Orlen doprowadził do finału transakcji, której warunki określono w lipcu 2023 r. Zakup 267 stacji paliw w Austrii był możliwy od września 2023 r., kiedy Komisja Europejska orzekła, że takie przejęcie jest zgodne z regułami wspólnego rynku. Najnowszy dodatek do portfolio sprawił, że Orlen stał się jednym z trzech największych graczy paliwowych w Austrii – ma ok. 10 proc. udziału w tamtejszym rynku detalicznym.
Orlen ma prawie 3,5 tys. stacji paliw w Europie
Wykupując 100 proc. udziałów spółki Doppler Energie, polski koncern zyskał 267 stacji paliw w Austrii funkcjonujących pod nazwą Turmöl. Strategia grupy Orlen zakłada, że do 2030 r. sieć stacji będzie liczyć 3,5 tys. punktów, z których 45 proc. będzie poza Polską. "Dzięki sfinalizowaniu transakcji, już teraz w ponad 98 proc. zrealizowaliśmy nasze strategiczne założenia dotyczące liczby stacji paliw w regionie do 2030 r." – przekazał Obajtek.
Obecnie Orlen posiada 3 tys. 439 stacji paliw. Naturalnie najwięcej z nich znajduje się w Polsce (1 tys. 931). Poza naszym krajem Orlen ma swoje punkty także: w Niemczech (607), Czechach (436), na Słowacji (90), Węgrzech (78) i Litwie (30), a teraz również w Austrii (267).
Co Orlenowi dadzą stacje paliw w Austrii?
Naszym priorytetem będzie kontynuacja ekspansji sieci stacji paliw i rozwój elektromobilności. Rozpoczęcie działalności na nowym, siódmym rynku detalicznym przekłada się jednak nie tylko na rozwój tego segmentu, ale stanowi także potencjał do rozwoju innych obszarów biznesowych, np. współpracy z lokalnymi startupami, a także nawiązania partnerstw z obszaru szeroko rozumianych zielonych inwestycji
– tłumaczy Piotr Guział, który objął stanowisko prezesa przejętej spółki.
Na 34 z 267 stacji Turmöl pod marką Turmstrom działają ładowarki do pojazdów elektrycznych (110 punktów ładowania). W ramach transakcji Orlen przejął również spółkę Austrocard, która oferuje akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych.