- W okresie komunii fiskus odnotowuje wzrost anonimowych zgłoszeń dotyczących nagłej poprawy majątkowej sąsiadów.
- Urzędy skarbowe są zobowiązane do weryfikacji każdego zgłoszenia.
- Najczęściej zgłaszane wydatki dotyczą zakupu drogich samochodów.
Wraz z końcem komunii, urzędy skarbowe odnotowują wzrost anonimowych zawiadomień. Najczęściej autorzy donosów do fiskusa kwestionują legalność funduszy przeznaczonych na zakupy — w tym na zakup auta. Wiele z tych sygnałów, choć bywa całkowicie anonimowych, potrafi przynieść realne konsekwencje.
Nagła poprawa sytuacji majątkowej powodem donosów
Zgłoszenia pojawiają się w dużej liczbie szczególnie wiosną, ponieważ przyjęcia są jedną z okazji do wręczania kosztownych prezentów. Wiele osób zauważa pojawienie się w najbliższym otoczeniu nowego pojazdu albo nagłą poprawę stanu majątkowego. W takich przypadkach fiskus jest zobowiązany do sprawdzenia, skąd faktycznie pochodzą środki na drogie zakupy.
Specjaliści potwierdzają, że powtarza się to po niemal każdej większej imprezie rodzinnej, takiej jak chrzest czy święta. Choć po wstępnej analizie większość donosów okazuje się nieuzasadniona, obowiązkiem urzędu jest weryfikacja każdej przesłanej informacji.
Sprawdź: Najbardziej awaryjne samochody wg TUV. Raport z 2025 r. to wiele niespodzianek
Sąsiad składa donos, fiskus weryfikuje
Jak wskazują urzędnicy, część zgłoszeń dotyczy sąsiadów, przyjaciół bądź członków rodziny, którzy podejrzewają zatajone przychody. W całej Polsce każdego roku pojawia się setki sygnałów o podejrzanych wydatkach lub nagłych zmianach sytuacji materialnej. Najczęściej chodzi o kosztowne auta, sprzęt elektroniczny albo remonty.
Sporej liczby donosów dostarczają także pracownicy rozżaleni warunkami zatrudnienia. Taka grupa chętnie informuje inspektorów o nieprawidłowościach związanych z opłacaniem podatków czy o osobach pracujących bez oficjalnej umowy.
Zerknij: Znaki A-18a i A-18b mogą zastanawiać. Czemu na jednym jest krowa, a na drugim sarna?
Fiskus sprawdza wszystkie donosy
Chociaż motywacje autorów donosów często bazują na zazdrości lub animozjach, fiskus nie może lekceważyć żadnej informacji. Nawet nieprawdopodobne zarzuty trafiają do analizy, co wiąże się z czasochłonną procedurą i większą liczbą formalności.
W wielu przypadkach osoby zawiadamiające nie mają pełnej wiedzy o majątku lub sytuacji zatrudnionego, dlatego część zgłoszeń okazuje się bezpodstawna. Mimo to urzędy skarbowe nie mają innego wyjścia, jak jedynie każdą sprawę zweryfikować.
Zobacz: Pan Michał stanął pod sklepem na 15 minut. Wraca, a tam mandat. Policjant już liczy kroki
Podatek PCC-3 po zakupie auta
Nabycie samochodu często skłania sąsiadów czy dalszych krewnych do formułowania anonimowych wniosków. Warto jednak pamiętać, że w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna koniecznie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3. Podatek od czynności cywilnoprawnych zwykle stanowi 2 proc. wartości pojazdu.
Jeżeli cena w umowie drastycznie różni się od wartości rynkowej, urząd może sam dokonać odpowiedniej wyceny, uwzględniając wiek i wyposażenie auta. Opłatę podatkową można uregulować zarówno w formie tradycyjnego przelewu, jak i elektronicznie. Niektóre urzędy oferują również możliwość wpłaty gotówki w kasie. Samochody tańsze niż 1000 zł nie podlegają temu podatkowi.