Co tak naprawdę należy jednak rozumieć pod pojęciem auta powypadkowego? Zdaniem prawników mianem powypadkowego określa się samochód, który został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego, czyli taki, w którym podczas wypadku lub kolizji doszło do uszkodzenia elementów karoserii.
Uczciwość wymaga oczywiście, by właściciel takiego pojazdu poinformował o tym fakcie potencjalnych nabywców. Gdyby Porsche tylko zawadziło o lusterko „francuza”, wtedy nie byłoby mowy o wypadku, lecz o drobnej kolizji.
Odpowiadamy na dziesięć najczęstszych pytań związanych z problemem „bezwypadkowości” i „powypadkowości”. Nasze odpowiedzi mogą wywołać lekceważący uśmiech u tych, którzy bez zmrużenia oka zachwalają jako „bezwypadkowe” samochody, których dramatyczna przeszłość widoczna jest dla fachowca na pierwszy rzut oka. Bezkarność zapewnia im przede wszystkim powszechna praktyka zaniżania wartości aut w umowach i na fakturach.
Nie wszyscy jednak tak postępują. Coraz więcej jest też ludzi gotowych dochodzić swoich praw przed sądem. Dlatego warto pamiętać, co znaczy słowo „bezwypadkowy”.
1 Czy szkoda parkingowa powoduje, że auto staje się powypadkowe?
Miałem małą szkodę parkingową z dość poważnymi konsekwencjami: zderzak jest porysowany i ledwie się trzyma. Czy moje auto straciło status bezwypadkowego?
- Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli naprawa polega wyłącznie na lakierowaniu i ponownym zamocowaniu zderzaka, to auto nie jest powypadkowe. Jeśli natomiast konieczne było założenie nowego elementu, to po prostu poinformujmy nabywcę o szkodzie parkingowej.
2 Pojazd bezwypadkowy, ale tylko według sprzedawcy
Jakie są konsekwencje niezgodnego z prawdą poinformowania, że auto jest bezwypadkowe?
- Z całą pewnością kupujący może odstąpić od umowy i żądać zwrotu pełnej zapłaconej sumy. W praktyce stosunkowo łatwo jest wyegzekwować to od sprzedawcy instytucjonalnego (np. komisu), a dużo trudniej od osoby prywatnej, szczególnie jeśli nie była ona pierwszym właścicielem auta.
3 Samochód został zarysowany wózkiem na zakupy – czy ma to jakieś znaczenie?
Chwila nieuwagi na parkingu przed supermarketem spowodowała, że wózek zrobił głęboką rysę na moim aucie. Czy o tym też powinienem poinformować nabywcę?
- W tym przypadku nie może być oczywiście mowy o wypadku, bo uszkodzenie nie miało żadnego związku z ruchem drogowym. Jednak sprzedając pojazd, lepiej poinformować o tym nabywcę, zanim zacznie podejrzewać coś gorszego. Na pewno nie zaszkodziłoby też przedstawienie rachunku za naprawę lakierniczą.
4 Pojazd bezwypadkowy, ale po kolizji?
Moje auto uczestniczyło tylko w kolizji (nikt nie odniósł żadnych obrażeń). Czy zatem jest bezwypadkowe?
- Stosowany w statystykach policyjnych podział na wypadki (są zabici lub ranni) i kolizje (nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń) nie ma nic wspólnego z problemem bezwypadkowości auta. Jeśli samochód po kolizji wymagał poważniejszej naprawy, to znaczy, że nie jest już bezwypadkowy. Tego typu deklaracje należy traktować jako oszustwo.
5 Wymiana silnika – czy trzeba informować nabywcę?
W moim samochodzie (5 lat, przebieg 120 tys. km) trzeba było wymienić silnik. Czy powinienem o tym poinformować kupującego?
- Oczywiście, tym bardziej że nowy motor najprawdopodobniej wydatnie podniesie wartość auta. Z tego względu warto starannie przechowywać faktury oraz dokumenty potwierdzające przebieg zamontowanej jednostki napędowej.
6 Naprawa blacharska z powodu korozji blach
Auta wciąż mają problemy z korozją. Nierzadko jeszcze na gwarancji wymienia się całe elementy, np. maskę lub drzwi. Czy sprzedając taki samochód, trzeba o tym informować nabywcę?
- Naszym zdaniem nie powinno się tego ukrywać, ponieważ spostrzegawczy kupujący może przyjąć, że drzwi zostały wymienione nie z powodu korozji, lecz z powodu wypadku. Wymiana elementów, takich jak maska czy drzwi, na pewno nie obniża wartości auta.
7 Naprawa wykonana w ASO
Naprawę powypadkową wykonałem w ASO, zgodnie z technologią producenta. Czy mogę o niej nie informować?
- Tak czy inaczej, auto było naprawiane, a co więcej – w dokumentach ASO pozostał po tym ślad. Uczciwiej i mądrzej będzie przekazać nabywcy rachunki (faktury) potwierdzające fachowe wykonanie naprawy.
8 Potrącenie zwierzęcia a stan samochodu – czy pęknięcie przedniej szyby to także wypadek?
W wyniku zderzenia z sarną pękła szyba w moim aucie. Czy jest ono nadal bezwypadkowe?
- Na pewno tak, jeśli konieczna była jedynie wymiana szyby. Jeżeli natomiast – co zdarza się dość często – uszkodzeniu uległy elementy blacharskie, to lepiej nie sprzedawać go jako bezwypadkowego, tylko mówić i pisać prawdę.
9 Naprawa nadwozia z powodu chuligaństwa
Mój samochód porysowano kluczami lub gwoździem. Cały bok musiał być polakierowany na nowo. Czy nabywca może mieć o to pretensje?
- To zależy od zakresu napraw lakierniczych oraz od tego, jak zostały wykonane. Ponowne lakierowanie bez trudu wykryje każdy kupujący, który użyje np. czujnika grubości lakieru. Lepiej więc sprawę wyjaśnić zawczasu. W wypadku, kiedy decydujemy się na lakierowanie całego boku samochodu, należy od razu przygotować się na późniejsze problemy i przechowywać np. protokół policyjny albo kopię zgłoszenia szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym.
10 Miałem wypadek nie z własnej winy
Uczestniczyłem w kolizji nie ze swojej winy. Czy mogę liczyć na odszkodowanie z tytułu utraty wartości mojego auta?
- Stanowisko prawników jest jasne: ubezpieczyciel sprawcy musi zrekompensować nie tylko koszty naprawy, lecz także utratę wartości samochodu. Niestety – w praktyce bywa to trudne, często skutkuje dopiero droga sądowa. Zawsze należy zacząć od zdobycia opinii rzeczoznawcy.
Zapraszamy do dyskusji
Galeria zdjęć
Co to znaczy powypadkowy? Wyjaśniamy co tak naprawdę znaczy określenie auto powypadkowe
Co to znaczy powypadkowy? Wyjaśniamy co tak naprawdę znaczy określenie auto powypadkowe
Co to znaczy powypadkowy? Wyjaśniamy co tak naprawdę znaczy określenie auto powypadkowe