Współpracę rozpoczęto podczas spotkania w Lizbonie, w obecności Jose Sokratesa, premiera Portugalii oraz Carlosa Ghosna, prezesa firmy Renault i prezesa firmy Nissan.

Portugalia jest pierwszym partnerem, który przyłączył się do Sojuszu Renault-Nissan w tego typu bezpośrednim programie.

W związku z zaangażowaniem się Sojuszu w działania mające uczynić go globalnym liderem w dziedzinie pojazdów o zerowej emisji zanieczyszczeń, powyższa inicjatywa ma na celu połączenie sektora publicznego oraz sektora prywatnego i stworzenie warunków niezbędnych do uczynienia samochodów o zerowej emisji rozsądnym i atrakcyjnym rozwiązaniem dla klientów.

W ramach podpisanej w dniu dzisiejszym umowy ramowej, rząd Portugalii skoncentruje się na trzech obszarach:

1. Wspólnie z Sojuszem zbadać, jak stworzyć odpowiednie warunki do uczynienia samochodów elektrycznych atrakcyjną ofertą dla portugalskich odbiorców.

2. Zbadać infrastrukturę oraz związane z nią organizacje, niezbędne do stworzenia krajowej sieci stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.

3. Zidentyfikować najbardziej efektywne kanały komunikacji i edukacji, umożliwiające podniesienie świadomości dotyczącej samochodów elektrycznych.

Sojusz zgodził się na masową sprzedaż swoich samochodów elektrycznych w Portugalii począwszy od 2011 roku. Portugalia będzie jednym z globalnych rynków, na których Sojusz będzie wprowadzał swoje niepowtarzalne pojazdy o napędzie wyłącznie elektrycznym.

- Wierzymy, że w związku ze wzrastającymi cenami ropy oraz ciągłymi obawami dotyczącymi emisji CO2 ostatecznym rozwiązaniem zapewniającym trwałą mobilność będzie masowa dostępność pojazdów o zerowej emisji - powiedział Carlos Ghosn. Portugalia jest uznanym, globalnym liderem w dziedzinie rozwoju systemów odnawialnej energii, a my przyklaskujemy jej działaniom, mającym uczynić z samochodów elektrycznych ekonomiczną rzeczywistość dla mieszkańców Portugalii.