• Tylko w maju i końcówce kwietnia 2022 r. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły zgłoszenia dotyczące kilku tysięcy samochodów z usterkami. Niektóre z nich stwarzają poważne zagrożenie dla pasażerów w razie wypadku
  • Akcje serwisowe organizują producenci samochodów, którzy mają obowiązek dotrzeć bezpośrednio do właścicieli aut z ukrytą usterką, a następnie bezpłatnie ją wyeliminować, np. wymieniając wadliwą część
  • Wśród zgłoszeń z ostatniego miesiąca zdecydowana większość dotyczy samochodów marki Kia. Część z nich jest rozszerzeniem akcji sprzed półtora roku
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Producenci samochodów regularnie powiadamiają właścicieli konkretnych modeli o akcjach naprawczych. Aktualnie takich wezwań jest sporo, UOKiK tylko w ciągu ostatniego miesiąca poinformował o usterkach w łącznie kilku tysiącach samochodów, użytkowanych przez polskich kierowców.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Kia — kilka tysięcy samochodów z usterkami

W wiosennej akcji serwisowej "przoduje" marka Kia. UOKiK poinformował o kampanii naprawczej aż 3 798 pojazdów Kia Sorento z silnikiem diesla, wyprodukowanych w Korei Południowej od maja 2014 r. do lutego 2020 r. Przyczyną jest możliwe uszkodzenie konektora złącza, na skutek czego może przegrzewać się grzałka PTC (positive temperature coefficient). Może to prowadzić do jej awarii, zwiększając ryzyko przegrzania złącza.

Zobacz także: Używana Kia Ceed II czy warto kupić koreański kompakt?

Jednak to nie wszystko w 180 niektórych modelach Kii Ceed, Ceed kombi, Proceed i Xceed, wyprodukowanych między listopadem 2021 r. a lutym 2022 r., może występować usterka napinaczy pasów bezpieczeństwa przednich foteli. W związku z tym podczas kolizji może dojść do nieprawidłowego działania pasów, co zwiększa ryzyko obrażeń u pasażerów i kierowcy.

Z kolei w samochodach marki Kia Sorento, wyprodukowanych w okresie od marca 2020 r. do listopada 2021 r., wokół zacisku łączącego przewody paliwowe może powstać niewielki wyciek paliwa, który z czasem ulega powiększeniu. Co ciekawe ta akcja jest rozszerzeniem poprzedniej akcji, z grudnia 2020 r. Wszystkie pojazdy, objęte akcją, otrzymają zmieniony moduł przewodu paliwowego niskiego ciśnienia, w którym wyeliminowano usterkę. Pojazdy, które były objęte poprzednią kampanią przywoławczą, w której układ został ponownie uszczelniony, w celu zapobiegnięciu przyszłym wyciekom, również otrzymają nowy zespół przewodów paliwowych niskiego ciśnienia. Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 101 pojazdów.

Wadliwe oprogramowanie w BMW i Jeepach

247 samochodów marki BMW (seria 2 Active Tourer oraz BMW iX), wyprodukowanych w Niemczech, może mieć usterkę w systemie kontrolek tzw. układu bezpieczeństwa biernego. Kontrolki nie zapalą się w razie awarii i nie ostrzegą kierowcy o niebezpieczeństwie. Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami samochodów objętych kampanią oraz poinformuje o konieczności wizyty w warsztacie w celu wgrania nowego oprogramowania.

Zobacz także: Tesla nagle "zgasła" i... zapłonęła. Kierowca musiał wybić szybę, aby uciec [Nagranie]

Oprogramowanie będzie też zmienione w samochodach marki Jeep, w modelach Wrangler i Gladiator. W modelu sterującym układu płynu DEF stwierdzono anomalię oprogramowania, która może spowodować, że system będzie działał w niewłaściwy sposób. Kampanii naprawczej podlega 114 samochodów.

Niebezpieczne wycieki w Citroenach

UOKiK poinformował też o akcji serwisowej samochodów marki Citroen. Dotyczy ona modeli C5 Aircross oraz DS7 Crossback. Występuje w nich ryzyko wycieku paliwa z układu zasilania dodatkowego ogrzewania, co w przypadku kontaktu z zewnętrznym źródłem ciepła może spowodować jego zapalenie. Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 45 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu modyfikacji układu zasilania dodatkowego ogrzewania i zaktualizowania oprogramowania modułu sterującego.

Zobacz także: Złe nawyki kierowców, które doprowadzają do szybszego "zużywania się" auta

Awarie systemów bezpieczeństwa w Oplu i DS4

Aż w 1891 pojazdach marki Opel Crossland, rocznik 2020 i 2021, wyprodukowanych w Hiszpanii może nie działać dźwięk ostrzegawczy pasa bezpieczeństwa pasażera. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną powiadomieni listami poleconymi o możliwości wystąpienia usterki oraz zaproszeni do autoryzowanych serwisów w celu zaprogramowania i skonfigurowania modułu sterującego nadwozia.

W 24 pojazdach marki DS4 zamontowanie kurtynowych poduszek powietrznych może być nieprawidłowe, co może spowodować ich niewłaściwe rozwinięcie i stworzyć ryzyko odniesienia obrażeń w przypadku zderzenia bocznego.