24-godzinny Le Mans to klasyk wśród wyścigów długodystansowych. Pierwszy start odbył się w maju 1923 roku, a najlepsza para kierowców przejechała w ciągu doby 2209 km. Dzisiaj trzyosobowe załogi wspierają dziesiątki osób z zaplecza technicznego, a najlepsi kierowcy w ciągu 24 godzin pokonują ponad 5000 km. Dlatego wyścig 24h Le Mans jest traktowany przez inżynierów jako decydujący sprawdzian dla nowych technologii.

Zdecydowane zwycięstwo wojsk republikańskich w bitwie pod Le Mans w 1793 roku to za mało żeby znaleźć się na ustach całego świata. Na szczęście Francuzi doczekali się budowy toru i 24-godzinnego wyścigu, który dał miejscowości największy rozgłos. Francuski tor de la Sarthe aktualnie liczy 13,629 km i częściowo przebiega po drogach publicznych.

To jeden z najdłuższych na świecie torów wyścigowych, który gwarantuje niezapomniane wrażenia z jazdy. Aż trzy czwarte jego długości można pokonać przy szeroko otwartej przepustnicy. W latach osiemdziesiątych prędkości na sześciokilometrowej prostej Mulsanne dochodziły do 400 km/h. W 1990 roku prostą przecięły dwie szykany, które miały poprawić bezpieczeństwo wyścigu.

Wyścigi kierowców i inżynierów

Rekordowe 16 zwycięstw w 24h Le Mans należy do zespołu Porsche, który w tym roku wraca do startów w najwyższej klasie (LMP1). Zespół Porsche po raz ostatni wygrał najwyższą klasę 24-godzinnej ikony sportów motorowych w 1998 roku. Wtedy zwycięstwo zapewniło 361 okrążeń czyli około 4775 km. Do Porsche należy także inny rekord. W 1971 roku, Jackie Oliver startujący Porsche 917 Langheck Coupe pokonał okrążenie o długości 13,469 km w 3:13.9 min. Oznacza to, że średnia prędkość pojazdu przekroczyła 250 km/h.

Jednak w wyścigach wytrzymałościowych to nie prędkość jest wyznacznikiem sukcesu, o czym przekonuje Alexander Hitzinger, dyrektor techniczny zespołu Porsche LMP1. „Łatwo przygotować piekielnie szybki samochód, który przejedzie zaledwie dwa okrążenia. Można też przygotować wytrzymałe auto, które nie jest szybkie. Jednak wtedy też nie wygrasz. Dlatego prawdziwym wyzwaniem w Le Mans jest połączenie dobrej prędkości i niezawodności” - podkreśla.

24h Le Mans to nie tylko wyścig pomiędzy kierowcami. To także rywalizacja pomiędzy inżynierami zespołów. Specjaliści ds. technicznych z Porsche i Mobil 1 traktują francuski tor jako poligon doświadczalny dla nowych technologii. „Wprowadzenie zmian w regulaminie, ograniczających o 30% dopuszczalne zużycie paliwa, to dla Le Mans początek nowej ery.

Jednym z naszych głównych celów jest maksymalne zwiększenie mocy wyjściowej. Wzrost mocy jest oczywiści równoważony odpowiednim standardem ochrony silnika, umożliwiającym ukończenie wyścigu, który można porównać do pełnego sezonu Formuły 1” – mówi Bruce Crawley, jeden z głównych ekspertów technicznych ExxonMobil. Bruce nadzoruje rozwój pakietów smarnych Mobil 1 dla wielu zespołów wyścigowych startujących między innymi w serii NASCAR, WTTC, Formuły 1 i oczywiście WEC z wyścigiem 24h Le Mans na czele.

Hybrydy na start

Tegoroczny 24h Le Mans wystartuje 14 czerwca o godz. 15.00. Dobry wynik na torze ma zapewnić hybrydowe Porsche 919. Po raz pierwszy w historii wyścigu, wszystkie zespoły startujące w najwyższej klasie (LMP1) muszą używać maszyny z napędem hybrydowym. „Zmiany w regulaminie WEC na 2014 wyraźnie koncentrują się na wydajności i wymagają użycia nowych technologii napędu hybrydowego. Od połowy 2011 roku, kiedy zapadła decyzja o powrocie Porsche do LMP1, Centrum Sportów Motorowych w Weissach przeszło szybki rozwój. W pracach projektowych, budowie i rozwoju Porsche 919 Hybrid uczestniczyło około 200 pracowników” – mówi Fritz Enzinger, szef projektu LMP1 w Porsche.

Sześciu kierowców Porsche jest dobrze przygotowanych do walki o zwycięstwo w tym ważnym dla zespołu wyścigu. Najbardziej znaną twarzą ekipy jest Mark Webber. Australijczyk ma na swoim koncie 215 startów i 9 zwycięstw w wyścigach Formuły 1. Trzykrotnie kończył sezon F1 na wysokiej, trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej. Fani serii WEC liczą również na dobry start Timo Bernharda i Romaina Dumasa, którzy w 2010 roku wygrali 24h Le Mans w barwach Audi Sport North America.

Jak wyjechać na 24h Le Mans?

Jeżeli interesuje was tegoroczny wyścig 24h Le Mans, koniecznie obejrzyjcie film z Aleksandrem Hitzingerem, Dyrektorem Technicznym Porsche LMP1 i szybki wywiad z Markiem Webberem. Oba materiały są częścią kampanii Get Personal, w której do 28 maja br. można wygrać wyjazd na 24h Le Mans.

Zwycięzca otrzyma bilety lotnicze i zakwaterowanie dla dwóch osób, status gościa specjalnego Porsche oraz możliwość spotkania się z kierowcami Porsche LMP1. Na stronie konkursowej możecie także obejrzeć zabawny viral, w którym przypadkowa osoba zostaje na kilka minut mistrzem sportów motorowych.