Oznacza to, że silniki najnowszych samochodów Opel i Chevrolet mogą być smarowane syntetycznym Mobil 1 ESP 0W-40 i to bez obawy o utratę gwarancji producenta pojazdu.

Stosowanie w najnowszych samochodach koncernu GM olejów silnikowych bez aprobaty dexos2 może obniżyć osiągi silnika lub poważnie go uszkodzić, a wówczas naprawa Waszego auta będzie realizowana poza warunkami gwarancji producenta. Zobaczmy zatem jak sprawdzić, czy olej silnikowy posiada licencję GM dexos2 na przykładzie Mobil 1 ESP 0W-40. Na przedniej etykiecie oleju znajduje się ikona dexos2, a na tylnej alfanumeryczny kod licencyjny o długości jedenastu znaków. W przypadku oleju Mobil 1 ESP 0W-40 jest nim GB1A0917015. Innym sposobem na sprawdzenie, czy olej posiada licencjonowaną aprobatę GM jest wizyta na stronie internetowej:

Tam znajduje się wykaz certyfikowanych środków smarnych. Jeżeli Wasz olej nie znajduje się na liście i nie posiada zastrzeżonych oznakowań na etykiecie, odradza się jego stosowanie w najnowszych modelach aut GM. Nawet jeśli w materiałach lub na etykiecie producent oleju deklaruje spełnianie normy dexos2. Oleje reklamowane jako "spełniające wymagania", "zgodne z" lub "zatwierdzone do stosowania według" specyfikacji dexos NIE POSIADAJĄ aprobaty dexos. Produkty podobne z wyglądu i nielicencjonowane, których oznakowanie na etykiecie z przodu nie zawiera symbolu dexos ani znaku handlowego, nie są zgodne pod względem standardów jakościowych z aprobatą dexos.

Olej Mobil 1 ESP 0W-40 przeszedł przez bardzo wymagające procedury testowe GM, które wykraczają poza obecne oczekiwania przemysłu motoryzacyjnego oraz bazują na kryteriach technicznych jakości wyższych od obowiązujących standardów. Przyznanie olejowi Mobil 1 certyfikatu dexos2 potwierdza bardzo dobre właściwości tego produktu. Specyfikacja dexos2 jest zgodna z wcześniejszymi GM-LL-A-025 i GM-LL-B-025 i w większości samochodów GM wyposażonych w silniki benzynowe lub Diesla można używać środki smarne z aprobatą dexos2, takie jak nowy Mobil 1. Oleje niskopopiołowe Mobil 1 ESP (Emission System Protection) charakteryzuje niski poziom popiołu siarczanowego (SA), fosforu (P) oraz siarki (S). Mobil 1 ESP 0W-40 zmniejsza ilość osadów, które mogą zatkać filtr, a nawet uszkodzić silnik. Dzięki temu olej zapewnia lepsze warunki pracy silnika, wydłużając żywotność filtrów redukujących emisję spalin.

Mobil 1 ESP 0W-40 został opracowany z wykorzystaniem nowoczesnych komponentów, które są w pełni kompatybilne z filtrami cząstek stałych DPF oraz katalizatorami trójdrożnymi CAT. Zapewnia doskonałą sprawność i ochronę silnika przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Niskopopiołowy Mobil 1 ESP 0W-40 jest zalecany do wszystkich nowoczesnych silników samochodowych, zwłaszcza wysilonych silników Diesla i benzynowych, montowanych w najnowszych modelach samochodów osobowych, SUVach i furgonetkach. Olej ten jest szczególnie przydatny do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji oraz wszędzie tam, gdzie wymagane lub wskazane są oleje nie tylko w klasie lepkości SAE 0W-40, ale także w klasie SAE 5W-40 oraz w warunkach eksploatacji, w których konwencjonalny olej często nie zdaje egzaminu.

Wśród olejów Mobil posiadających aprobatę dexos2 znajdują się również niskopopiołowe oleje Mobil Super 3000 XE 5W-30 i Mobil Super 3000 Formula G 5W-30. Mobil Super 3000 XE 5W-30 został opracowany z myślą o przedłużeniu żywotności i utrzymaniu wydajności systemu redukcji emisji spalin w samochodach z silnikami Diesla, jak i benzynowymi. Sprawdza się w szerokim zakresie temperatur oraz chroni silnik przed gromadzeniem się osadów i szlamu. Mobil Super 3000 Formula G 5W-30 dba o skuteczną pracę filtrów cząstek stałych w silnikach Diesla oraz katalizatorów w silnikach benzynowych. Pozwala również ograniczyć zużycie paliwa redukując tarcie. Można go stosować zarówno w samochodach osobowych i lekkich pojazdach użytkowych z silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi silnikami Diesla.

Więcej informacji o olejach silnikowych Mobil 1 oraz doskonałe narzędzie doboru oleju do Twojego samochodu znajdziesz na stronie www.mobil.pl oraz www.mobil1.pl.