- Czym uprać poplamioną tapicerkę w aucie?
- PLAMY NA WINYLU - Czas pracy: 5 minut; efekt: od słabego do idealnego
- PLAMY NA DYWANIKU - Czas pracy: 10 minut; efekt: bardzo dobry
- PATYNA NA FOTELU - Czas pracy: 20 minut; efekt: bardzo dobry
- OKOLICE PEDAŁÓW - Czas pracy: 15 minut; efekt: średni
- KLEJ, GUMA DO ŻUCIA - Czas pracy: 30 minut; efekt: bardzo dobry
- SMAR NA TAPICERCE
- PLAMY
Czym uprać poplamioną tapicerkę w aucie?
Pianką w spreju? Jeśli jest równomiernie przybrudzona albo plamy nie są trwałe, to – w „domowych” warunkach – jest to dobra opcja. Jednak w przypadku wielu rodzajów plam ta metoda jest skazana na niepowodzenie. Słusznie nam się wydaje, że jeżeli na jasnym fotelu odcisnęliśmy ślad ręki umazanej smarem, spieranie jej pianką w spreju albo środkiem do prania dywanów po prostu może nie zadziałać.
A tymczasem... takie plamy da się łatwo i szybko usunąć nawet z jasnobeżowego weluru tak skutecznie, że nie będzie po nich śladu.Najlepszym odplamiaczem do tkanin jest benzyna ekstrakcyjna. Podobnie działa rozpuszczalnik ekstrakcyjny, który w praktyce jest benzyną, ale często nie tak dobrze oczyszczoną, wydzielającą nieprzyjemny i dłużej utrzymujący się zapach. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny kupimy w sklepie z farbami i olejami lub w hipermarkecie. Podobnie jest z prawdziwą benzyną ekstrakcyjną, ale o nią nieco trudniej.
Zobacz także
Zajmuje to znacznie więcej czasu, niż nam się początkowo wydaje, i jest bardziej męczące, niż możemy to sobie wyobrazić. Jednak na końcu dokładne odświeżenie auta daje sporo satysfakcji, podnosi wartość samochodu i przyjemność z jazdy. Oto rady dla zaawansowanych, jak krok pokroku z brudasa zrobić eleganta
Najlepiej kupować ją nie w półlitrowych butelkach po 6-7 zł, ale w 5-litrowych kanistrach sprzedawanych w sklepach lakierniczych po 20-25 zł. Benzyna ma wady i zalety.
Wady: w czasie użycia i tu po nim strasznie śmierdzi, choć im lepsza, tym mniej (i to jest główna przewaga benzyny ekstrakcyjnej nad rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym). Benzyna jest łatwopalna, a jej opary szkodliwe, trzeba z nią postępować ostrożnie, by nie spalić samochodu.
Zalety: niezwykle skutecznie czyści czarne, tłuste plamy, szybko odparowuje, ostry zapach ulatnia się całkowicie. Dla pewności należy sprawdzić jej działanie w mało widocznym miejscu, ale jest to środek bezpieczny dla większości rodzajów tkanin. Uważajmy tylko na miejsca klejone: benzyna rozpuszcza klej tak samo dobrze jak smar. Uważajmy też na ręce: benzyna wysusza skórę!Zawsze próbuj - Każdy środek chemiczny czy mechaniczny trzeba najpierw wypróbować na mało widocznym miejscu. Niektóre zabrudzenia opierające się chemii da się po prostu wyskrobać, ale i w tym przypadku odporność materiału trzeba ostrożnie sprawdzić. Jeden takie zabiegi wytrzyma, inny już nie!
PLAMY NA WINYLU - Czas pracy: 5 minut; efekt: od słabego do idealnego
Tworzywa „skajopodobne” są bardzo trudne do oczyszczenia. Można próbować uniwersalnym płynem do wnętrza, płynem do mycia plastiku, płynem do szyb czy pianką do tapicerki. Używajmy produktów najwyższej jakości!
Z benzyną trzeba uważać: wypróbujmy ją na mało widocznym miejscu, gdyż wprawdzie świetnie usuwa ona plamy, jednak po jej użyciu plastik potrafi stracić plastyczność i zesztywnieć albo się odbarwić. Preparat czyszczący najlepiej nanosić nie bezpośrednio, ale za pomocą szmatki lub gąbki . Można próbować wielokrotnie.
PLAMY NA DYWANIKU - Czas pracy: 10 minut; efekt: bardzo dobry
Zanim sięgniemy po mocniejsze środki, spróbujmy zabrudzone dywanikipo prostu odkurzyć– w większości przypadków to wystarczy.Jeżeli nie i na jasnym dywanie pozostały plamy, których chcemy się pozbyć, wyjmijmy dywaniki z auta.
W przypadku takich elementów właściwie wszystkie chwyty są dozwolone: można je prać tak samo jak w przypadku tapicerki – pianką czyszczącą, ale nie ma przeciwwskazań do użycia benzyny – tym bardziej że można je wyjąć, a auto wywietrzyć przed włożeniem ich z powrotem.Można też wykruszać trwałe zabrudzenia przez szczotkowanie. W naszym przypadku po piance pozostały plamy, najprawdopodobniej zrobione w warsztacie przez nieuważnego mechanika.
Jeżeli decydujemy się na czyszczenie chemiczne, bierzemy benzynę lub rozpuszczalnik ekstrakcyjny, wylewamy odrobinę na szmatkę i natychmiast, przed odparowaniem preparatu, wycieramy dywan w miejscu zaplamienia.
Powtarzamy to do momentu, gdy dywanik jest już tylko lekko wilgotny od benzyny, ale plam nie widać. Pozostawiamy czyszczone rzeczy w przewiewnym miejscu (najlepiej nie w pomieszczeniu, nie w aucie, lecz na zewnątrz) do wyschnięcia. Benzyna w takich warunkach odparowuje w ciągu kilku minut – na materiale nie powinno zostać śladu po plamach a zapach benzyny powinien się całkowicieulotnić. UWAGA! Podczas pracy używamy rękawiczek, staramy się nie wdychać oparów bardziej, niż to konieczne, a butelkę czy kanister z benzyną zamykamy natychmiast po użyciu!
PATYNA NA FOTELU - Czas pracy: 20 minut; efekt: bardzo dobry
Równomiernie przybrudzoną tapicerkębez wyróżniających się pojedynczych plam można zwyczajnie uprać. Potrzebne będą: pianka w spreju lub płyn do prania dywanów, szczotka do tapicerki o twardości dobranej do wytrzymałości materiału oraz odkurzacz.
Zaczynamy od odkurzenia czyszczonej powierzchni. Następnie równomiernie z odległości kilkunastu cm spryskujemy pianką cały element , zaczynając od zewnętrznych krawędzi i na środkowej części elementu kończąc. Nie próbujmy punktowego odplamiania tapicerki za pomocą pianki, bo skończy się to powstaniem jeszcze większej plamy obejmującej całą czyszczoną powierzchnię.
Teraz bierzemy szczotkę (w ostateczności może być to mały ręcznik bawełniany) i dokładnie wcieramy pianę w czyszczony materiał .Jeśli piana dostała się na sąsiedni element (tu: oparcie) albo gdy chcemy zagwarantować sobie jednolity kolor sąsiadujących fragmentów tapicerki, po prostu je też upierzmy. W przypadku fotela oparcie należy jak najmocniej odchylić do tyłu , żeby dostać się do szpary pomiędzy fotelem a siedziskiem.
Szczotkujemy elementy, na które nanieśliśmy pianę, aż do jej całkowitego zniknięcia. Ponieważ pianki do czyszczenia tapicerki to preparaty produkowane na bazie wody, czyszczona powierzchnia pozostaje mokra. Auto należy pozostawić do wyschnięcia na kilka godzin z otwartymi lub przynajmniej uchylonymi szybami. Po wyschnięciu czyszczone powierzchnie należy odkurzyć, aby usunąć brud, który skrystalizował się pod wpływem preparatu.
OKOLICE PEDAŁÓW - Czas pracy: 15 minut; efekt: średni
Okolice pedałów to z reguły wyjątkowo brudne, zaplamione i zniszczone miejsce w aucie. Zanim zaczniemy stosować silne odplamiacze, należy takie miejsce bardzo dokładnie odkurzyć . Następnie użyjmy zwykłej pianki do dywanów.
Nanieśmy grubą warstwę preparatu, omijając jednak gumowe nakładki pedałów. Teraz czyszczone miejsca, zarówno tekstylne, jak i plastikowe, starannie szczotkujemy do wchłonięcia preparatu. Czekamy, aż całość wyschnie, odkurzamy i układamy dywanik. Jeśli jest taka potrzeba, można jeszcze „powalczyć” za pomocą benzyny ekstrakcyjnej i usunąć zaplamienia, ale często z powodu zniszczenia wykładziny w tym miejscu nie osiągniemy idealnego efektu .
KLEJ, GUMA DO ŻUCIA - Czas pracy: 30 minut; efekt: bardzo dobry
Jeśli nie zdążyliśmy np. za pomocą rozpuszczalnika usunąć kleju przed zaschnięciem, to teraz poczekajmy, aż całkowicie zaschnie – czasem warto nie spieszyć się. Kleje czy skruszałą gumę do żucia można wyczesać z wykładziny za pomocą ostrej metalowej szczotki – ale róbmy to bardzo delikatnie , .
SMAR NA TAPICERCE
Na podsufitce z syntetycznego materiału zauważyliśmy czarną plamkę , najprawdopodobniej zrobioną brudnymi rękami podczas jakiejś naprawy auta. Postanowiliśmy usunąć ją za pomocą pianki do tapicerki, by nie zostawiać w aucie zapachu benzyny i móc od razu nim odjechać.
Preparat czyszczący nanieśliśmy za pomocą gąbkii wtarliśmy starannie w zabrudzenie. Widząc słaby efekt tej operacji, powtórzyliśmy ją , nie czekając na wyschnięcie. W efekcie plama była mniej widoczna, ale pozostała. Co robić? Użyć benzyny ekstrakcyjnej!
PLAMY
Odciśnięta na fotelu ręka umazana smaremto nie tragedia. Do zmycia śladu potrzebne będą: benzyna lub rozpuszczalnik ekstrakcyjny, szmatka bawełniana dobrej jakości i (koniecznie!) gumowe rękawiczki. Jeśli to możliwe, czyszczony element (np. całą kanapę) wyjmujemy z samochodu – aby nie smrodzić w środku.
Szmatkę zwilżamy benzyną i natychmiast przystępujemy do wycierania plamy. Odwracamy szmatkęi czyścimy materiał ponownie. Jeśli trzeba, ponownie dolewamy benzyny, ale nigdy bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Ponownie wycieramy brudną tkaninę szmatką odwróconą na czystą stronę i zwilżoną w benzynie.
Pracę można uznać za zakończoną, jeśli po plamie nie ma śladu, a materiał jest tylko nieznacznie ciemniejszy – bo mokry. Zostawiamy do odparowania – po plamie nie ma śladu.