Volkswageny, Fordy, Ople, Skody, Kie, Saaby wyglądają, jak zwykłe auta, a pod maskami mają silniki o olbrzymiej mocy. Dodatkowo to, co niekiedy wyróżnia je spośród innych samochodów, to czasami widoczna dla innych kierowców tablica świetlna z napisem „Policja. Jedź za nami. Zatrzymaj się”.

Policyjnych wideorejestratorów jest w naszym kraju obecnie ponad 260. Można je spotkać na każdej z wojewódzkich dróg. Najwięcej radiowozów z wideorejestratorami, bo aż około 40 patroluje drogi mazowieckie. W pozostałych województwach jest ich od 10 do 20 aut. To skuteczna broń policjantów do walki z piratami drogowymi.

Dzięki tym nowoczesnym radiowozom wyposażonym w wideorejestratory policjanci bez trudu łapią łamiących przepisy drogowe. Sprzęt ten bardzo dokładnie mierzy prędkość i jednocześnie zapisuje obraz na dysku. Za pomocą tych urządzeń funkcjonariusze dokonują pomiaru w czasie jazdy. Dzięki temu mogą natychmiast doprowadzić do zatrzymania kierowcy zagrażającego bezpieczeństwu innych.

Przykłady z całego kraju pokazują, jak bardzo skuteczne są działania policjantów dysponujących widerorejestratorami. W kwietniu policjanci z Choszczna zatrzymali dzięki nowoczesnym radiowozom mężczyznę poruszającego się z prędkością 183 km/h przy ograniczeniu do 70 km/h. Dzięki dokładnemu pomiarowi kierujący został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych, a na jego kontro trafiło 21 punktów karnych, gdyż jednocześnie popełniał kolejne wykroczenia drogowe m.in. niedostosowanie się do znaku drogowego linia podwójna ciągła czy zakaz wyprzedzania.

W dniu 29 lipca 2009 roku policjantów wydziału ruchu drogowego pełniących służbę na autostradzie nieoznakowanym radiowozem wyprzedził szybko jadący samochód marki BMW. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli rejestrację jego pirackiej jazdy na wideorejestratorze. W tym miejscu na autostradzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h. Kierowca BMW jechał z prędkością 203 km/h. Parę kilometrów dalej policjanci zatrzymali pirata. Kierujący samochodem 29-letni mieszkaniec Jawora został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych i 10 punktami karnymi. Tłumaczył policjantom, że jechał tak szybko, ponieważ mu się śpieszy.

Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu na drogach w całej Polsce. To właśnie w tym okresie wszelkie akcje prewencyjne i edukacyjne, a także zwiększone kontrole mają największe znaczenie. Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przeprowadza kontrole wycieczkowych autokarów. Ponadto wśród działań mundurowych znajdują się także m. in. akcje „bezpieczne weekendy” oraz działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i motocyklistów.

Policyjne działania na drogach obejmują walkę z głównymi przyczynami wypadków: m. in. nadmierną prędkością czy nieprawidłowym wykonywaniem manewrów. Funkcjonariusze sprawdzają także trzeźwość kierowców, gdyż w dalszym ciągu zbyt wielu z nich wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu. Policjanci czuwają także nad bezpieczeństwem najmłodszych – kontrolują, czy dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach.

Zwiększenie liczby radiowozów z wideorejestratorami i rozmieszczenie patroli policyjnych w widocznych miejscach przynosi efekty. Kierowcy, widząc policjantów z radarem pistoletowym, zwalniają, jadą ostrożniej. Także coraz więcej kierujących ma świadomość, że jadący za nimi pojazd w kolorze czarnym, granatowym, srebrnym, grafitowym czy zielonym może być nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator. To dzięki tym metodom pomiaru prędkości maleje liczba wypadków drogowych, zmniejsza się ilość rannych i zabitych w wyniku wypadków osób.

Z ostatnich policyjnych statystyk obejmujących okres od stycznia do czerwca 2009 r. wynika, że wzmożone działania Policji, zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach, przynoszą efekt. W pierwszym półroczu br. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008 ilość wypadków drogowych spadła 14,13 proc., liczba osób zabitych spadła o 21,81 proc., a o 13,23 proc. rannych.

W ostatni weekend na polskich drogach doszło do 419 wypadków, w których zginęło 48 osób a 603 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1516 nietrzeźwych kierujących. Zadbajmy, by w ciągu tych najbliższych dni, każdy nasz wyjazd był przyjemnością, a nie walką o przetrwanie na drodze.

Źródło: Martyna Wilim, KGP