Każdy sposób jest dobry by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Reagując możesz uratować życie najbliższej Ci osoby – to przekaz najnowszej kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W czwartek w konferencji inaugurującej kampanię wzięła udział Minister Infrastruktury i Rozwoju - Maria Wasiak. Na spotkaniu po raz pierwszy zaprezentowano materiał video promujący akcję. Pani Minister spot przypadł do gustu.

Konferencja KRBRD, fot. Alvin Gajadhur
Konferencja KRBRD, fot. Alvin Gajadhur

To już druga, po "Zgazu Tanoga" (http://moto.onet.pl/aktualnosci/mistrz-zgazu-tanoga-uczy-kierowcow-wiadro-wody-i-medytacje/3x9w5y), kampania społeczna dotycząca bezpieczeństwa ruchu drogowego, która prezentuje zupełnie inne podejście do adresata. Spot jest ciekawy, niekonwencjonalny i powinien trafiać do młodych kierowców.

https://www.youtube.com/watch?v=vmWFJ3trzW8&feature=youtu.be

- Spoty kierowane do kierowców już były. Tym razem zdecydowaliśmy się zwrócić na ten problem uwagę osób z otoczenia kierowców, a więc tych, którzy mogą być świadkami próby jazdy po spożyciu alkoholu. Znajdź swój sposób, by powstrzymać pijanego kierowcę! - mówią pomysłodawcy kampani z KRBRD.

- Pili alkohol i chcą prowadzić? Każdy sposób jest dobry, żeby ich powstrzymać. Alkohol i kluczyki? Wykluczone! - grzmią młodzi ludzie, bawiący się na imprezach, na których serwowany jest alkohol. Powstrzymują swoich przyjaciół przed jazdą w bardzo oryginalny sposób. Czasem wystarczy użyć sprytu, by "zakamuflować" ich kluczyki. Mogą być zawieszone wysoko na drzewie, schowane w zamrażalniku lodówki, pilnowane przez agresywnego psa lub sąsiadkę.

W badaniach przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2014 roku, 29 procent ankietowanych osób podało, że większości ich znajomych zdarza się jeździć po spożyciu alkoholu. Aż 12 procent respondentów nie zgadza się z tym, że jazda po spożyciu alkoholu istotnie zwiększa ryzyko wypadków! Tymczasem statystyki jednoznacznie wskazują, że problem ten jest bardzo poważny - przez nietrzeźwych kierowców w 2014 roku zginęło 256 osób (11,7 procent ogółu zabitych w wypadkach drogowych), a ponad 2,3  tys. zostało rannych.

Powstrzymując pijanego kierowcę, możesz uratować nie tylko jego samego, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej - ostrzegasz go przed surowymi sankcjami - apelują eksperci z KRBRD.

18 maja br. zostały zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu i za spowodowanie wypadku pod jego wpływem. Nowe przepisy podwyższyły dolną i górną granicę, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Już po pierwszych 4,5 miesiącach od ich wprowadzenia widać, że odnoszą wymierny skutek. W okresie od 18 maja do 30 września w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących spadła o ponad 30 procent, a liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków o ponad 35 procent.

Czy spot będzie tak popularny, jak poprzedni "Zgazu Tanoga"? Czy przekona młodych kierowców? Czas pokaże.

Ciekawostki z dróg na moim blogu: http://mykierowcy.blog.pl/