Debiutujący Niemiec pokonał takie gwiazdy sportów motorowych jak: Chris Birch i Cyril Despres.

Tegoroczna edycja zawodów rozpoczęła się 15 sierpnia w okolicach rumuńskiego Sibiu. Broniący tytułu mistrza Cyril Despres miał duże szanse na wygraną także w tym roku, jednak ostatniego dnia zawodów nie zaliczył jednego punktu kontrolnego, przez co w rezultacie dostał karny czas (2 godziny i 40 minut) i utratę szansy na zwycięstwo.

- To niewiarygodne, jak jestem szczęśliwy, trzymając to trofeum w rękach! W końcu to moje pierwsze zwycięstwo! Cóż więcej mógłbym chcieć. Jest mi tylko przykro, że mój kolega Gerhard Forster doznał kontuzji i w rezultacie spadł z drugiego miejsca w klasyfikacji. Gdyby nie to, byłbym szczęśliwy w pełni – powiedział 34-letni Lettenbichler.

Na drugim miejscu w klasyfikacji uplasował się Chris Birch, który dotychczas dwa razy z rzędu zajmował trzecie miejsce w zawodach.

- Biorąc pod uwagę to, co przeszedłem w ciągu ostatnich pięciu dni, jestem bardzo zadowolony z wyniku. Jest milion możliwości, które mogły sprawić, że popsuje się motocykl albo będziesz mieć wypadek, a ty musisz zrobić wszystko, by uniknąć wszelkich problemów z tym związanych. To jest najbardziej wartościowe osiągniecie w mojej dotychczasowej karierze - powiedział Chris Birch.

Tegoroczny tor został specjalnie zaaranżowany, by zawodnicy musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w skrajnie trudnych warunkach.

Trasa Red Bull Romaniacs wiodąca przez Karpaty została podzielona na cztery etapy: pierwszy etap to rozgrzewka po zygzakowatym torze pełnym wzniesień, w kolejnym etapie wyścigu kluczowe było poznanie trasy za pomocą GPS, następnie mordercza trasa prowadziła do górniczego miasta Petrosani, a finałowe starcie odbyło się w centrum Sibiu.

Fot.: Red Bull