Samochody z napędem na cztery koła mają swoje zalety, na przykład: stabilny tor jazdy, większa przyczepność. O wyborze takich aut do firmy często decyduje też czynnik ekonomiczny (możliwość odliczenia podatku VAT) bądź snobistyczny. Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na zakup czteronapędówki, powinien dokładnie zapoznać się z ofertą koncernów.

Miejskie czteronapędówki

Dla małego przedsiębiorcy, który zamierza kupić samochód, a ma przy tym ograniczony budżet, najważniejsze są: ekonomia użytkowania, bezpieczeństwo oraz wyposażenie pojazdu. Jeśli do tego wszystkiego klient pragnie, aby auto miało napęd na cztery koła, to może mieć nie lada problem z wyborem.

Idealną propozycją dla przedsiębiorcy, który potrzebuje miejskiej czteronapędówki, jest hit ostatnich czasów, a mianowicie Fiat Panda 4x4. Samochód ten napędzany jest na przednią oś, tylna zaś dołączana jest poprzez sprzęgło wiskotyczne, gdy nastąpi znaczny poślizg kół przednich. Proces ten zachodzi automatycznie, bez ingerencji kierowcy. Podobne zastosowanie napędu mają miejskie samochody, m.in.; Suzuki Swift bądź Ignis, Subaru Justy. Taki rodzaj napędu spełnia swoją rolę, przede wszystkim, zimą, kiedy o poślizg nie jest trudno, a słabo wyszkolony kierowca może nie poradzić sobie z wyjściem z poślizgu.

Oczywiście, nie tylko małe samochody miejskie wyposażane są w tego rodzaju napęd. Jeśli przedsiębiorca dysponuje trochę grubszym portfelem i ceni sobie poczucie bezpieczeństwa, to może rozważyć zakup samochodu z napędem typu Haldex, gdzie tylna oś napędzana jest poprzez sprzęgło cierne, wielotarczowe. Włączana jest również przy znacznym poślizgu kół przednich, chociaż może nastąpić opcjonalnie na żądanie kierowcy. Napęd ten stosowany jest w samochodach osobowych jak: Volvo (V70, S60), Volkswagen (Passat, Sharan) czy Škoda Octavia. Takie samochody wybierają przede wszystkim osoby ceniące sobie wygodę, poczucie bezpieczeństwa oraz przestrzeń, jaką dają auta rodzinne.

Bulwarowe terenówki

Dla młodego przedsiębiorcy, lubiącego aktywny tryb życia, idealna może okazać się tzw. bulwarowa terenówka, np. Nissan X-Trail, Honda CR-V, Volvo XC90 oraz XC70. Napęd na cztery koła plus podwyższone podwozie to świetne połączenie, które aż kusi, by zjechać z utwardzonej drogi. Niestety, możliwości terenowe tego typu aut są mocno ograniczone. Dlatego samochody te wybierają przedsiębiorcy, którzy nad właściwości terenowe przedkładają wizerunek firmy.

Dla wygodnych i majętnych

Samochody ze stałym napędem na wszystkie koła są przeznaczone dla różnych firm, ale na pewno łączy je jedno - muszą to być firmy majętne.

Prezes bądź właściciel firmy, który jest szanowanym biznesmenem dbającym zarówno o wygodę, bezpieczeństwo, jak i o prestiż, może zastanowić się nad Audi A6 lub A8. Na długie wypady w góry idealnie nadaje się Audi A6 Allroad, Q5 bądź Q7. W samochodach tych napęd na cztery koła realizowany jest poprzez centralny mechanizm różnicowy.

Kolejną marką, która stała się wręcz synonimem stałego napędu na cztery koła, jest Subaru. Markę Subaru najpierw się kocha, potem dobiera się model. Jeżeli w firmie jest potrzebne duże, uterenowione auto, to wybierze, oczywiście, model Tribeca, Forester lub Outback. Jeśli ceni sobie zalety podróżowania bezpieczną limuzyną, to doceni Legacy. Ale jeśli chce podkreślić, że jest firmą dynamiczną, to odpowiednie będzie Subaru Impreza, najlepiej w wersji STI, które dysponuje mocą 300 KM oraz ma stały napęd na cztery koła.

Odwiecznym rywalem sportowej Imprezy jest Mitsubishi Lancer Evo. Oba samochody mają podobne walory sportowe.

Solidne woły robocze

Jeśli firma działa w ciężkim terenie i potrzebuje solidnego auta ze stałym napędem na cztery koła, powinna kupić Land Rovera Defendera, Mercedesa G, lub Ladę Nivę - napęd realizowany poprzez centralny mechanizm różnicowy z manualną blokadą. To prawdziwe woły robocze, które nie czują respektu przed żadnym ciężkim terenem. Kanciaste, toporne, niewygodne, surowe. Do tych zalet należy dodać niezawodność. Jedyne, co może je ograniczyć, to wyobraźnia bądź lęki kierowcy. Nic dziwnego, że te samochody pracują w takich branżach jak np. służby leśne, górnictwo czy ratownictwo górskie, a nawet używane są przez oddziały antyterrorystyczne.

Ekonomiczne pikapy

Najczęściej wybieranymi samochodami w tej klasie są pikapy. Nie tylko funkcjonalność bądź walory trakcyjne decydują o ich popularności, ale i możliwość odliczenia VAT. Obeznany w prawie właściciel firmy wie, że dokonując zakupu, np. Nissana Navary bądź Mitsubishi L200, będzie miał auto sprawnie poruszające się w terenie, a przy tym będzie mógł w pełni odliczyć VAT od zakupu i paliwa. Napęd w tych samochodach realizowany jest poprzez skrzynię rozdzielczą sterowaną manualnie, jak to ma miejsce w przypadku L200, oraz elektronicznie w przypadku Navary. Jest to typowy układ napędowy 2H/4H spotykany w tej klasie aut. Trzeba przyznać, że samochody te niewiele ustępują klasycznym terenówkom, a do tego mają dosyć znaczną przestrzeń ładunkową.

Popularne off -roadówki

Najbardziej popularne wśród aut z napędem na cztery koła są: Nissan Terrano, Nissan Patrol, Suzuki Grand Vitara, Jeep Wrangler, Mitsubishi Pajero. W tych samochodach napęd również realizowany jest poprzez skrzynię rozdzielczą sterowaną manualnie. Normalnie auta napędzane są na tylną oś, przednia zaś dołączana jest na żądanie kierowcy. Ich uniwersalność sprawia, że stworzone są dla wszystkich. Oprócz komfortu dużego auta, dają kierowcy solidne możliwości terenowe, a dla miłośników wyczynowego off-roadu często są bazowym samochodem do profesjonalnej przebudowy.

Jedną z niewielu wad napędu na cztery koła jest zwiększone zużycie paliwa. Przed zakupem czteronapędówki trzeba więc gruntownie przemyśleć, jakie auto kupić i do jakich celów firma będzie je wykorzystywać.

Kupuj z głową

Kupując samochód czteronapędowy, powinniśmy kierować się rozsądkiem. Samochód osobowy z napędem na wszystkie koła oferuje tylko lepsze właściwości trakcyjne. Taką opcję można polecić firmom, które na pierwszym miejscu stawiają kwestię bezpieczeństwa swoich kierowców.

Niewielkie miejskie samochody z dołączanym napędem to opcja dla tych, którzy muszą pokonywać krótkie trasy, jeżdżąc głównie w mieście, a niekiedy zjeżdżając z utwardzonej drogi. Takie samochody cieszą się popularnością wśród weterynarzy czy firm pracujących w mniej zurbanizowanych rejonach kraju, w górach czy na Warmii i Mazurach.

Wybór pikapa to wybór ogromnego kombi - często ładowność przekracza jedną tonę - którym tak samo łatwo da się pokonać długą trasę, jak i trudny odcinek leśny. Należy jednak pamiętać, że te samochody prowadzi się lepiej, jeśli są obciążone. Klasyczne terenówki, nazywane często pejoratywnie bulwarówkami, spełniają raczej rolę wizerunkową. Prezes jeżdżący dobrym samochodem terenowym, to także pozytywna reklama dla firmy.

Wybór samochodów czteronapędowych na naszym rynku jest tak duży, że każda firma może znaleźć auto, które spełni jej oczekiwania. Grunt, to odpowiednia analiza potrzeb.