By zdalnie kontrolować samochód i dom wcale nie trzeba limuzyny premium oraz luksusowej domowej automatyki. Google przekonuje, że wystarczy niewielki aktywny głośnik Google Home współpracujący z kompatybilnym sprzętem w domu i w garażu. Lista współpracujących urządzeń póki co nie jest zbyt długa – zawiera trochę sprzętu audio i video oraz jeszcze parę serwisów internetowych. Z miesiąca na miesiąc będzie jednak się powiększać, bo chętnych do kooperacji nie brakuje. Także wśród koncernów samochodowych. Jako pierwszy dołączył Hyundai.

Podczas targów CES koreańska firma pochwaliła się jak wkrótce będzie wyglądać zdalne zarządzanie samochodem. Istotne jest przy tym słowo „wkrótce”, gdyż póki co Hyundai prezentuje koncept i nie zdradza daty wdrożenia nowego rozwiązania na rynek. Obiecuje jednak, że funkcji będzie więcej niż podczas premiery w Las Vegas.

Zarządzanie samochodem, czyli? Czeka nas komunikacja głosowa z pojazdem i to nawet bez potrzeby siadania na fotel kierowcy. Nie ruszając się z wygodnej kanapy w salonie będziemy mogli wydawać polecenia za pośrednictwem aktywnego głośnika Google Home. Przykładowa rozmowa może wyglądać następująco:

- Ok Google. Znajdź mi dobrą restaurację ze stekami

- Znalazłem adres w Las Vegas. Nazwa knajpy i dokładny adres. Czy chcesz wysłać go do samochodu?

- Ok Google. Wyślij do mojego samochodu

- Cel został wysłany.

Podobna rozmowa może dotyczyć prognozy pogody i zdalnego włączenia klimatyzacji lub ogrzewania, a nawet ładowania samochodu podłączonego do stacji zasilającej. Hyundai obiecuje, że włączymy również oświetlenie, zablokujemy zamki, ustalimy aktualną lokalizację auta i aktywujemy klakson. Innymi słowy zrobimy niemal to samo, co oferuje konkurencja w postaci odpowiednich aplikacji do zdalnej kontroli samochodu (np. Volvo OnCall).

Współpraca samochodu z systemem smart domu nie jest już niczym odkrywczym. Nad podobnymi projektami pracują także inne firmy. Sterowanie głosowe testuje Ford wspólnie z Amazon. BMW eksperymentuje z Samsungiem oraz IFTT. Własne wdrożenia mają również Bosch czy Continental nie wspominając o branży automatyki domowej, która także próbuje integrować różne usługi. Wniosek z tego jest jeden: przed nam znów wojna standardów, bo nic nie wskazuje na to, by producenci elektroniki i samochodów szybko doszli do porozumienia. A to oznacza, że gdy w przyszłości zmienimy samochód na model innej marki będziemy mieli problem z dostosowaniem domowej automatyki do auta.