Od maja do października potrwa w Polsce kolejne zbieranie danych do najnowszej aktualizacji usługi Google Street View.  Innymi słowy, ekipy w charakterystycznych samochodach wykonają setki tysięcy zdjęć, dzięki którym nie ruszając się z domu można zobaczyć wiele ciekawych miejsc w naszym kraju. Amerykańska firma zapowiedziała aktualizacje aż dla 27 państw z całego świata. W Europie prócz Polski zaplanowano także przejazdy m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Danii i w Austrii.

W naszym kraju samochody Google pojawią się w 37 miastach w 15 województwach (jedynie zachodniopomorskie nie zostało ujęte w planach). Firma zastrzega, że pojazdy będą wykonywać zdjęcia także w mniejszych miejscowościach zlokalizowanych w pobliżu największych miast. Na liście uwzględniono m.in. Wrocław, Wałbrzych, Legnicę, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Łódź, Kraków, Tarnów, Warszawę, Radom, Płock, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Gdynię, konurbację górnośląską, Kielce, Olsztyn, Elbląg, Poznań i Kalisz.

Wykonywanie zdjęć jest ściśle uzależnione od pogody, więc w przypadku opadów, burz i innych niesprzyjających warunków terminy jazd mogą być zmienione. Google zastrzega, że terminarz jest także uzależniony od remontów dróg. Może się zdarzyć, że przyjazd będzie przesunięty do czasu zakończenia danej inwestycji budowlanej.

Tegoroczna aktualizacja nie jest pierwszą w historii naszego kraju. Pierwszy raz samochody pojawiły się w 2011 roku, by wykonać fotografie w miastach w których zlokalizowano stadiony przygotowywane do Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012. Dużą aktualizację z uwzględnieniem wielu atrakcji turystycznych (m.in. Wilczy Szaniec, rejs po jeziorach mazurskich czy liczne muzea) przygotowano w 2014 roku.

Tak jak dotychczas wykonywane zdjęcia będą poddawane obróbce, podczas której twarze przechodniów oraz numery rejestracyjne samochodów zostaną zamazane. Do opublikowanych zdjęć będzie można zgłaszać uwagi, by Google mogło nanieść stosowne poprawki (np. zamazać dane obiekty). Wystarczy tylko kliknąć na link „Zgłoś problem” i przesłać swój komentarz.