Jak pisaliśmy w Onet Pogoda, nad Europę dociera bardzo ciepłe powietrze z Sahary. W drugiej połowie tygodnia przyniesienie ono do Polski ocieplenie, ale także tumany pustynnego pyłu. Jego stężenie nie będzie jednak na tyle wysokie, aby stanowiło jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jednak może mieć wpływ na lakier na samochodzie.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoSprawdź: Volkswagen Tera pokazany. To mały crossover dla Brazylii
Pył z Sahary a samochody
Pył z Sahary nie jest całkowicie obojętny dla samochodów. Gnany do Polski silnym wiatrem, może osiadać na powierzchniach, takich jak samochody i budynki, pozostawiając charakterystyczny żółty nalot.
Zerknij: Każdy kierowca powinien znać te znaki drogowe. Czy zdobędziesz komplet punków?
Czy pył z Sahary może uszkodzić lakier samochodu?
Opadający pył z Sahary może doprowadzić do niewidocznych gołym okiem zarysowań karoserii auta. Jest jednak kilka prostych sposobów, które ułatwią zmagania z niechcianym "gościem z Afryki". Najprostszym rozwiązaniem jest schowanie pojazdu do garażu lub pod zadaszoną wiatę.
Czytaj: W Polsce powstaje 11 nowych tuneli. Prawdziwy gigant jest w przygotowaniu
Jeśli jednak nasz samochód garażuje "pod chmurką", to warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalnej ochrony. Zastosowanie np. woskowej lub ceramicznej powłoki na lakier spowoduje, że mniej drobin pyłu przylgnie do niego, a ich późniejsze usunięcie będzie łatwiejsze.
Jedną z niewłaściwych praktyk jest ścieranie pyłu szmatką na sucho. Takie działania mogą spowodować zarysowania lakieru, dlatego należy używać wody i delikatnych środków czyszczących.
Czym jest pył z Sahary?
Pył saharyjski składa się z drobnych cząsteczek mineralnych, głównie piasku i pyłu, które pochodzą z Sahary, największej pustyni na świecie. Te cząstki są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości i mogą dotrzeć do Europy, a nawet do obu Ameryk.