Ustanowiła go brytyjska organizacja Mitsubishi Lancer Register, zrzeszającą właścicieli i miłośników Mitsubishi Lancerów Evolution, która zorganizowała największą w historii paradę Lancerów Evolution.

W paradzie wzięły udział 273 auta. Impreza miała także na celu zbiórkę pieniędzy przeznaczonych dla fundacji Richarda Burns’a.

273 samochodów Mitsubishi Lancer Evolution zebrało się w boksach i ustawiło według kolorów. Następnie samochody zaczęto kierować na tor, aby przejechały dwie mile zachowując stałą prędkość i szyk kolorystyczny. Rezultat okazał się naprawdęniezwykły.

Osiągnięcie zostało oficjalnie potwierdzone przez Laurę Farmer, przedstawicielkę Księgi Rekordów Guinnessa, która wkrótce po paradzie wręczyła odpowiedni certyfikat Ianowi Corcoranowi, menedżerowi imprez związanych z biciem światowych rekordów.

- Doprowadzenie do tej próby pobicia rekordu wymagało ogromnego wysiłku i poświęcenia czasu ze strony małej ekipy członków MLR, jednak oglądanie rezultatu w sobotę było niesamowitym przeżyciem - wyznał Darin Frow. To wspaniały dzień, a widok historycznego wydarzenia, jakim było ustawienie tylu Evo na torze, był iście spektakularny. Jesteśmy zachwyceni wsparciem otrzymanym od Mitsubishi UK i szlachetnym darem ze strony firmy na rzecz wybranej przez nas organizacji charytatywnej.

Dzięki hojnym gestom członków MLR i Mitsubishi Motors UK, udało się zebrać 7 459,27 funtów dla fundacji Richarda Burnsa.