazdy po Polsce. Dane techniczne (rozdzielczość ekranu, procesor, pamięć) nie mają już tak dużego znaczenia, jak kiedyś. Większość dostępnych na rynku produktów powinna wystarczyć co najmniej na kilka lat spokojnej eksploatacji.

Polecane modele nawigacji GPS:

- TomTom GO 5200: urządzenie dla obieżyświatów. Mapa całego globu. Dożywotnie aktualizacje, informacje o korkach online, dostęp do internetu, ekran 5 cali. Sprawdź cenę!

- MIO MiVue Drive 50: typowe 2 w 1, czyli wideorejestrator Full HD oraz nawigacja. Dożywotnia aktualizacja map, ekran 5 cali, mapa Europy. Sprawdź cenę!

- Navitel E500: jedna z najtańszych propozycji z mapą Europy oraz Rosji, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Ekran 5 cali, bezpłatna aktualizacja map. Sprawdź cenę!

- Garmin Drive Assist 51 LMT: 2 w 1, czyli nawigacja GPS z wbudowanym wideorejestratorem. W cenie dożywotnia aktualizacja map (bez dodatkowych opłat). Dostęp do informacji o korkach po połączeniu z internetem. Sprawdź cenę!

Aby uniknąć kontroli policji

Żródło: Auto Świat Connected Car / Tomasz Okurowski

Wszystkie ostrzegacze pełnią jedną kluczową funkcję: alarmują o kontrolach prędkości, fotoradarach i niebezpiecznych sytuacjach na drodze. Zwykle służą także do zgłaszania dostrzeżonych utrudnień. Różnią się natomiast zasięgiem działania usługi i kosztami użytkowania.

Z oczywistych względów więcej trzeba zapłacić za usługę ostrzeżeń na terenie UE niż w Polsce. Uwaga: zwykle usługa jest dostępna w formie abonamentu, który trzeba co jakiś czas przedłużać. Bez względu na to, ile wydacie na sprzęt, ostrzeżenia będą bardzo podobne lub nawet takie same.

A im większa społeczność użytkowników, tym informacja pełniejsza. W Polsce sprawdzi się Yanosik, a w krajach Europy Zachodniej Coyote będzie niemal bezkonkurencyjny (nie licząc aplikacji).

- Coyote Pocket ostrzegacz, który działa tylko na terenie naszego kraju. Ostrzega przed radarami, limitami prędkości i utrudnieniami. Dożywotnia licencja.

- Yanosik GT/GTR to ozwiązanie dla tych, którzy nie chcą korzystać z bezpłatnej aplikacji. Małe urządzenie z niedużym ekranem 2,4” jest dość łatwe w obsłudze. Sprawdź cenę!

- NavRoad UNI to połączenie nawigacji GPS (AutoMapa), ostrzegacza (Yanosik) i wideorejestratora. Sprzęt łączy się z internetem przez modem lub wi-fi.

Zestawy głośnomówiące - dla tych co zawsze muszą rozmawiać przez telefon

Żródło: Auto Świat

Najtańszym, ale i najmniej wygodnym rozwiązaniem jest słuchawka Bluetooth. Sprawdza się w przypadku krótkich rozmów, które rzadko prowadzimy w samochodzie. Jeśli jednak dużo i często rozmawiacie przez telefon, słuchawka nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż przy dłuższym trzymaniu w uchu powoduje dyskomfort.

Najbardziej uniwersalnym produktem są zestawy mocowane do osłony przeciwsłonecznej. Różnią się nie tylko wielkością obudowy, czasem pracy na baterii czy ceną. Istotne różnice dotyczą maksymalnej głośności, co oznacza, że w przypadku najsłabszych produktów głos rozmówcy będzie trudniej usłyszeć, szczególnie podczas jazdy z prędkością autostradową.

Polecane zestawy głośnomówiące:

- Parrot MiniKiT Neo 2HD aż do 4000 godzin czasu czuwania i 10 godzin rozmów. Urządzenie może współpracować z dwoma telefonami naraz. Sprawdź cenę!

- Jabra Freeway to zestaw z aż trzema wbudowanymi głośnikami, dzięki czemu wyróżnia się nie tylko dobrą jakością, lecz także głośnością. Czas gotowości: do 960 godzin. Sprawdź cenę!

Przygotuj się na każdą okoliczność

Żródło: Auto Świat

Porządna lampa warsztatowa ze stacją dokującą przyda się każdemu majsterkowiczowi. Przenośny booster sprawdzi się wówczas, gdy akumulator samochodowy nagle odmówi współpracy – np. podczas wyjazdu w góry.

Polecane produkty:

- Yato Lampa warsztatowa 30+7 YT-08505 ze stacją dokującą, odporna na trudne warunki: wodę, pył i rozpuszczalniki. Sprawdź cenę!

- Power Bank Einhell CC-JS 18 szczytowy prąd rozruchowy 200 A, solidna obudowa, dobra elektronika (nie da się wywołać pożaru), a także możliwość ładowania z ładowarki USB to zalety urządzenia. Wadą jest stosunkowo wysoka cena – za takie pieniądze da się kupić dwa „chińczyki” z bateriami o podobnej pojemności. Sprawdź cenę!

Prezenty dla majsterkowicza

Wkrętarka akumulatorowa to jedna z ulubionych zabawek wielu majsterkowiczów, przyda się i w domu, i w garażu. Jaką wybrać? W kwestii użyteczności narzędzi akumulatorowych wiele się zmieniło w ostatnich latach – upowszechniły się baterie litowe.

Narzędzia te, zwłaszcza z wyższej półki, zyskały większą moc i możliwość dłuższej pracy na jednym ładowaniu. Oznacza to, że do domowego użytku nie warto kupować narzędzi 14,4- czy 18-woltowych – w zupełności wystarczy markowa wkrętarka 10,8 V, która ma wystarczające osiągi, jest mała i poręczna, a jej miękkie, precyzyjnie ustawiane sprzęgło pozwala na skręcanie także delikatnych elementów. Wkrętarka nie należy do tanich, ale osiągi są imponujące.

Dla tych co lubią majsterkować:

- Einhell to jeden z tańszych kluczy udarowych do odkręcania kół zasilanych baterią. Jest tylko tak dobry, jak właśnie jego bateria, której usterka w zasadzie skazuje narzędzie na utylizację. W zestawie nasadki. Sprawdź cenę!

- Einhell TE CD 18 LI elektryczna wkrętarka przyda się zarówno w domu, jak i w garażu. Einhell nie jest tani, ale gwarantuje wysoką jakość wykonania. Sprawdź cenę!

- Zestaw marki Proxxon, zawierający: nasadki 6-kątne w standardzie 1/2 i 1/4 cala, pokrętła, nasadki do świec i komplet bitów. Sprawdź, ceny narzędzi Proxxon!

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków