Jak co roku na mapie międzynarodowego touru pojawiły się nowe przystanki – tym razem są to Calgary i Londyn.

Najbliższy weekend przyniesie kolejną porcję emocji – w piątek 27 marca najlepsi na świecie zawodnicy FMX tradycyjnie otworzą sezon w Meksyku.

Jednym z elementów wyróżniających Red Bull X-Fighters jest organizowanie rywalizacji FMX w niezwykłych miejscach. W 2007 roku zawody – do tej pory odbywające się na arenach walk byków w Madrycie i Mexico City - przeobraziły się w światową serię, która z każdym rokiem zmienia listę swoich przystanków.

Pomimo dużego rozwoju całej serii, pewne rzeczy pozostają bez zmian. Tradycyjnie od kilku lat seria ma swój początek w Meksyku na arenie Plaza de Toros.Pierwsze skoki na motocyklach w ramach tegorocznej edycji zostały już wykonane. Hiszpańska gwiazda freestyle motocrossu, Dany Torres oraz bohater lokalnej sceny Johan Nungaray postanowili przetestować swoje triki w samym centrum Mexico City.

W zeszłym roku Nungaray jako pierwszy w historii Meksykanin wykonał motocyklowe salto w tył. Podczas wtorkowego pokazu na Plaza de la Constitución zaprezentował ten trik mieszkańcom stolicy swojej ojczyzny.

Tegoroczna seria będzie kontynuacją formatu “Rookies against Heroes”, który zakłada rywalizację młodych talentów z gwiazdami dyscypliny.

- Zamiast zapraszać same gwiazdy, postanowiliśmy wybrać ośmiu najlepszych zawodników międzynarodowych oraz dać możliwość startu obiecującym zawodnikom - tłumaczy Tes Sewell, dyrektor sportowy zawodów. Pierwszym zawodnikiem, który skorzystał z możliwości startu w Red Bull X-Fighters jest siedemnastoletni Levi Sherwood z Nowej Zelandii, który pojawi się podczas zawodów w Meksyku. „W zeszłym roku trenowałem z Robbie Maddisonem, ale nigdy nie pomyślałbym, że rok później wystartuję w tak dużych zawodach. To dla mnie jak spełnienie marzeń.

- Być może format dopuszczający start lokalnych zawodników wyłoni nowy talent dyscypliny – powiedział Mat Rebeaud, zapytany o szansę na utrzymanie mistrzowskiego tytułu. Wszystko rozwija się w niesamowitym tempie, trudno powiedzieć, co wydarzy się w tym roku.

Kolejnym przystankiem na mapie światowej serii zawodów Red Bull X-Fighters 2009 jest Kanada. Już 30 maja w Calgary, kanadyjscy miłośnicy dyscypliny będą mogli obejrzeć zmagania najlepszych zawodników FMX na świecie. Następnie zawody przeniosą się na południe do Teksasu, gdzie 7 czerwca zorganizowany zostanie trzeci przystanek zawodów.

Końcówka sezonu odbędzie się w Europie. 16-17 lipca w Madrycie oraz wielki finał 22 sierpnia w Londynie.

Lista startowa zawodników: Mat Rebeaud (Szwajcaria), Adam Jones (USA), Dany Torres (Hiszpania), Andre Villa (Norwegia), Levi Sherwood (Nowa Zelandia), Jeff Fehr (Kanada), Eigo Sato (Japonia), Thomas Pages (Francja), Cameron Sinclair (Australia), Petr Pilat (Czechy), Johan Nungaray (Meksyk)

Transmisję zawodów będzie można obejrzeć w nocy z 27 na 28 marca na www.redbullxfighters.com. Godzina rozpoczęcia transmisji 4.00.

Zdjęcia: Red Bull Photofiles