Od momentu uruchomienia aplikacja mObywatel stale ewoluuje, więc nic dziwnego, że pojawi się garść nowości. "Apka", która początkowo miała służyć do zastąpienia fizycznych dokumentów, dziś oferuje znacznie więcej funkcji. Co doda nowego teraz?
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
Aplikacja mObywatel 2.0 – porozmawiasz z botem
Jedną z najważniejszych aktualizacji jest bot z dostępem do artykułów w domenie gov.pl. Komunikacja z nim ma się odbywać w formie pisemnej z zachowaniem limitu 10 pytań na jedną konwersację. Użytkownicy będą mogli w ten sposób poznać odpowiedzi na pytania związane z działaniem usług administracyjnych. System nie będzie udostępniał botowi danych osobowych.
Aplikacja mObywatel 2.0 – łatwiejsze płatności w urzędach
Kolejną nowością jest funkcja ePłatności, która umożliwi kontrolę nad zobowiązaniami finansowymi wystawionymi przez urzędy. Użytkownicy będą mogli przeglądać aktualne i zrealizowane płatności oraz pobierać potwierdzenia. Co więcej, ePłatności będą powiadamiać o nowych zobowiązaniach, a dzięki opcji BLIK dokonywanie płatności będzie wyjątkowo proste. Z mObywatelem będzie też zintegrowany e-Urząd Skarbowy.
Aplikacja mObywatel 2.0 – szybciej sprawdzisz autobus
Sprawdź Autobus to funkcja, z której już teraz korzystają osoby podróżujące autobusami transportu publicznego. Po zmianach sprawdzenie ważności badania technicznego czy obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie szybsze – w najnowszej wersji aplikacji do pobrania informacji na temat stanu technicznego pojazdu wystarczy "fotka" tablicy rejestracyjnej.
Aplikacje mObywatel 2.0 – inne nowości
W 2024 r. aplikacja zaoferuje też możliwość zgłaszania cyberprzestępstw czy zastrzeżenia numeru PESEL. Druga funkcja będzie przydatna od 1 czerwca 2024 r., bo wtedy banki i inne firmy będą miały obowiązek sprawdzania tej informacji – obecnie nie robią tego z powodu braku odpowiednich rozwiązań technicznych. Ostatnie zapowiadane funkcje to wirtualne (darmowe!) pełnomocnictwa i możliwość "wgrania" przez lekarzy dokumentu Prawa Wykonywania Zawodu.