• Transport maszyny TBM minął już budowany odcinek A1, na którym trzeba było wstrzymać ruch w obu kierunkach
  • Konwój zjechał już z autostrady i teraz aż do samej Warszawy będzie przemieszczał się drogą ekspresową S8
  • W pobliże stolicy pojazdy dotrą w sobotę (19 listopada). Kierowcy jadący nocą trasą S8 w stronę Warszawy powinni wybierać alternatywną trasę
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

We wtorek (15 listopada) ok. godziny 5.00 transport wjechał autostradą A1 z woj. śląskiego do woj. łódzkiego i godzinę później dotarł do Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Stobiecko Szlacheckie Wschód (km 388). Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w tym miejscu został zaplanowany pierwszy postój na terenie woj. łódzkiego.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Transport maszyny TBM — konwój minął już budowany odcinek autostrady A1

Konwój ruszył w dalszą drogę we wtorek (15 listopada) o godzinie 22.00, nadal jadąc autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Przejazd odcinkiem budowanej autostrady pomiędzy Kamieńskiem a Piotrkowem Trybunalskim wiązał się z koniecznością wstrzymania ruchu na tym fragmencie, ponieważ kierujący zmierzający zarówno w kierunku Katowic, jak i Łodzi, mają do dyspozycji jedną jezdnię.

Trasa przejazdu transportu maszyny TBM Foto: GDDKiA
Trasa przejazdu transportu maszyny TBM

W nocy z wtorku na środę (z 15 na 16 listopada) na węźle Piotrków Trybunalski Zachód transport zjechał z autostrady A1 na drogę ekspresową S8. Pięć zespołów pojazdów o łącznej masie ok. 1,3 tys. ton pół godziny przed planowanym czasem dotarło w okolice Polichna.

Transport maszyny TBM Foto: GDDKiA
Transport maszyny TBM

Transport maszyny TBM — pięć zespołów pojazdów już na drodze S8

W środę (16 listopada) o godzinie 22.00 kolumna wyjedzie z parkingu ADR i w okolicy MOP Czerniewice (km 367) zgodnie z planem będzie miała obowiązkową 45-minutową przerwę. Następnie wszystkie pojazdy przejadą na kolejny parking ADR położony za węzłem Rawa Mazowiecka (km 398). Planowo kolumna dotrze tu w czwartek (17 listopada) ok. godziny 5.00.

Transport maszyny TBM Foto: GDDKiA
Transport maszyny TBM

Ponieważ transport będzie zajmował całą szerokość jezdni prowadzącej w kierunku Warszawy, kierowcy wybierający się tą trasą w godzinach nocnych powinni rozważyć wybór alternatywy. GDDKiA zaleca, aby kierowcy przemieszczający się od strony Śląska w kierunku stolicy w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego pojechali autostradą A1 w stronę Łodzi i na węźle Łódź Północ zjechali na autostradę A2 w kierunku Warszawy.

Transport maszyny TBM — po 40-godzinnej przerwie kolumna ruszy w stronę Warszawy

Na parkingu w pobliżu węzła Rawa Mazowiecka cały konwój będzie musiał zrobić obowiązkową 24-godzinną przerwę. Jak wyjaśnia GDDKiA, ze względu na to, że przejazd odbywa się wyłącznie nocą, w praktyce przerwa będzie trwała ok. 40 godzin.

Transport maszyny TBM Foto: GDDKiA
Transport maszyny TBM

W piątek (18 listopada) ok. godziny 23.00 transport ruszy w dalszą drogę i jadąc trasą ekspresową S8 w stronę Warszawy w sobotę rano (19 listopada) powinien dotrzeć do kolejnego miejsca postoju zlokalizowanego w pobliżu węzła Warszawa Janki. Także i tej nocy kierowcy jadący w stronę stolicy nie będą mogli wyprzedzać jadącej kolumny, dlatego GDDKiA zaleca wybór trasy alternatywnej prowadzącej autostradą A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do węzła Łódź Północ, a następnie autostradą A2 już w kierunku Warszawy.

GDDKiA przypomina, że konwoje będą posiadały specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa policji.