• Nowy numer "Auto Świata Classic" znajdziecie jak zwykle na stacjach paliw oraz w salonach prasowych. Polecamy również skorzystanie z oferty prenumeraty w serwisie literia.pl oraz z naszej cyfrowej subskrypcji.

Wybrane tematy numeru 3/2022:

 • Supersportowe auta z lat 90. Porównanie Astona Martina DB7, BMW Alpiny B12 5.0, Maserati 3200 GT oraz Porsche 911 Turbo (993). Czy włoski temperament i brytyjska elegancja wystarczą, by pokonać niemiecką precyzję reprezentowaną przez Porsche i Alpinę?
BMW Alpina B12 5.0 Foto: Auto Świat
BMW Alpina B12 5.0
 • Fun-offroadery dla każdego. Przedstawiamy pięć bardzo różniących się od siebie aut, które sprawdzą się zarówno w terenie jak i na asfalcie: Fiata Pandę 4x4, Jeepa Wranglera, Ładę Nivę, Opla Fronterę Sport i Suzuki Vitarę.
FIAT Panda 4x4 Foto: Auto Świat
FIAT Panda 4x4
 • Klasykiem na co dzień. Dość niespodziewanie w latach 90. do Polski znów zaczęły trafiać Dacie 1310. My przyjrzeliśmy się bliżej wersji kombi. Czy warto zainteresować się rumuńskim autem z tego okresu? Sprawdzamy!
Dacia 1310 Break Foto: Auto Świat
Dacia 1310 Break
 • 50 lat klasy S. W116 na długie lata zdefiniowało segment samochodów luksusowych i stało się wyznacznikiem stylu i komfortu. W pierwszej części urodzinowego przyjęcia przybliżamy historię powstania auta oraz przyglądamy się bliżej czterem wersjom silnikowym: 280 S, 280 SE, 350 SE oraz 450 SEL 6.9.
 • klasyk, który tworzył historię. Żuk A15 to pożarnicza wersja popularnego auta dostawczego, które w niektórych remizach OSP nadal jest „na służbie”. Przedstawiamy najstarszy zachowany w Polsce egzemplarz tego modelu (tak zwanego „Smutka”).
Zuk A15 Foto: Auto Świat
Zuk A15
 • Jedziemy Porsche GT1 na zakupy! Czy supersportowy samochód zbudowany do wyścigu Le Mans nadaje się do użytkowania na co dzień? Postanowiliśmy to sprawdzić i pojechaliśmy na krótką przejażdżkę do... Włoch.
Porsche 911 GT1 Foto: Auto Świat
Porsche 911 GT1
 • Stronniczy wybór aut, które kończą właśnie 30 lat. Zestawienie samochodów, których najstarsze egzemplarze w tym roku będą mogły ubiegać się o żółte tablice rejestracyjne.
 • Volvo, które nie stało się Citroënem. Historia dwóch koncepcyjnych pojazdów ze studia Bertone (Volvo Tundra, Mazda MX-81 Aria) oraz Citroëna BX-a. Czy rzeczywiście Citroën kupił to, czego nie chciało Volvo?
Volvo Tundra Foto: Auto Świat
Volvo Tundra
 • Youngtimer check: Range Rover V8 (2001-2012) to luksusowe i tanie w zakupie auto. Czy warto się nim zainteresować jako przyszłym klasykiem? Jakie wydatki nas czekają?
 • Najdziwniejsza renowacja na świecie, czyli odbudowa VW T1 Samby, która do warsztatu trafiła na pace dostawczego T2 i w… workach.
 • Przedstawiamy auta marki Bristol. Potężne amerykańskie silniki V8 i rama od… przedwojennego BMW – tak jeszcze w latach 2000 budowano prestiżowe samochody w Wielkiej Brytanii. Przyglądamy się bliżej dwóm modelom: Bristol 412 S2 Zagato i Bristol Blenheim 3S.
Auta marki Bristol Foto: Auto Świat
Auta marki Bristol
 • 50 lat działu sportu w BMW. Wspomnienia członków-założycieli BMW Motorsport, który dał początek BMW M
 • Na koniec: Trabant 1.1 Tramp Caro. Dlaczego próba ożywienia najciekawszej odmiany Trabanta spełzła na niczym.

W dziale Porady pokazujemy renowację deski rozdzielczej (krok po kroku) i podpowiadamy, jak nie narobić sobie kłopotów przy mechanicznym polerowaniu auta. Oczywiście, jak w każdym wydaniu, zamieściliśmy też 8-stronnicowy cennik old- i youngtimerów.

Auto Świat Classic 3/2022 Foto: Auto Świat
Auto Świat Classic 3/2022