Auto Świat Wiadomości Aktualności Niemcy chcą pozbyć się samochodów. Płacą 1250 euro

Niemcy chcą pozbyć się samochodów. Płacą 1250 euro

Dla wielu niemieckich miast liczba poruszających się po nich samochodów zaczyna być coraz poważniejszym problemem. Na tyle, że część z nich zdecydowała się wprowadzić w życie pomysł na zachęcenie kierowców do zrezygnowania z samochodów i korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań.

Niemcy - korek. Zdjęcie ilustracyjne
Ralf Gosch / Shutterstock
Niemcy - korek. Zdjęcie ilustracyjne

Marburg, znajdujący się w Hesji, ma dla kierowców następującą ofertę. Jak informuje Deutsche Welle, miasto oferuje bon z wysokości 1250 euro. Warunkiem jego otrzymania jest pozbycie się — wyrejestrowanie swojego samochodu — na rok.

Bon za pozbycie się samochodu

Ten miejski bon wykorzystać można będzie na kilka sposobów. W skład wspomnianej "dotacji" wejść ma 800 euro z przeznaczeniem na carsharing, lub/i do 600 euro z przeznaczeniem na transport publiczny, a 400 euro może być wykorzystane w sklepach i restauracjach znajdujących się w mieście. Kolejne 50 euro dopłaty to "bonus klimatyczny".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

W ten właśnie sposób niemieckie miasto stara się skłonić kierowców do "przesiadki" na bardziej ekologiczne środki transportu, w tym również do komunikacji miejskiej.

Włodarze miasta tłumaczą, że chcieliby, aby w miejscu istniejących parkingów powstały aleje, mieszkania czy ścieżki rowerowe. Tłumaczą także, że już tylko każde z istniejących miejsc parkingowych generuje ogromne koszty utrzymania. Koszt samego gruntu, na którym zaparkować może jedno auto, to rocznie ok. 2400 euro. Utrzymanie go rocznie kosztuje dodatkowo ok. 360 euro.

Jeden bilet miesięczny na całe Niemcy

Pieniądze z bonu oferowanego przez Marburg można także przeznaczyć na zakup DeutschlandTicket, czyli biletu miesięcznego obowiązującego w całych Niemczech. Jest to inny, tym razem ogólnokrajowy pomysł na to, jak zachęcić do korzystania z komunikacji publicznej.

Bilet kosztujący 49 euro miesięcznie uprawnia do korzystania ze wszystkich autobusów, metra, tramwajów, kolei S-Bahn i pociągów regionalnych. Nie obowiązuje jedynie w pociągach dalekobieżnych.

Komunikacja miejska za darmo

Innym niemieckim miastem, które zdecydowało się na promowanie ekologicznych rozwiązań transportowych, które miałyby się przyczynić do zmniejszenia liczby samochodów w mieście, jest Erlangen.

Tutaj jednak władze miasta nie zachęcają do wyrejestrowania swoich samochodów, ale jedynie do przesiadki do komunikacji miejskiej. Ta od początku 2024 r. jest darmowa w centrum miasta, a cały program (na razie pilotażowy) potrwać ma trzy lata.

Burmistrz Erlangen tłumaczy to tak: - Celem jest uwolnienie centrum miasta od niepotrzebnego ruchu i skoncentrowanie parkingów na innych obszarach miasta. Stamtąd można dotrzeć do miejsc docelowych w centrum miasta pieszo lub korzystając z bezpłatnych autobusów.

Podobny model komunikacyjny obowiązuje w bawarskim Augsburgu.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków