• Odnowiony Mercedes klasy S ma mniejsze V8, ale koni mimo to przybyło
  • Mercedes na tle rywali wyróżnia się komfortem, ale dzieje się to kosztem własności jezdnych
  • Elektronika w klasie S jest na bardzo wysokim poziomie, a dźwięk opcjonalnego systemu audio to uczta dla uszu

Na początku ustalmy jedną rzecz: głowa państwa czy gość, na którego są wydane wyroki, nie będzie jeździł zwykłym Audi A8 czy zwykłym Mercedesem S w longu – wy z pewnością wybierzecie wersje opancerzone. My, niestety, nie mamy dostępu do wersji opancerzonych, musimy skupić się na zwykłych, co najwyżej przedłużonych wersjach luksusowych limuzyn. Twój Mercedes S-Guard, jeśli się na niego zdecydujesz, choć droższy jakieś 3-4 razy, będzie jeździł trochę wolniej, będzie cięższy, mniej zwinny i być może o włos ciaśniejszy w środku niż nasz Mercedes S 560 4Matic long, ale założenia pojazdu i komfort z grubsza są podobne; W każdym razie opowiemy ci, czego się możesz po nim spodziewać i czy to dobry wybór.

Mercedes S 560 4Matic - mniejszy silnik, ale więcej koni

Nasz Mercedes ma nowy, pomniejszony silnik V8 – 4 litry zastąpiły silnik 4,7-litrowy – w którym o odpowiednie osiągi dbają dwie turbosprężarki. Moc silnika to 469 KM, powinno wystarczyć. Automatyczna skrzynia biegów zamontowana w aucie to 9G-Tronic – jak sama nazwa wskazuje – dziewięciobiegowa.

Początkujący kierowca początkowo może mieć problemy. Włącznik silnika znajdzie łatwo – podobne przyciski widział już w wielu innych samochodach, ale jak tym ruszyć? W natłoku przycisków, gałeczek, gładzików, dźwigienek i joysticków chowa się nieduża dźwignia po prawej stronie kierownicy podobna do tych, którymi w innych autach włącza się wycieraczki. To selektor trybów pracy skrzyni biegów. Naciskasz, mając wciśnięty hamulec – i możesz jechać.

Jeśli jednak kierowca jeździł już wcześniej mniejszą klasą E, poczuje się w „esce” jak w domu – przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe. Filozofia sterowania jest tu identyczna, a oprogramowanie podobne. Mamy tu też dwa – tak jak w klasie E – podłużne ekrany schowane pod wspólną taflą szkła, na kierownicy dwa gładziki, gładzik i pokrętło na tunelu środkowym. Ma się rozumieć, wygląd zegarów można zmieniać, wybierając jedną z kilku wersji, tak samo można wybrać sobie rodzaj informacji wyświetlanych kierowcy pomiędzy głównymi zegarami. Można to wszystko opanować, ale nie sposób polubić – i to jest jedna z różnic pomiędzy Mercedesem S a BMW serii 7 – na niekorzyść modelu z gwiazdą. W „beemce” interfejs użytkownika jest o wiele prostszy.

Mercedes S 560 4Matic - kierowca ma całkiem dobrze

Umówmy się jednak: kierowca Mercedesa nie ma źle. Koneserzy twierdzą, że fotel Mercedesa to jest absolutny szczyt wygody, a w BMW niektórzy czują szparę pomiędzy segmentami rozsuwanego siedziska, co podobno jest niedopuszczalne. W Mercedesie natomiast fotel wydłuża się i skraca, zmienia profil oparcia na taki, jak nam pasuje, no i dynamicznie dopompowuje się na zakrętach, utwardzając tę część oparcia, o którą akurat wciska nas siła odśrodkowa na zakrętach – wszystko tak, że nasze plecy idealnie przylegają do skóry. No i fotel masuje użytkownika – według woli z podgrzewaniem albo bez.

Kierowcy asystują jedne z najbardziej zaawansowanych systemów wspomagających, jakie występują w przyrodzie. W praktyce można pozwolić sobie na to, by na kilkanaście-kilkadziesiąt sekund puścić kierownicę: auto za pomocą radaru i kamery pod lusterkiem ocenia odległość od poprzedzających pojazdów i utrzymuje zadany odstęp, jeśli zaś chodzi o utrzymanie kierunku jazdy, to ewidentnie bazuje nie tylko na pasach wymalowanych na asfalcie oraz widocznych krawędziach drogi, lecz także wykazuje zachowania stadne i patrzy, co robią inni – jeśli auto jadące przed tobą trzyma się blisko osi jezdni, to i Mercedes oddala się od krawężnika; jeżeli auto przed tobą jedzie przy krawężniku, to... kierowca musi mieć mocne nerwy; słabszy nerwowo zawodnik boi się o felgi i o to, co powie szef, gdy będzie musiał zapłacić za nowe koło. Jeśli naprawdę myślisz o aucie opancerzonym, sytuacja robi się jeszcze bardziej nerwowa, bo ogumienie i obręcze PAX to naprawdę majątek, a jeszcze kłopot z samochodem, który ląduje w warsztacie na dłużej.

Mercedes S 560 4Matic - komfort uber alles

Nie przejmuj się jednak technikaliami – w sumie w „esce” najważniejszy jest komfort podróżowania oraz wzornictwo – resztą niech martwią się kierowcy. Mercedes trochę poszedł w barok – być może projektanci niemieckiej marki zapatrzyli się na to, co robi Rolls-Royce. Wszędzie mamy łuki, wyoblenia, deskę rozdzielczą ozdabia kawałek perforowanej skóry z cieląt wypasanych w miejscach wolnych od komarów, które – jak wiadomo – są sprawcami brzydkich przebarwień i znaczeń. Zresztą zrobią ci wykończenie z tego, co sobie wymyślisz – wybór opcji jest duży. Zarówno podłokietniki przy drzwiach jak i podłokietnik środkowy mogą być podgrzewane.

Funkcjami komfortu tylnej części przedziału pasażerskiego możesz sterować za pomocą kierowcy albo – czasem prościej – pilota. Zamiast zajmować faceta, który i tak ledwo nad tym wszystkim panuje włączaniem grzania czy wentylowania foteli, masz do dyspozycji pilot i uproszczony interfejs „tylnego” użytkownika wyświetlany na tablecie przymocowanym do oparcia przedniego fotela. Możesz też sobie włączyć podświetlenie ambientowe w wybranym kolorze – np. modnym biskupim, który prosty człowiek gotów jest opisać jako „różowy” – ale to wcale nie różowy. Pod palcami na podłokietniku masz też sterowanie szybami, roletami bocznych szyb, roletą tylnej szyby i roletą szklanego dachu; wielką zaletą auta są tak ciemne szyby i tak nieprzepuszczalne rolety, że nawet jeśli gawiedź będzie się przyglądać z odległości metra, to i tak nie dostrzeże, kto jest w środku – a ty wszystko widzisz.

Mercedes S 560 4Matic - hala koncertowa na kołach

Hałas, a właściwie dźwięk – to osobna rzecz. Głośniki auta (z podświetlanymi membranami, a jakże) działają tak, by redukować niepożądane fale akustyczne. Natężenie dźwięku silnika jest takie, jak trzeba i to nawet przy prędkościach autostradowych (tzn. ok. 200 km/h) jest bajecznie cicho.

Wracając do porównania z konkurencją – pomińmy Audi A8, wielu ludzi po słynnym wypadku w Oświęcimiu, który o mało nie zakończył się ogromną tragedią, nie bierze tego modelu w ogóle pod uwagę, bez sensu, ale tak jest – więc skupmy się na przywołaniu BMW 7: BMW wydaje się bardziej zwarte, jakby o włos przyjemniejsze dla kierowcy, zdaniem niektórych sprawia nawet wrażenie solidniej wykonanego, natomiast Mercedes to chyboczący się na drodze krążownik. Oddajmy mu jednak sprawiedliwość: dopóki jedzie powoli, to się buja, natomiast gdy zaczynamy ostro jechać, pneumatyczne zawieszenie bierze się do roboty, świetnie redukuje przechyły na zakrętach, ogranicza nurkowanie pojazdu przy hamowaniu, podczas przyspieszania (poniżej 5 s do „setki”!) mamy wrażenie, jakby nic się nie działo – to jest klasa sama w sobie; z drugiej strony kierowca ma wrażenie, że cokolwiek zrobi, jakiekolwiek polecenie wyda, przetwarzane jest ono w centralnym komputerze i realizowane przez dziesiątki silniczków oraz nadzorowane przez setki czujników. Może i słusznie kierowca jest tu trochę takim kwiatkiem u kożucha, trzeba się do tego przyzwyczaić albo skupić na czymś innym.

Mercedes S 560 4Matic - wybór to rzecz gustu

W ogóle największym problemem Mercedesa nie są ani osiągi, ani jakość wykonania, ani poziom komfortu – kłopotem jest olbrzymi progres w tych dziedzinach, jakiego dokonała konkurencja. Trzeba więc się zdecydować czy chcemy się rzucać w oczy mniej czy bardziej, który dizajn podoba się nam bardziej, a który mniej, czy chcemy się kojarzyć z nowoczesną dynamiką czy bardziej z barokowym salonem – no co kto lubi. Reszta ma mniejsze znaczenie.

Mercedes S 560 4Matic - dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 3982 cm3, V8, turbo benz.
Moc 469 KM przy 5250-5500 obr./min
Moment obrotowy 700 Nm przy 2000-4000 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 8-biegowy automat, napęd 4x4
Prędkość maksymalna 250 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 4,6 s
Średnie zużycie paliwa 8,8 l/100 km (producent), 17 l/100 km (w teście)
Masa własna 2125 kg
Cena od 449 593 zł (auta testowego – 774 867 zł)