Druga eliminacja Mistrzostw Świata (pierwszą rozegrano w Katarze), odbyła się na torze w Jerez. Dani okazał się najszybszy, ale powody do zadowolenia miał tez weteran Valentino Rossi (Yamaha). Włoch po raz setny w karierze stanął bowiem na podium... W Hiszpanii był drugi.

Trzecia pozycje wywalczył Jorge Lorenzo (Yamaha).

Niespodzianką była słaba forma aktualnego Mistrza Świata - Casey Stoner (Honda). Australijczyk, lider klasyfikacji po pierwszej rundzie, dojechał do mety dopiero na jedenastym miejscu (podczas wyścigu wypadł z toru tracą szanse na dobrą pozycję).

W klasie 250 cm3 triumfował Mika Kallio (KTM). Fin miał duzo szczęścia - wygrał, bowiem na ostatnim okrążeniu doszło do kolizji dwóch prowadzących wówczas motocyklistów: Alvaro Bautisty z Marco Simoncellim. Obaj przewrócili się...

Liderem klasyfikacji pozostał Mattia Pasini (Aprilia), który triumfował w Katarze.

Nowym liderem w klasie 125 cm3 W klasie 125 cm3 został Simone Corsi. Włoch dość wyraźnie wyprzedził w Jerez Nicolasa Terola.