Większość kierowców rzadko wyjeżdża swoim samochodem poza miejsce zamieszkania i pracy. Pojęcie niebezpiecznej drogi ogranicza się wówczas do ciasnego zakrętu, na którym ledwo udało się wykręcić. Jednak dla niektórych prowadzenie pojazdów po najniebezpieczniejszych drogach na świecie jest codzienną rutyną. Dla nich jazda do pracy nie oznacza przyjemnej jazdy z zatrzymaniem się na czerwone światło, ale kierowanie samochodu przez wiele mil na pierwszym biegu lub powierzanie swojego życia zmęczonemu kierowcy autobusu… Na drodze bez zasad, barierek, oznaczeń, policjantów…

Poniżej znajdziesz pięć najbardziej niebezpiecznych dróg na świecie. Nie dlatego, że są na nich radary co 10 kilometrów lub ciężarówki jeżdżą zbyt szybko. Są niebezpieczne, ponieważ mogą cię zabić i zrobią to na więcej niż jeden sposobów, jeśli tylko stracisz ostrożność…

Droga została zbudowana w latach 30. ubiegłego wieku przez więźniów wojennych. Rozpoczyna się w La Paz, stolicy Boliwii, na wysokości ponad 3,6 km n.p.m. Droga pnie się jednak jeszcze bardziej w górę. Jej szerokość, to ok. 3,2 metra szerokości, podczas gdy przeciętny samochód ma szerokość 1,7 metra. Po jednej stronie są góry, po drugiej przepaść w dół na ok. 600 m. Warto dodać jeszcze mgłę, deszcz i lasy deszczowe - wówczas mamy kompletny obraz drogi. I na całej długości nie znajdziesz ani jednej barierki ochronnej.

Najgorszy wypadek na Północny Yungas miał miejsce 24 lipca 1983 r. Tego dnia w przepaść spadł autobus z 100 pasażerami - wszyscy zginęli na miejscu.

Zimowa droga Tuktoyaktuk

Jak możesz zginąć: zamarznięcie, utonięcie

Ta droga zgodnie ze swoją nazwą istnieje tylko w zimie, gdy zamarza delta rzeki Mackenzie i Ocean Arktyczny. Wtedy zostaje oczyszczona ze śniegu, łącząc Inuvik i Tuktoyaktuk - dwa centra życia  na obszarze Północnozachodnich terytoriów w Kanadzie. Droga jest częścią autostrady Dempstera.

Wysokość drogi, jak można wywnioskować, jest równa z poziomem morza. Gdy podróżujesz po zamarzniętej wodzie na długości ok. 130 km. Czasem można napotkać na dziury w lodzie i zanurzyć się w przeraźliwie zimnej wodzie pod lodem mającym 2,5 m grubości.

Khardung La

Jak możesz zginąć: zgniecenie, zmiażdżenie, uduszenie z braku tlenu, zastrzelenie przez patrol graniczny.

Khardung La jest jedną z trzech najwyżej położonych dróg na świecie na wysokości ponad 5,3 km i łączy Północne Leh z dolinami Shyok i Nubra w Indiach. Sama droga prezentuje dość dobry stan w porównaniu z innymi drogami w tym państwem, jednak ogromna wysokość, brak tlenu (dla kierowcy i samochodu), brak barierek, żwir, kamienie i nieprzewidywalna pogoda powodują, że poruszanie się po niej jest wyzwaniem. Za to uwielbiają ją rowerzyści.

Tunel Guoliang

Jak możesz zginąć: zgniecenie, zmiażdżenie, atak klaustrofobii

Tunel Guoliang znajduje się w chińskich górach Taihang i ciągnie się przez 1,2 km. Ma szerokość 3,6 i wysokość 4,5 m. Nie występuje tam duży ruch, jednak dla nieprzygotowanych będzie to przerażające przeżycie. Spośród wielu fobii, które posiadamy; klaustrofobia, hypsofobia, akrofobia, to tylko niektóre, które mogą nam się nasilić w czasie wycieczki przez tunel. Jeśli ktoś uważa, że nie boi się niczego... W najlepszym razie, jedynie serce będzie bić jak szalone.

Autostrada Lena

Jak możesz zginąć: śmierć głodowa lub z pragnienia, uduszenie z braku tlenu (jeśli złapie cię błoto), zamarznięcie

Wszyscy, którzy narzekają na kondycję dróg w Polsce, najpierw powinni pojechać na autostradę Lena (nazwa od pobliskiej rzeki), która łączy Jakuck z południem Rosji. Jej długość to ponad 1200 km i w całości ma charakter drogi polnej - bez metra asfaltu, ponieważ nie byłoby możliwe jego położenie ze względu na okropne warunki atmosferyczne. W zimie, ziemia zamarza i tworzy znakomita drogę, pozwalająca poruszać się nawet 70 km/h. Natomiast w lecie deszcz zamienia autostradę w morze błota, i tak na dwa miesiące. W pewnych przypadkach błoto pochłania w całości niewielkie pojazdy, a setki samochodów mogą utknąć na wiele dni w gigantycznym korku…