Auto Świat Wiadomości Aktualności Czystość, jedzenie i telefon - pytania do policji

Czystość, jedzenie i telefon - pytania do policji

Czy za kierownicą można bezkarnie jeść i pić? Okazuje się, że nie zawsze. Na pytania odpowiada nadkomisarz Marcin Książkiewicz z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jedzenie
Onet.pl
Jedzenie

Czy można prowadzić auto, z założonym zestawem słuchawkowym jednocześnie rozmawiając przez telefon?

- Przepisy zabraniają trzymania aparatu komórkowego w ręku podczas jazdy. To wyjaśnia sprawę, można rozmawiać przez telefon w czasie jazdy tylko wtedy, gdy nie spoczywa on w dłoni. Trzeba więc korzystać z typowego zestawu głośnomówiącego. Owszem, można mieć na uszach słuchawki podłączone do telefonu leżącego na przykład na siedzeniu obok. Prawo nie zabrania słuchania w taki sposób muzyki z przenośnych urządzeń, jednak kierowca musi słyszeć, co dzieje się wokół, zwłaszcza sygnały pojazdów uprzywilejowanych.

Kierowca posilający się, bądź spożywający napoje podczas jazdy może za to otrzymać mandat?

- Kierowcy zawodowi, a więc przykładowo taksówkarze czy osoby wykonujące przewóz osób, nie mogą jeść i pić w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków. Natomiast w odniesieniu do innych kierowców samochodów służbowych i prywatnych, nie ma przepisów, które by zabraniały spożywania posiłków podczas prowadzenia pojazdu. Można tylko apelować, aby posilanie się, czy na przykład manipulowanie przy sprzęcie grającym nie odrywało zbytnio naszej uwagi od sytuacji na drodze.

Czy policjanci mają prawo do palenia w służbowych samochodach? Jakie obowiązują w policji reguły związane z czystością w aucie i jego myciem?

- Z punktu widzenia etyki i wizerunku palenie w służbowych samochodach nie jest wskazane, choć zakazu jako takiego nie ma. A co się tyczy czystości, to reguły pozostaja jasno określone i policjanci sami dbają o swoje pojazdy "firmowe". Często przy policyjnych, służbowych garażach są myjnie. Jeżeli nie ma, komendanci jednostek mogą mieć podpisane umowy z zewnętrznymi przedsiębiorstwami zajmującymi się takimi usługami.

Na Wasze pytania czekamy pod adresem moto@portal.onet.pl

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków