• Trzy najpopularniejsze trasy z Polski do Chorwacji wiodą m.in. przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry i Słowenię. W sumie za winiety na tych trasach zapłacimy od ok. 90 do 180 zł
  • Wielu podróżnych nie chce jechać przez Słowenię ze względu na wysokie ceny winiet. Od połowy czerwca za przejazd tamtejszymi autostradami zapłacimy 16 euro. To więcej niż w Słowacji (12 euro) i Austrii (9,99 euro)
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Niebawem w szkołach rozbrzmi ostatni dzwonek, a wraz z nim tysiące uczniów i ich rodziców rozpoczną wakacje i urlopy. Tradycyjnie jednym z ulubionych kierunków letnich wyjazdów są plaże Chorwacji. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać plusy i minusy trzech najpopularniejszych tras w kierunku Zagrzebia, przy założeniu, że wypoczynek trwa tydzień.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo

Pierwszy wariant: Cieszyn–Bratysława–Lendava–Mursko Sredisce

Pierwsza trasa wiedzie przez Czechy, Słowację i Węgry, aż do granicy z Chorwacją. Google Maps podpowiada, że 513 km od polskiej granicy pokonamy w ciągu prawie sześciu godzin. Przy wyborze takiej trasy sumaryczny koszt winiet to 150 zł.

Drugi wariant: Bardejów–Budapeszt–Gorican

Ten sposób podróżowania jest szczególnie często wybierany przez osoby z południowo-wschodniej Polski. Choć podróż rozpoczyna się na Słowacji, to biegnie głównie przez Węgry. Według Google Maps pokonanie 580-kilometrowej trasy zabierze nam niewiele ponad sześć godzin. Za winiety pozwalające na przejazd autostradami w obu krajach zapłacimy w sumie 88 zł.

Czytaj: Podszedł do drzwi z tajemniczą walizką. Po chwili spod domu zniknęła Skoda [WIDEO]

Trzeci wariant: Cieszyn–Wiedeń–Maribor–Macelj

To jedna z najpopularniejszych tras. Wiedzie ona przez obwodnice Wiednia oraz Grazu i dalej w kierunku Mariboru i przejścia granicznego w Macelj. Jak wynika z informacji Google Maps, trasa ta liczy 626 km i samochodem osobowym pokonamy ją w ciągu ok. sześciu godz. i 40 minut.

Na tym popularnym szlaku za winiety zapłacimy jednak więcej niż przed rokiem. Ceny "nalepek" podniósł o jedno euro słoweński zarządca dróg ekspresowych i autostrad. Dlatego łączny koszt winiet na tej trasie to ok. 180 zł.

Co zrobić, aby uniknąć korków na trasie do Chorwacji? Wyjaśniamy

Jadąc na wakacyjny wypoczynek do Chorwacji, trudno uniknąć korków na trasie. Jest jednak kilka patentów, które pozwolą zminimalizować ryzyko zatorów drogowych. Oto one:

  • W trasę warto wyruszyć w nocy, gdy ruch na drogach jest mniejszy. Najlepiej tak wyliczyć cały przejazd, aby w Chorwacji pojawić się rano jeszcze przed porannym szczytem komunikacyjnym;
  • Przed podróżą należy dokładnie przestudiować wybraną drogę oraz jej najbardziej newralgiczne odcinki. Tak, aby w przypadku zatoru wiedzieć, z jakiego objazdu można skorzystać;
  • Warto mieć pod ręką (poza elektroniczną nawigacją) zwykłą, ale aktualną papierową mapę. Z pewnością może okazać się pomocna, gdy zawiedzie technika;
  • Jeśli mamy wybór, to nie planujmy przyjazdu do Chorwacji od piątku do soboty. To tradycyjnie czas wymiany turnusów wakacyjnych, czyli najbardziej wzmożonego ruchu.