Jak już pisaliśmy, gwiazdą tej niecodziennej imprezy będzie Robert Kubica. Jednak jak wstępnie potwierdziło kierownictwo zespołu BMW Sauber, także planowana jest wizyta w Warszawie innych kierowców. Zapewne przyjedzie Sebastian Vettel i nie wykluczone, że także Nick Heidfeld. Tradycyjnie przy takiej okazji gośćmi są także kierowcy z innych dziedzin sportów samochodowych, którzy reprezentują barwy BMW.

"Formuła 1 na wyciągnięcie ręki" - tak brzmi motto światowego tournee miasteczka. Specjalnym gościem będzie Robert Kubica. Spodziewani są również pozostali kierowcy zespołu jak również zawodnicy innych dziedzin motorsportu jeżdżący w barwach BMW.

Witamy w Pit Lane Parku: strefa wstępu.

Do Pit Lane Parku może wejść każdy. W 2006 r. każdego dnia park odwiedzało około 16 000 osób, co oznacza, że podczas każdego weekendu obszar parku zdolny był przyjąć prawie 50 000 odwiedzających. Nieważne, gdzie pojawił się Pit Lane Park – liczba zwiedzających go fanów Formuły 1 była ogromna.

Przed strefą wejścia hostessy witają przybyłych, zapraszając do zwiedzenia parku i informując o jego atrakcjach.

Wejście dla przedstawicieli mediów ułatwia specjalny „pas szybkiego ruchu” (Fast Lane). Z powodu dużego poziomu hałasu wszyscy odwiedzający park otrzymują przy wejściu zatyczki do uszu. Dzieci zostają wyposażone w specjalne słuchawki ochronne. Również w momencie wejścia, jako upominek dnia, goście otrzymują smycz z wejściówką do Pit Lane Parku.

Dobrze wiedzieć: witryna informacyjna.

Zaledwie kilka kroków od wejścia do Pit Lane Parku zespołu BMW Sauber F1 znajduje się witryna informacyjna – dwupiętrowa wieża mierząca 16 m2 i służąca jako główne miejsce spotkań oraz centrum informacji.

Poza dostarczaniem informacji na temat Pit Lane Parku i zespołu BMW Sauber F1 witryna informacyjna w roku 2007 służy również do innych celów. Można na przykład zostawić tu rzeczy osobiste, takie jak torby, aby dogodnie zwiedzać park. Witryna posłuży również za biuro rzeczy znalezionych.

W przypadku zgubienia czegokolwiek na terenie parku można zgłosić się do witryny informacyjnej z zapytaniem, czy dana rzecz nie została znaleziona.

Świat sportów motorowych BMW

Park oferuje wrażenia dotykowe. W świecie sportów motorowych BMW gościom nie tylko pozwala się, ale wręcz zachęca do dotykania eksponatów. Ta część wystawy Pit Lane Parku zapewnia wiele różnych sposobów interakcji.

Zwiedzający mogą wyczuć różnicę pomiędzy takimi materiałami, jak np. aluminium, wolfram, tytan czy stal, lub porównać tarcze hamulcowe F1 z włókna węglowego ze stalowymi tarczami BMW produkowanymi seryjnie. Mogą spróbować dźwignąć prawdziwe kompletne koło Formuły 1 i porównać je z produkowanym seryjnie kołem z obręczą aluminiową. W parku można nawet obejrzeć silnik BMW V10 Formuły 1. W czasie „godzin konsultacyjnych” eksperci z zespołu BMW Sauber F1 odpowiadają na pytania widzów i objaśniają, w jaki sposób wszystko działa. To właśnie dzięki nim odwiedzający park mogą zdobyć wiele cennych informacji na temat fascynującego świata technologii Formuły 1.

Zeszłoroczny sukces „świata sportów motorowych BMW” wpłynął na decyzję o zwiększeniu powierzchni wystawienniczej i tak już dość dużego parku. Zamiast dotychczasowych 72 m2, widzowie będą mogli obecnie zwiedzać aż 108 m2 parku.

Podczas imprezy w Barcelonie została po raz pierwszy wystawiona kabina typu monocoque, z symulatorami hamulców i pedału gazu.

Poszukiwacze wiedzy: „F1 Insider” (już podczas Pit Lane Parku w Barcelonie).

Eksperci i znawcy Formuły 1 na pewno znajdą coś dla siebie w strefie „Znawcy F1” („F1 Insider”). Przy 18 stanowiskach wyposażonych w laptopy goście będą mogli sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę na temat Formuły 1. Dzięki technologii Intel® Centrino® Duo mają możliwość skonfrontowania swojej znajomości tematyki wyścigów Grand Prix i zespołu BMW Sauber F1.

Firma Intel dostarczyła również program symulacji tunelu powietrznego, za pomocą którego zwiedzający mogą uzyskać wiele cennych informacji na temat aerodynamiki. Mogą zatem dowiedzieć się o wiele więcej o tej tak istotnej dla sukcesu Formuły 1 gałęzi nauki. Kolejną atrakcją będzie możliwość dopasowania bolidu F1.07 BMW do odpowiedniego profilu toru, wyposażenie go w różnorodne komponenty, a następnie wypróbowanie pojazdu w wirtualnym tunelu powietrznym w celu uzyskania efektów współdziałania sił docisku, oporu powietrza i prędkości. Prezentacje odbywają się na interaktywnych stanowiskach dotykowych o wielkości stołów bilardowych.

Trenuj jak profesjonaliści: centrum szkoleniowe F1.

Centrum szkoleniowe F1 („F1 Training Centre”) to nowy element Pit Lane Parku zespołu BMW Sauber F1. Centrum pokazuje zwiedzającym programy szkoleniowe, jakim poddawani są tacy kierowcy, jak np. Nick Heidfeld czy Robert Kubica.

Trener fitness pracujący z profesjonalnymi sportowcami na całym świecie udziela porad i odpowiedzi na wszelkie pytania gości Pit Lane Parku. Będzie on również udzielał wskazówek na temat osobistych programów ćwiczeń oraz zapozna zwiedzających z cechami fizycznymi, jakie powinien posiadać kierowca Formuły 1.

W programie Centrum szkoleniowego F1 znajdują się również ćwiczenia fitness, podczas których fani będą mieć okazję wypróbowania urządzeń wykorzystywanych przez sportowców. Nowością w tej sferze jest BATAK: urządzenie mierzące zdolność reakcji i widzenia peryferyjnego – dwie kluczowe cechy kierowców wyścigowych.

Precyzja: zawody Pit Stop Challenge.

Umiejętności i szybkość to kluczowe atrybuty podczas zawodów „Pit Stop Challenge”. W trakcie tych wielce atrakcyjnych zawodów Pit Lane Parku fani mogą stać się na chwilę mechanikami Formuły 1 i podjąć wyzwanie jak najszybszej zmiany opon w bolidzie.

Dwie drużyny konkurują ze sobą w niezwykle realistycznych warunkach, zarówno pod względem czasu trwania pit stopu, jak i opon i narzędzi. Innymi słowy, uczestnicy muszą wykorzystywać prawdziwy sprzęt, aby zdjąć używane opony, odłożyć je w bezpieczne miejsce, założyć nowe opony i dokręcić śruby. Tak, jak podczas prawdziwych wyścigów Grand Prix, test umiejętności wymaga dwóch par rąk na jeden komplet opon. I nie chodzi tu tylko o zwycięstwo nad drużyną przeciwną. Uczestnicy mogą także porównać swoje osiągnięcia z najlepszymi czasami ekipy BMW Sauber F1 na zegarze pit stopu. Zwycięzcy zawodów otrzymują wspaniałe nagrody, oprócz tego każdy z uczestników dostaje certyfikat świadczący, że dana osoba była mechanikiem zespołu BMW Sauber F1 podczas zawodów „Pit Stop Challenge”.

Moc dla silnika BMW V8: boks koncernu PETRONAS.

Koncern PETRONAS, jeden z ważniejszych partnerów zespołu BMW Sauber F1, postanowił otworzyć nowy boks, w którym fani mogą pogłębić swą wiedzę na temat procesu tankowania bolidu Formuły 1. W boksie koncernu, zwanym „PETRONAS Pit”, zwiedzający nie tylko uzyskają możliwość zdobycia informacji o ogromnie skomplikowanej procedurze tankowania, ale również na własne oczy przekonać się, jak niewiarygodnie szybko przebiega proces tankowania bolidu F1.07 zespołu BMW Sauber.

Obsługa na żywo: kącik medialny.

W kąciku medialnym („Media Corner”) Pit Lane Parku przedstawiciele światowych mediów będą mogli poczuć prawdziwą atmosferę pracy podczas wyścigów. W roku 2007 boks wyposażony w centrum prasowe ze stanowiskami dla mediów będzie odpowiednio przystosowany pod kątem imprezy, na której się aktualnie znajduje. Firma Intel przygotowała laptopy z technologią Intel® Centrino® Duo i dostępem do Internetu, dzięki którym dziennikarze będą mogli wysyłać bezpośrednie raporty z Pit Lane Parku.

Pit stop: kawiarnia.

Kawiarnia Pit Lane Parku to miejsce spotkań i odpoczynku dla każdego zwiedzającego. Można tu przysiąść na chwilę, aby delektować się zrelaksowaną atmosferą lub zjeść smaczny posiłek.

Kawiarnia jest wyposażona w stoliki wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Ponadto można tu wypróbować wielu nowych potraw, które zmieniają się w zależności od miejsca, w którym znajduje się Pit Lane Park.

Jednak kawiarnia to nie jedyne miejsce, w którym można „naładować akumulatory” i odpocząć od mnóstwa atrakcji, jakie oferuje park.

Małe jest piękne: miniaturowy tor wyścigowy.

Emocje na miniaturowym torze wyścigowym można porównać do wrażeń podczas prawdziwego wyścigu Formuły 1 – z tą tylko różnicą, że bolidy w Pit Lane Parku są o wiele mniejsze niż te, które ścigają się o punkty na torach Grand Prix podczas prawdziwych Mistrzostw Świata.

Wyścigi na miniaturowym torze przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Te modele prawdziwych wyścigówek BMW są doskonałą okazją do wypróbowania swoich umiejętności jazdy. Miniaturowy tor wyścigowy uwielbiają również sławni kierowcy profesjonalni, odbywający spektakularne jazdy w Pit Lane Parku. Zwycięzca w klasyfikacji ogólnej całego weekendu otrzymuje nagrodę specjalną: może ścigać się w sterowanym pilotem bolidzie z danym kierowcą Formuły 1. Jeżeli istnieje taka możliwość, ostatni wyścig dnia odbywa się na 90-metrowym torze Pit Lane Parku.

Zwycięskie pojazdy: samochody wyścigowe BMW.

Historia sportów motorowych koncernu BMW jest długa i przepełniona sukcesem. Już w latach 30-tych ubiegłego wieku samochody BMW brały udział – i zwyciężały – w wyścigach samochodowych. Obecnie samochody BMW uznawane są za jedne z najlepszych pojazdów w swej klasie, czy to w Formule 1, czy w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych, na długich dystansach, czy w zakresie promocji młodych talentów. W boksie z samochodami wyścigowymi „BMW Race Cars” zwiedzający będą mieć niezwykłą okazję podziwiania legendarnych pojazdów BMW.

Podczas każdego postoju Pit Lane Parku organizowane są fascynujące wystawy historyczne. Fani będą mogli zobaczyć całkowicie nową wersję BMW Z4 M Coupé, która święciła niedawno swój debiut na torze wyścigowym. W Pit Lane Parku będzie można również podziwiać legendarne BMW M3 GTR, które doprowadziło zespół BMW Motorsport do bezprecedensowego, podwójnego zwycięstwa w wyścigu 24-godzinnym na pętli Nürburgring w latach 2004 i 2005 oraz BMW 320si WTCC, w którym Andy Priaulx zdobył Mistrzostwo Świata Samochodów Turystycznych w 2006 r.

Dzięki pamiątkowej fotografii wszyscy zwiedzający zachowają niezatarte wrażenia ze spotkania z tymi pojazdami.

Raj dla fanów: Pit Shop, sklep z pamiątkami.

W Pit Shopie fani mogą nabyć na własność cząstkę zespołu BMW Sauber F1. Znajduje się tu mnóstwo fascynujących gadżetów, bez których trudno jest obyć się prawdziwym fanom. Oferowane produkty są zarówno funkcjonalne jak i sportowe, nadają się do uprawiania sportu i do użytku codziennego.

Sklep z pamiątkami to również miejsce, gdzie można nabyć oficjalną kolekcję zespołu na rok 2007 oraz indywidualne kolekcje dotyczące obu kierowców – Nicka Heidfelda i Roberta Kubicy.

Kolekcja Nicka Heidfelda charakteryzuje się śmiałą linią, mocną i wyrazistą stylistyką, którą Heidfeld z dumą prezentuje. Kolekcja Roberta Kubicy spodoba się licznym jego fanom dzięki niesamowicie sportowemu stylowi.

Kolekcja zespołu BMW Sauber F1 składa się z wielu różnych produktów: fani mogą okazać swoje wsparcie dla zespołu dzięki kurtkom, koszulkom, breloczkom na klucze, portfelom, okularom przeciwsłonecznym, czapkom, długopisom itp.

Wyścigi wirtualne: Driving Experience.

Pit Lane Park posiada jeszcze jednego asa w rękawie: „Driving Experience”. To właśnie tu fani mogą usiąść za kierownicą symulatorów bolidów Formuły 1 i zaliczać okrążenia na wirtualnym torze Grand Prix. Trzy komputery PC wyposażone w procesory Quad Core Extreme Edition firmy Intel® napędzają symulatory. Poprzez zastosowanie czterech procesorów w jednym, procesor Quad Core Extreme Edition może jednocześnie obsługiwać wiele programów i ułatwiać wykonywanie wielu wątków. Procesor został specjalnie skonstruowany do obsługi zaawansowanych gier, takich jak gry oferowane w Pit Lane Parku.

Pamiątka: czas na zdjęcia

Po zaliczeniu okrążenia w Pit Lane Parku zespołu BMW Sauber F1 na zwiedzających czeka wciąż jeszcze jedna atrakcja: każdy z nich może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bolidem zespołu BMW Sauber F1 i hostessami. Oczywiście za darmo. W roku 2006 z możliwości tej skorzystała ogromna ilość fanów: ogółem wykonano i wydrukowano ponad 60 000 pamiątkowych zdjęć. Tę wyjątkową pamiątkę dostarczano bezprzewodowo za pomocą technologii Intel® Centrino® Duo w nowym procesorze Intel® Core™2 Duo.

Dołącz do zespołu: klub miłośników wyścigów i kącik konferencyjny.

W boksie tym widać wyraźnie, że fani mogą być naprawdę blisko zespołu BMW Sauber F1: mieści się tu Race Club, oficjalny fanklub zespołu. Członkowie mogą zanurzyć się w fascynującym świecie Formuły 1, zaliczyć mnóstwo imprez, poznać zespół BMW Sauber F1 i zachować w pamięci wiele niezatartych wspomnień. W boksie Race Clubu można uzyskać informacje na temat samego fanklubu oraz trzech rodzajów członkostwa z atrakcyjnymi pakietami indywidualnymi. I oczywiście można zapisać się do klubu.

Podczas regularnych odwiedzin kierowców zespołu boks Race Clubu przekształcany jest w kącik konferencyjny („Speakers’ Corner”). W kąciku konferencyjnym Heidfeld, Kubica, Vettel i Glock odpowiadają na pytania, prowadzą rozmowy z fanami i rozdają autografy.

Pokój wypoczynkowy: Drivers’ Lounge.

PIt Lane Park oferuje również miejsce odpoczynku dla kierowców: „Drivers’ Lounge”, gdzie Nick Heidfeld, Robert Kubica, Sebastian Vettel, Timo Glock oraz inni kierowcy i mechanicy mają możliwość zrelaksowania się podczas czy po występach na torze w parku.

Oprócz garażu F1 „Drivers’ Lounge” to jedyne miejsce zarezerwowane wyłącznie dla członków zespołu BMW Sauber F1. Wejście znajduje się zaraz obok garażu, w którym bolidy przygotowywane są do wyścigów. Kierowcy mogą zatem „wyskoczyć” wprost z kokpitu do pokoju wypoczynkowego.

Prawdziwy oryginał: garaż F1.

Garaż jest jednym ze świętych miejsc zespołu Formuły 1. To właśnie tu znajdują się ultra-czułe pojazdy, zestawy narzędzi mechaników i najnowocześniejsze komponenty pojazdów, gotowe przy najbliższej okazji ruszyć do akcji podczas Grand Prix.

Zespołom Formuły 1 zależy więc, aby boksy te pozostały miejscem zarezerwowanym wyłącznie dla upoważnionego personelu, czyli dla osób z załogi zespołu.

Pit Lane Park jest zatem wyjątkiem, ponieważ rekonstrukcję oryginalnego boksu może obejrzeć każdy. Jak to możliwe? Trzy lub cztery ściany garażu wykonane są ze szkła, co umożliwia fanom naprawdę bliski kontakt z zespołem BMW Sauber F1.

Najlepsze miejsca: trybuna.

Dużą atrakcją są liczne jazdy demonstracyjne, odbywające się każdego dnia na 90-metrowym torze Pit Lane Parku. To tutaj fani mogą poczuć prawdziwą atmosferę wyścigów, zapach gumy po spektakularnych manewrach hamowania, prędkość ścigających się bolidów, dźwięk mocnych silników – tor jest bijącym sercem Pit Lane Parku zespołu BMW Sauber F1.

Najlepszym miejscem, z którego można podziwiać całe widowisko, jest z pewnością trybuna zdolna pomieścić 192 osoby. Poza regularnymi kierowcami zespołu BMW Sauber F1 w tym roku na torze wystąpią również takie sławy, jak Andy Priaulx czy Jörg Müller. Podczas wielu tegorocznych imprez tor Pit Lane Parku zaszczyci swoją obecnością także motocyklista-kaskader Chris Pfeiffer.

Wszystko w najlepszym porządku: stanowisko dowodzenia.

Obok toru wyścigowego Pit Lane Parku znajduje się stanowisko dowodzenia. Podczas prawdziwych wyścigów Grand Prix w miejscu tym podejmuje się różne decyzje mające bezpośredni wpływ na przebieg i wynik wyścigu.

Dlatego też podczas wyścigu GP stanowisko dowodzenia zarezerwowane jest dla najwybitniejszych ekspertów zespołu. To właśnie stamtąd Mario Theissen dyrektor i Willy Rampf dyrektor techniczny BMW Motorsport kierują zespołem BMW Sauber F1 i podejmują wszelkie decyzje taktyczne.