• Przypadkowa oferta kredytu samochodowego może wiele kosztować i zawierać sporo tzw. haczyków.
  • Przy wyborze kredytu samochodowego nie warto patrzeć na nominalną stopę oprocentowania podawaną w reklamie, zwykle ma ona niewiele wspólnego z rzeczywistą stopą procentową.
  • Ważna jest wyłącznie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO).

Jak podają statystyki internetowych wyszukiwarek ogłoszeń motoryzacyjnych, większość z nas chciałaby jeździć jak najmłodszym i jak najmniej zużytym autem, kupionym za nieduże pieniądze. Są to kryteria wg których najczęściej Polacy poszukują aut używanych w Internecie.

Co musisz wiedzieć, biorąc kredyt na samochód

- Nie ufaj reklamom! To, co najważniejsze, zwykle pisane jest na nich drobnym druczkiem!

- Kredyty samochodowe są zwykle tańsze niż kredyty konsumpcyjne. Pamiętaj jednak, że biorąc taki kredyt, do momentu jego spłaty nie będziesz właścicielem auta, bo w dokumentach pojazdu będzie figurował bank. Jeśli chcesz autem swobodnie rozporządzać, wybierz inną formę finansowania zakupu, np. kredyt lub pożyczkę gotówkową.

- Nigdy nie patrz tylko na deklarowane oprocentowanie, ustal, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), obejmująca wszystkie dodatkowe koszty (prowizje, ubezpieczenia, opłaty) związane z przyznaniem kredytu. Przepisy nakazują bankom udzielania konsumentom takich informacji!

- Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy kredytowej poproś o jej szczegółowe warunki i sam druk umowy. Zapoznaj się z nimi na spokojnie, najlepiej w domu, przeczytaj wszystkie zapisy. Jeśli są dla ciebie niejasne, poproś o ich doprecyzowanie na piśmie, a nie tylko ustnie. Nie daj sobie wcisnąć, że wszystko, co ważne, znajduje się w kolorowych folderach reklamowych lub skróconych wyciągach z regulaminów!

- Wraz z kredytami klientom wciskane są różne produkty ubezpieczeniowe. Do każdej z takich polis powinieneś dostać tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Przeczytaj je dokładnie, bardzo często sformułowane są one tak, że ubezpieczenie przed niczym cię nie chroni, a stanowi jedynie formę ukrytego, dodatkowego oprocentowania kredytu.

Jak sprawdzić rzeczywiste warunki kredytu?

Niekiedy jednak zakup auta droższego nie wchodzi w grę z przyczyn finansowych. Jedyną szansą na zakup młodszego i lepiej wyposażonego samochodu jest pomoc banku. Wiele osób jednak unika kredytów jak ognia. Zwykle boją się oni ukrytych opłat i znacznie większego, niż obiecane w reklamach, oprocentowania. A jak jest w rzeczywistości?

Rzeczywiście na rynku nie brakuje, delikatnie mówiąc, niezbyt uczciwych ofert. Ale wystarczy pamiętać, że ostateczne koszty dość łatwo sprawdzić. Wystarczy, patrzeć na RRSO kredytu, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, a nie podawane w broszurach reklamowych oprocentowanie nominalne.

- Nie decydujmy się na pierwsze lepsze finansowanie naszego auta. Przypadkowa oferta kredytu samochodowego może wiele kosztować i zawierać sporo tzw. haczyków. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, dokładnie porównajmy dostępne możliwości i zwróćmy uwagę nie tylko na całkowity koszt kredytu, ale i przede wszystkim na pozostałe warunki finansowania oraz przydatne bonusy. Dzięki temu zakup samochodu używanego na kredyt będzie jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem – mówi Rafał Gajewski, Kierownik Strefowy z Toyota Bank.

Ile kosztuje kredyt na używane auto?

Sprawdziliśmy, jak wygląda przykładowa oferta kredytowa na zakup używanego samochodu. Na nasze potrzeby wybraliśmy auto o wartości 55 000 zł i przyjęliśmy, że kupujący będzie miał wkład finansowy w wysokości 16 500 złotych, a finansowanie będzie rozłożone na 36 miesięcy (3 lata). Poniżej trzy przykładowe oferty kredytowe – dla ułatwienia przyjeliśmy tą samą cenę polisy AC (2 610,22 zł):

1. Kredyt „Smartplan” w Toyota Bank – miesięczna rata kredytowa wyniosłaby 703 zł, a ostatnia rata balonowa 22 000 zł. W tym przypadku oprocentowanie nominalne zmienne w skali rocznej to 6,99 procent.

Całkowita kwota kredytu wyniosła 38 500 zł, a całkowity koszt kredytu to 10 704,39 zł (obejmuje prowizję bankową 1 540,00 zł, odsetki 6 554,17 zł, oraz szacunkowy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego AC 2 610,22 zł). Oznacza to, że całkowita kwota do zapłaty wynosi 49 204,39 zł.

2. „Mini ratka” w PKO BP – miesięczna rata kredytowa wyniosłaby 1335,77 zł bez raty balonowej. W tym przypadku oprocentowanie nominalne zmienne w skali rocznej to 9,99 procent.

Całkowita kwota kredytu wyniosła 38 500 zł, a całkowity koszt kredytu to 12 845,99 zł (obejmuje prowizję bankową 3 461,15 zł, odsetki 6 774,62 zł, oraz szacunkowy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego AC 2 610,22 zł). Oznacza to, że całkowita kwota do zapłaty wynosi 51 345,99 zł.

3. „Kredyt samochodowy” (auta używane) w BGŻ BNP Paribas – miesięczna rata kredytowa wyniosłaby 1228,83 zł bez raty balonowej. W tym przypadku oprocentowanie nominalne zmienne w skali rocznej to 6,59 procent.

Całkowita kwota kredytu wyniosła 38 500 zł, a całkowity koszt kredytu to 8347,99 zł (obejmuje prowizję bankową 1 540,00 zł, odsetki 4 197,77 zł, oraz szacunkowy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego AC 2 610,22 zł). Oznacza to, że całkowita kwota do zapłaty wynosi 46 847,99 zł.