W żargonie wojskowych 18 dywizja zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka to lekki i mobilny związek taktyczny. Zdaniem ekspertów z Defence24 stanowi odtworzenie rozformowanych zmechanizowanych jednostek takich jak 1 Dywizja i 3 Brygada.

Dywizja składa się z trzech brygad rozlokowanych w różnych miejscach kraju. Tworzą ją rzeszowska 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 1 Brygada Pancerna z Wesołej oraz nowo formowana lubelska 19 Brygada Zmechanizowana. Dowództwo wraz z 18 Batalionem Dowodzenia zlokalizowano w Siedlcach. 

Podczas obchodów pierwszego święta wojskowi pochwalili się sprzętem, z którego będą korzystać żołnierze. Prócz samochodów terenowych (także egzemplarza z czasów misji w Iraku), ciężarówek, haubic i czołgów (PT91 Twardy i Leopard) nie zabrakło także różnych wersji pojazdów na bazie popularnego kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

Na obchody przywieziono także egzemplarz nowego wozu dowodzenia Rosomak WD. Dwa takie pojazdy niebawem trafią na wyposażenie jednostki w ramach nowego kontraktu podpisanego zaledwie kilka dni wcześniej podczas międzynarodowego salonu przemysłu obronnego MSPO w Kielcach. Zabrakło za to innej oczekiwanej nowości, czyli bojowych wozów piechoty Borsuk.