Auto Świat Wiadomości Aktualności W zderzakach nowych radiowozów są takie czarne skrzynki. Nieprzypadkowo są z przodu

W zderzakach nowych radiowozów są takie czarne skrzynki. Nieprzypadkowo są z przodu

W zderzakach odbieranych w ostatnich miesiącach policyjnych radiowozach wyraźnie zarysowują się czarne, najczęściej okrągłe elementy, o których nikt nie mówi i o które nikt nie pyta. Co to tak właściwie jest?

Policyjna Toyota Corolla
Policyjna Toyota CorollaPolicja
  • To kolejny odbiór nowych radiowozów wyposażonych w czarne skrzynki w przednich zderzakach
  • Tajemnicze wyposażenie policyjnych radiowozów przywodzi na myśl sprzęt montowany dawniej w nieoznakowanych radiowozach ITD i siejącym postrach wśród kierowców
  • Czarna skrzynka, jeśli zamontowana w radiowozie nieoznakowanym, ułatwia jego rozpoznanie

W poniedziałek 30 września przed "Spodkiem" w Katowicach odbyło się uroczyste przekazanie nowych samochodów służbowych śląskiej policji. Było to 85 hybrydowych Corolli. Radiowozy w nowym, jaskrawym malowaniu patrolują już śląskie ulice. Uwagę zwracają czarne skrzynki, które zamontowane są w ich przednich zderzakach. Nie są to pierwsze radiowozy polskiej policji wyposażone w ten element. Co to takiego?

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Radary w oznakowanych radiowozach policji?

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, to radary. Dlaczego? Pamiętacie nieoznakowane radiowozy GITD, które były wyposażone w czarne kopuły, będące tak naprawdę radarami do pomiaru prędkości? Też montowano je w przedniej części samochodów:

Nieoznakowany radiowóz ITD
Nieoznakowany radiowóz ITDgov.pl

Czy zatem wszystkie najnowsze radiowozy polskiej policji są wyposażane w radary? Nie.

W co wyposażone są radiowozy polskiej policji?

Radiowozy polskiej policji są wyposażane w wiele charakterystycznych elementów, wśród których — oprócz tych niezbędnych do wykonywania pracy policjanta oraz takich jak np. numery boczne i naklejki odblaskowe — muszą znaleźć się elementy sprawiające, że policyjny radiowóz staje się pojazdem uprzywilejowanym. O uprzywilejowaniu jest mowa tylko wtedy, gdy pojazd wydaje jednocześnie odpowiednie sygnały i świetlne, i dźwiękowe.

Radiowozy są zatem wyposażane w tzw. koguty, czyli lampy świecące na niebiesko i czerwono (czerwono-niebieskie sygnały świetlne muszą wydawać pojazdy jadące na początku i na końcu kolumny pojazdów uprzywilejowanych) oraz syreny nadające sygnał dźwiękowy. I to jest właśnie kluczem do rozwiązania naszej zagadki — czarne skrzynki montowane w zderzakach policyjnych radiowozów to syreny alarmowe, a dokładniej głośniki dynamiczne. Z oczywistych względów są montowane z przodu (by nadjeżdżający radiowóz był lepiej słyszany). Obudowy są wykonane z wysokoudarowego poliamidu i są odporne na działanie agresywnych związków soli używanych na drogach zimą.

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz policji?

Jakimi elementami charakteryzują się nieoznakowane radiowozy policji?

  • dodatkowa antena na dachu,
  • wyświetlacz za tylną szybą, choć ten rozkłada się dopiero przy kontroli,
  • sygnalizacja świetlna ukryta w grillu pojazdu lub wewnątrz obok lusterka wstecznego.

Na jakie samochody stawia polska drogówka? Nieoznakowanymi radiowozami są najczęściej auta w stonowanych lakierach (najczęściej szare, ale też czarne). Jakie marki i modele dominują?

  • BMW serii 3 (nie tylko generacji F30, ale też G20,
  • BMW serii 3 GT,
  • Skoda Superb,
  • Volkswagen Passat,
  • Cupra Leon.
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków