Jeździmy oszczędniej i coraz bezpieczniej. Na stacjach benzynowych lekka ulga. Paliwa nieco staniały, ale nie za wiele i nie wiadomo na jak długo. Ale droga benzyna ma też pozytywny aspekt. Otóż policja twierdzi, że kierowcy jeżdżą wolniej, jest mniej piratów na drogach, bo im bardziej rozsądna prędkość samochodu, tym mniejsze zużycie paliwa, a więc rzadsze tankowanie.

W dzisiejszym podwójnym wydaniu dominuje tematyka oszczędnej jazdy. Elektryki kontra benzyniaki to porównanie kosztów eksploatacji siedmiu samochodów z napędem na prąd z ich odpowiednikami w klasie, ale z silnikami benzynowymi. Czy elektryk jest naprawdę oszczędny i przyjazny dla kieszeni kierowcy? Pod uwagę wzięliśmy wiele czynników, a ostateczny wynik tego porównania polecamy Waszej uwadze. Całkiem udanym autem jest testowane przez nas na długim dystansie Renault Megane E-Tech. Dziś jego pierwszy, obszerny test. Sprawdziliśmy też VW ID.5 GTX. Niewątpliwie dużo uwagi na jak najmniejsze zużycie paliwa położono w nowym Nissanie X-Trailu. Model właśnie miał swoją japońską premierę, a we wrześniu trafi do Europy. Obniżenie spalania nie było natomiast priorytetem dla projektantów nowej Hondy Civic Type-R, czy 6-cylindrowego Lotusa Emiry, chociaż ten aspekt również w takich samochodach staje się coraz bardziej istotny. Oszczędności szukają także kupujący auta używane. To z myślą o nich w specjalnym dodatku prezentujemy najciekawsze oferty hybryd plug-in. Dzięki odpowiedniej eksploatacji zużywają one mniej paliwa od zwykłych benzyniaków, mogą być mniej awaryjne i trwalsze. Znaleźliśmy również cztery kilkuletnie oszczędne benzynowe kompaktowe kombi, które warte są uwagi. To Ford Focus, Peugeot 308, Seat Leon i VW Golf. Te auta nie zrujnują kieszeni kosztami użytkowania. Wszystko oczywiście zależy od egzemplarza, ale też i od danego stylu jazdy.

Ale nie wszędzie na świecie głównym czynnikiem decydującym o zakupie auta jest wysokość spalania. Wystarczy spojrzeć na przygotowany przez nas ranking 20 najchętniej kupowanych aut na świecie. Są tam auta, które od lat cieszą się niezmiennym uznaniem z wielu powodów, bez względu na wymogi ekologiczne. Szerokie grono swoich sympatyków od lat mają również audi RS 6. Mieliśmy okazję doświadczyć przyjemności jazdy kilkoma modelami i wrażeniami dzielimy się z naszymi Czytelnikami.

Miejmy nadzieję, że obniżka cen na stacjach paliw nie będzie chwilowa i potrwa przynajmniej do końca wakacji. Szerokiej drogi!