Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > 10 trudnych pytań dla kierowców. Błąd może kosztować mandat

10 trudnych pytań dla kierowców. Błąd może kosztować mandat

Ten quiz jest trudniejszy niż dotychczasowe – nie jest to bowiem quiz stworzony z urzędowej bazy pytań na prawo jazdy, a quiz redakcyjny. Tylko dla orłów! Choć w sumie... jeśli masz prawo jazdy, jeździsz samochodem, powinieneś uzyskać wynik 10/10. Spróbujesz?

Quiz z pytaniami dla kierowców – uzyskasz 10 na 10?
Quiz z pytaniami dla kierowców – uzyskasz 10 na 10?Źródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Dodatkowa trudność polega na tym, że w przypadku niektórych pytań do wyboru są aż cztery odpowiedzi – i zawsze tylko jedna jest poprawna. Jeśli jednak znasz odpowiedź, nie powinieneś mieć problemu z zaznaczeniem właściwej opcji.

Umówmy się: jeden błąd to tak jakby... jedno spotkanie z policjantem na drodze. Sprawdź, czy potrafisz uniknąć mandatu.

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/10
Źródło: Auto Świat

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest:

Poprawna odpowiedź: Dozwolone na przejściach z działającą sygnalizacją świetlną

Prawo o ruchu drogowym stanowi: "Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany". Co do ruchu kierowanego, to jest to "ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę". A zatem można wyprzedzać na przejściu dla pieszych z działającymi światłami. Te same zasady obowiązują na przejazdach dla rowerów.

Pytanie 2/10
Źródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Masz SUV-a o masie własnej 1980 kg i dmc (dopuszczalnej masie całkowitej) 2550 kg. Masz prawo wjeżdżać nim na drogę dla pieszych (chodnik)?

Poprawna odpowiedź: Nie, w żadnym wypadku

Jeśli dmc naszego samochodu jest wyższe niż 2,5t, co zdarza się nie tylko w przypadku minibusów i vanów, lecz także w przypadku wielu SUV-ów i większych aut, zwłaszcza z napędem hybrydowym i elektrycznym, na drogę dla pieszych (do niedawna w przepisach nazywaną chodnikiem), nie wolno wjechać nim nawet jednym kołem. "Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że: 1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych; 3) pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni". I dalej: "Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na drodze dla pieszych tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi..

Pytanie 3/10
Źródło: Shutterstock / Peter Gudella

Czy dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym?

Poprawna odpowiedź: Tak, ale pod warunkiem, że na jezdni wyznaczone są pasy ruchu

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym jest, co do zasady, dozwolone. Dopuszczalne jest wyprzedzanie w opisanej sytuacji zarówno z prawej, jak i z lewej strony, pod warunkiem, że wyznaczone są pasy ruchu. Podstawę prawną stanowi przepis Kodeksu drogowego, który brzmi: "Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (...): 1) na jezdni jednokierunkowej; 2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku". Oznacza to jednocześnie, że jeśli na rondzie nie są wyznaczone pasy ruchu, a szerokość jezdni pozwala na wyprzedzanie, wolno to robić tylko, przejeżdżając obok wyprzedzanego z jego lewej strony.

Pytanie 4/10
Źródło: Shutterstock

Czy dozwolony jest wjazd za sygnalizator wyświetlający jednocześnie sygnał czerwony i żółty?

Poprawna odpowiedź: Nie

Sygnały czerwony i żółty, nadawane jednocześnie oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony.

Pytanie 5/10
Źródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Czy tramwaj na rondzie widocznym na obrazku ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami?

Poprawna odpowiedź: Tak, ale tylko, gdy zjeżdża z ronda

"1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża." To jest zasada ogólna, która ma zastosowanie do tramwaju, który opuszcza skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Wjeżdżając na skrzyżowanie, tramwaj stosuje się jednak do znaków drogowych (ustąp pierwszeństwa przejazdu) umieszczonych na wjazdach na skrzyżowanie. Znaki stoją wyżej w "hierarchii ważności" niż ogólne zasady ruchu drogowego. Dlatego na typowym rondzie bez sygnalizacji świetlnej, a ze znakami "ustąp pierwszeństwa" na wjazdach, ustępujemy tramwajom zjeżdżającym ze skrzyżowania, ale już wjeżdżającym na skrzyżowanie – nie.

Pytanie 6/10
Źródło: Auto Świat / ACZ

Tylne światła przeciwmgielne można włączyć:

Poprawna odpowiedź: gdy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.

Odpowiedni przepis Kodeksu drogowego brzmi: "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła". Co oznacza, że tyle światło przeciwmgielne może być włączone tylko podczas bardzo mocno ograniczonej widoczności, lekkie zamglenie nie uprawnia kierowcy do włączenia tego światła.

Pytanie 7/10
Źródło: Auto Świat / Robert Rybicki

Wjazd na przejazd kolejowy jest dozwolony:

Poprawna odpowiedź: Po całkowitym otwarciu zapór i wyłączeniu czerwonego migającego światła na sygnalizatorze

Choć może wydawać się to dziwne, wjazd na przejazd kolejowy w czasie, gdy otwierają się szlabany, albo bezpośrednio po otwarciu szlabanów, ale przed wygaszeniem czerwonego światła na sygnalizatorze, to najwyżej wyceniane wykroczenia drogowe. Oto wybrane pozycje z taryfikatora mandatów: – Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone – 2000 zł; – Naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały – 2000 zł. Mandat za popełnienie podobnego wykroczenia po raz drugi w ciągu dwóch lat wynosi 4000 zł.

Pytanie 8/10
Źródło: Auto Świat / Krzysztof Grabek

Zatrzymywanie pojazdu zabronione jest:

Poprawna odpowiedź: na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania

"Zabrania się zatrzymania pojazdu: 1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania; 2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;"

Pytanie 9/10
Źródło: Shutterstock / Bilanol

Dopuszczalna prędkość samochodu osobowego z przyczepą kempingową na autostradzie wynosi:

Poprawna odpowiedź: Przepis mówi: "Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym (...) wynosi w przypadku zespołu pojazdów na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h". Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym dopuszczalna prędkość samochodu z przyczepą wynosi 70 km/h. To jedna z przyczyn, która sprawia, że łatwiej i szybciej podróżuje się kamperem niż samochodem z przyczepą np. kempingową.

Pytanie 10/10
Źródło: Auto Świat

Zielone światło wyświetlane na sygnalizatorze kierunkowym S-3 ze strzałką w lewo:

Poprawna odpowiedź: pozwala wyłącznie na skręt w lewo na skrzyżowaniu

Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych mówi:" Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami)". Zawracanie na skrzyżowaniu, na którym ruch kierowany jest sygnalizatorem kierunkowym S-3 możliwe jest wyłącznie, gdy strzałka na sygnalizatorze (lub jedna ze strzalek) skierowana jest w dół.

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Doskonale!
Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby dać ci mandat – wszystko na nic! Odpowiedziałeś poprawnie na wszystkie pytania i bezapelacyjnie wygrywasz!
Całkiem dobrze!
Dostajesz jeden mały mandacik, ale nie tracisz prawa jazdy! To dobry wynik!
Dobrze
Dwa błędy to jeszcze nie tragedia, zwłaszcza że łatwo nie było. Ale jednak dwa mandaty na koncie...
Dostatecznie
Trzy błędy – niby nie tragedia, ale to jednak sporo. Inna rzecz, że łatwo nie było, prawda?
Mogło być lepiej!
Od czterech błędów w górę uznajemy, że nie jest to najlepszy wynik. Tym razem jednak nie tylko Ty masz takie problemy...
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków