Brak gaśnicy w przypadku kontroli policyjnej może skończyć się mandatem, a podczas badań technicznych diagnosta może nie dopuścić takiego pojazdu do ruchu. Inną kwestią jest umiejętność jej użycia, którą nie każdy kierowca posiada. Łatwo jednak to zmienić, np. oglądając instruktażowe filmy w internecie albo prosząc kogoś doświadczonego o szybkie przeszkolenie. Ważny jest też sposób przechowywania tego elementu wyposażenia pojazdu.
Zobacz także: Uważaj, co przewozisz w bagażniku samochodu. Policja może nie mieć litości
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoGaśnica w samochodzie — jak ją przechowywać?
Gdzie najlepiej przechowywać gaśnicę? Zazwyczaj umieszczamy ją w bagażniku, gdzie często znajduje się specjalny uchwyt. W niektórych samochodach są też odpowiednie miejsca w przestrzeni samochodu. Gaśnica nie powinna być głęboko ukryta i zablokowana przez inne przedmioty. W przypadku konieczności jej użycia liczy się bowiem szybkość. Warto też poinstruować innych użytkowników samochodu o miejscu jej umieszczenia.
Zobacz także: Luksusowy Bentley zapalił się przed kościołem w Myślenicach. Interweniowała straż pożarna
Powinna być umocowana tak, by nie przemieszczała się swobodnie po komorze bagażnika. — Jeśli gaśnica nie jest zabezpieczona (zamocowana do pojazdu), to może stwarzać zagrożenie dla pasażerów, np. podczas kolizji — powiedziała portalowi Autokult Joanna Biel-Radwańska z wydziału ruchu drogowego małopolskiej policji. — W takim przypadku kierujący może dostać do 200 zł mandatu za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.