To najtrudniejszy maraton, który od uczestników wymaga wyjątkowych umiejętności, a od pojazdów wytrzymałości. Do tej próby zawodnicy przygotowywali się przez cały rok. Wielu z nich ma do cos do udowodnienia, niektórzy właśnie tutaj zamierzają zakończyć swoją karierę.

Quadem pojedzie Czech Josef Macháček, który ma na swoim koncie pięć damarowych zwycięstw. W tym roku zamierza w ten niecodzienny sposób uczcić swoje 60 urodziny i zakończyć długoletnią karierę.

- Chciałbym wygrać, ale wiem, że konkurencja będzie mocna. Nie mam jednak zamiaru ryzykować, gdyż chciałbym do mety dojechać szczęśliwie – powiedział Josef Macháček.

Co ze sobą zabrali uczestnicy Dakaru? W bagażach czeskich zawodników znalazła się m.in. kiełbasa i słynna śliwowica. Martin Kolomý ma w swoim bagażu kilkadziesiąt kilogramów kiełbasy, która pochodzi z rodzimej firmy na Morawie i przygotowywana jest według ściśle chronionej receptury.

Natomiast w bagażu Aleš Lopraisa nie mogło zabraknąć skrzynek z tradycyjna śliwowicą z Rožnowa pod Radhoštěm.

Już 1 stycznia 2017 r. z paragwajskiego Asunción wystartuje 39 edycja Rallye Dakar. Na trasie zobaczymy uczestników z 59 krajów, a wśród nich nie zabraknie naszych rodaków

Najliczniejszą grupę stanowią motocykliści, których zgłoszono 146. Będą mieli oni do pokonania trasę 8818 kilometrów. Podobną trasę do pokonania będzie miało 37 zawodniczek i zawodników zgłoszonych na quadach. Trasę 8782 km ma do pokonania 50 ciężarówek. Natomiast 83 załogi samochodów metę rajdu osiągną po pokonaniu dystansu 8823 kilometrów.