Coroczny raport Otomoto.pl powstał w oparciu o statystki wyszukań i wystawień aut nowych i używanych oraz rejestracji aut na podstawie danych firmy Samar. Jest to swego rodzaju barometr polskiego rynku motoryzacyjnego, który pokazuje jakich aut najczęściej poszukują Polacy oraz jakie trendy panują na polskim rynku motoryzacyjnym.

Motywem przewodnim tegorocznego raportu są auta marzeń. Serwis Otomoto.pl przeanalizował najdroższe i najmocniejsze samochody, które wystawiono do sprzedaży w ubiegłym roku i wybrał najczęściej oglądanym autem w sieci… I tu jest spora niespodzianka.

Najdroższym autem wystawionym do sprzedaży w serwisie Otomoto.pl w roku 2018 był Bugatti Chiron, którego wyceniono na blisko 19 mln zł. Jednocześnie był to też najmocniejszy samochód wystawiony w serwisie ogłoszeniowym (1500 KM). Z kolei wśród klasyków najdroższe było Porsche 356 z roku 1960 – jego cena wywoławcza to nieco ponad milion złotych. Jednak niekwestionowanym liderem wśród najczęściej oglądanych ogłoszeń ubiegłego roku był Rolls-Royce Phantom za niespełna 3 mln. złotych.

Internetowy Samochód Roku 2018 według Otomoto.pl Foto: Auto Świat
Internetowy Samochód Roku 2018 według Otomoto.pl

Najpopularniejsze samochody używane 2018 roku

W najważniejszej kategorii raportu – używane auto osobowe roku – zwyciężyło BMW serii 3, które przed rokiem także zajęło pierwsze miejsce. Zresztą kolejne dwa miejsca również nie uległy zmianie w stosunku do roku 2017. Drugą pozycję zajęło Audi A4, a najniższy stopień podium należał do Golfa. O ile zwycięzca pozostał ten sam, to zmieniła się generacja poszukiwanej najcześciej „trójki”. W 2018 roku internauci byli zainteresowani głównie zakupem serii E90 – w 2017 r. rekordy popularności bił model E46. Najczęściej oglądano czarne sedany, z silnikiem benzynowym z rocznika 2007.

Używane BMW serii 3 (E90) - koszty będą rosnąć Foto: Auto Świat
Używane BMW serii 3 (E90) - koszty będą rosnąć

Pierwsza dziesiątka najczęściej wyszukiwanych samochodów nowych w serwisie Otomoto.pl wygląda następująco:

 1. Dacia Duster
 2. Skoda Octavia
 3. Volkswagen Golf
 4. Fiat Tipo
 5. Skoda Superb
 6. Ford Focus
 7. Opel Astra
 8. Volkswagen Passat
 9. Mercedes klasy S
 10. Mercedes klasy E

Patrząc jednak na transakcje na rynku aut używanych, pierwsza trójka wygląda już nieco inaczej. Według danych firmy Samar, partnera merytorycznego tegorocznej edycji raportu, w zeszłym roku najczęściej przerejestrowanymi autami były: Volkswagen Golf (65 982 auta), Ople Astra (64 790 aut) i Volkswagen Passat (64 38 aut). Polacy tym razem najczęściej poszukiwali aut używanych z przedziału cenowego od 10 000 do 19 000 zł (25 proc. zapytań).

Z kolei w kategorii samochodów dostawczych o dmc do 3,5 t pierwsze miejsce zajął Fiata Ducato (rocznik 2007), drugie miejsce Mercedes Sprinter (rocznik 2008), a na trzecie pozycji uplasował się Iveco Daily (rocznik 2007).

Najpopularniejsze samochody nowe 2018 roku

Nowa Dacia Duster
Nowa Dacia Duster

Według danych firmy Otomoto.pl najczęściej wyszukiwanym samochodem z rynku pierwotnego była Dacia Duster (samochody białe z silnikiem benzynowym). Na drugiej pozycji znalazła się Skoda Octavia, a pierwszą trójkę zamyka bliźniaczy Volkswagen Golf.

Co ciekawe na rynku aut nowych widać trend odchodzenia od silników diesla. Polacy coraz chętniej kupują auta z silnikami benzynowymi i napędem hybrydowym. Jednak tego samego nie można już powiedzieć o rynku aut używanych, tu zainteresowanie silnikami wysokoprężnymi kształtował się na podobnym poziomie jak przed rokiem (42,6 proc.). Z kolei widać wyraźnie słabnące zainteresowanie autami zasilanymi LPG – tylko 8,3 proc. zapytań dotyczyło aut z takimi instalacjami.

Pierwsza dziesiątka najczęściej wyszukiwanych samochodów nowych w serwisie Otomoto.pl:

 1. Dacia Duster
 2. Skoda Octavia
 3. Volkswagen Golf
 4. Fiat Tipo
 5. Skoda Superb
 6. Ford Focus
 7. Opel Astra
 8. Volkswagen Passat
 9. Mercedes klasy S
 10. Mercedes klasy E

W przypadku nowych samochodów dostawczych (dmc do 3,5 t) największym zainteresowaniem wśród użytkowników serwisu Otomoto.pl cieszył się Iveco Daily, Mercedes Sprinter i Volkswagen Crafter.