Województwo śląskie promuje znaczek srebrnego listka. Ma on informować o tym, że auto prowadzi osoba starsza, która może mieć słabszy refleks czy słabszy wzrok, a więc wydłużony czas reakcji. W takiej sytuacji warto wykazać się zrozumieniem i cierpliwością, by uniknąć niebezpiecznego zdarzenia. Wiemy już, że inne samorządy chcą skopiować ten pomysł, uznając go za bardzo dobry. Być może więc śląska akcja stanie się wkrótce ogólnopolską.

To kolejna inicjatywa w ramach programu „Śląskie dla seniora”. Organizatorzy kampanii zachęcają starszych kierowców do naklejania srebrnych listków na szyby swoich pojazdów. Chcą też do udziału w akcji namówić miasta, gminy i centra handlowe. W ramach tej kampanii miałyby pojawić się miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi w ten sposób.

– Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg – powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Srebrne listki będą rozdawane podczas imprez dla seniorów organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i policji.