Atrakcyjne ceny biletów lotniczych sprawiają, że Polacy coraz chętniej latają po świecie. Widać to po rekordach przetransferowanych pasażerów, jakie co roku biją polskie porty lotnicze. Problem w tym, że o ile sam przelot może kosztować nas nawet kilka, albo kilkadziesiąt złotych, o tyle trudno już o tak atrakcyjne promocje na parkingach zlokalizowanych przy lotniskach. Czasem kilkudniowy postój naszego auta na lotniskowym parkingu może być droższy niż sam bilet lotniczy!

Gdzie jest najtaniej, a gdzie lepiej dojechać komunikacją publiczną?

To sprawdził serwis kayak.pl, który jest jednocześnie wyszukiwarką ofert turystycznych i tanich lotów. W raporcie porównano ceny tygodniowego parkowania na wszystkich 13 polskich lotniskach. Dlaczego akurat tygodniowego? Według statystyk nasze podróże lotnicze trwają właśnie średnio 7 dni.

Według wyliczeń portalu średnio za tak długi postój pod lotniskiem trzeba zapłacić ok. 93 zł. Zaskoczeniem też nie jest, że najdroższy jest postój na stołecznym Lotnisku im. F. Chopina (aż 250 zł), ale z kolei mile zaskakuje polityka mniejszych portów lotniczych. Rzeszów (Jasionka) i Zielona Góra oferują miejsca postojowe bezpłatnie, a na innych małych lotniskach opłata waha się od 39 do 100 zł.

Z kolei w większych miastach mile zaskakuje lotnisko w Gdańsku – tu za siedmiodniowy postój trzeba zapłacić tylko 39 zł, czyli 6 razy mniej niż na warszawskim Okęciu! Równie korzystne stawki są w Poznaniu (49 zł) i na katowickich Pyrzowicach (69 zł).

Lotnisko Czas postoju Cena
Warszawa Lotnisko im. F. Chopina 6-10 dni 250 zł
Łódź Lublinek 7 dni 125 zł
Bydgoszcz 4-8 dni 100 zł
Kraków Balice 7 dni 95 zł
Szczecin 7 dni 89 zł
Wrocław 7-8 dni 89 zł
Katowice Pyrzowice 7 dni 69 zł
Warszawa Modlin 5-7 dni 60 zł
Olsztyn 6-8 dni 55 zł
Poznań Ławica 8 dni 49 zł
Gdańsk 7 dni 39 zł
Rzeszów Jesionka - bezpłatnie
Zielona Góra - bezpłatnie