REKLAMA
Auto Świat Wiadomości Aktualności Przez nich Niemcy musieli zmienić tablice rejestracyjne. Dziś używają ich nawet w Afryce

Przez nich Niemcy musieli zmienić tablice rejestracyjne. Dziś używają ich nawet w Afryce

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Niemcy mają charakterystyczne tablice rejestracyjne. Uwagę zagranicznych kierowców zwraca m.in. unikalna czcionka, zwana potocznie FE-Schrift. Oficjalnie jest stosowana od 1994 r. Duże "zasługi" w jej wprowadzeniu miała niemiecka lewicowa bojówka terrorystyczna RAF.

Dlaczego Niemcy zmienili  czcionkę tablic rejestracyjnych na FE-Schrift? Odpowiedź jest prosta
frantic00 / Shutterstock
Dlaczego Niemcy zmienili czcionkę tablic rejestracyjnych na FE-Schrift? Odpowiedź jest prosta

Jeżdżąc po drogach w Niemczech, można natknąć się auta z charakterystycznymi tablicami rejestracyjnymi o specjalnie dobranej czcionce. Fachowo nazywa się ona Fälschungserschwerende Schrift (w skrócie FE-Schrift). Jednak nie zawsze tak było.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Sprawdź: W sobotę zmiany na stacjach. Każdy z nas zatankuje nowe paliwo. Nikogo nie ominie

Dlaczego Niemcy zmienili czcionkę tablic rejestracyjnych na FE-Schrift?

Po zakończeniu II wojny światowej to czcionka DIN 1451 była szeroko używana m.in. w transporcie i administracji. Głównie ze względu na swoją prostotę i czytelność. Jednak w latach 70. pojawił się poważny problem.

To wtedy radykalne bojówki Frakcji Czerwonej Armii (RAF) kradły auta i w łatwy sposób przemalowywały oznaczenia na tablicach rejestracyjnych. Samochody były później wykorzystywane w działalności terrorystycznej. Ówczesny projekt był tak prosty, że zmiana litery "P" na "R" lub "L" na "E" nie sprawiała żadnych trudności.

Czym charakteryzuje się czcionka tablic rejestracyjnych FE-Schrift?

Przeciwdziałać temu miała nowa czcionka, która została zaprojektowana przez niemieckiego typografa Karla Georga Hoefera na zlecenie Federalnego Instytutu Dróg. Unikalne cechy FE-Schrift , takie jak stała szerokość znaków (każda litera i cyfra zajmuje dokładnie tyle samo miejsca w poziomie), mają na celu utrudnienie modyfikacji i poprawę czytelności.

Współczesne tablice rejestracyjne z Niemiec, zapisane FE-Schrift
Współczesne tablice rejestracyjne z Niemiec, zapisane FE-SchriftLuisCosta / Wikipedia

Zerknij: Ustalenie nowych stawek za badanie techniczne na ostatniej prostej. Będzie drożej

Jednak nie od razu nowy krój czcionki został wprowadzony w Niemczech. FE-Schrift zaczęto stosować w niektórych krajach związkowych Niemiec już w 1994 r., a na terenie całych Niemiec od 1995 r. W 2000 r. całkowicie wyeliminowano ustawowo starsze wzory tablic rejestracyjnych.

Ze względu na trudności w podrobieniu czcionki została ona przyjęta przez inne kraje. Obecnie można spotkać ją m.in. na tablicach rejestracyjnych m.in. Urugwaju, Malty i Tanzanii.

.

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec
Powiązane tematy: