Po trzynastu latach od rozpoczęcia współpracy ExxonMobil z zespołem Vodafone McLaren Mercedes nikt nie ma wątpliwości, że Mobil 1 poprawia sprawność i wydajność silnika.

Każdy sezon wyścigowy Formuły 1 to nowe wyzwania dla współpracy technologicznej stajni Vodafone McLaren Mercedes z producentem olejów silnikowych Mobil 1. Zamrożenie przez FIA prac nad rozwojem silników spowodowało, że zespoły muszą używać homologowanych jednostek napędowych. W efekcie wzrosła na znaczeniu rola oleju silnikowego. Szczególnie, że modyfikacje silnika w trakcie sezonu są zabronione.

- Przez ostatnie sześć miesięcy ciężko pracowaliśmy z zespołami technicznymi McLaren Racing i Mercedes-Benz. Przeprowadziliśmy szczegółowe testy tarcia, które odpowiadały charakterystyce ośmiocylindrowego silnika. Regulamin, który wstrzymał prace nad udoskonalaniem silnika zmusił nas do ponownej analizy tradycyjnego rozumienia, w jaki sposób olej wpływa na osiągi – tłumaczy Bruce Crawley, szef Mobil 1 Motorsport Technology.

Dzięki odpowiedniemu doborowi właściwości oleju do silnika V8, Mobil 1 poprawił osiągi bolidu Vodafone McLaren Mercedes MP4-23. To właśnie ta maszyna kierowana przez Lewisa Hamiltona wygrała tegoroczne Grand Prix Formuły 1 na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.

- Zwracamy szczególną uwagę na detale – kontynuuje Crawley. Przygotowanie oleju silnikowegoz zachowaniem równowagi pomiędzy redukcją tarcia i ochroną przed zużyciem jest tak samo ważne jak odpowiedni balans bolidu”. Dzięki poprawie równowagi w składzie formulacji smarnych i nowej bazie syntetycznej, zespół Vodafone McLaren Mercedes zwiększył moc i niezawodność silnika.

- Nasza współpraca z ExxonMobil jest kluczowa w dochodzeniu do choćby najmniejszej przewagi technicznej, która często decyduje o sukcesie lub porażce – mówi Ron Dennis, szef zespołu Vodafone McLaren Mercedes.

Nowy składnik syntetyczny w oleju silnikowym zmniejsza tarcie, efektem czego jest zwiększenie mocy i wykręcanie lepszych czasów na torze.

Producent olejów Mobil 1 i Vodafone McLaren Mercedes nigdy wcześniej nie pracowały tak intensywnie nad poprawą osiągów i niezawodności bolidu MP4-23. Prowadzony przez ExxonMobil ciągły rozwój środków smarnych jest bezpośrednio związany z produkcją nowych olejów silnikowych dla samochodów poruszających się po drogach publicznych.

To właśnie olej często może być jednym z ostatnich sposobów na poprawę pracy silnika...